Markaziy saylov komissiyasi Oʼzbekiston Prezidenti saylovi boʼyicha saylov kampaniyasi boshlanganini eʼlon qildi
23 iyul kuni Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi boʼlib oʼtdi. Unda yirik siyosiy jarayon - Oʼzbekiston Prezidenti saylovi kampaniyasi boshlangani maʼlum qilindi.
Markaziy saylov komissiyasi Matbuot xizmatining maʼlum qilishicha, tadbirda siyosiy partiyalar rahbarlari, fuqarolik jamiyati institutlari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi. Unda Markaziy saylov komissiyasi 2021 yilning 24 oktyabr sanasini Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi kuni, deb belgiladi. Saylov kampaniyasi joriy yil 23 iyuldan boshlanishi eʼlon qilindi.
Prezident saylovi shu yil 8 fevralda Oʼzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 117-moddasiga kiritilgan oʼzgartishga muvofiq, oktyabrь oyida boʼlib oʼtadi.
Markaziy saylov komissiyasi raisi Zayniddin Nizamxodjaev Prezident saylovi yangilangan milliy saylov qonunchiligi, umumeʼtirof etilgan xalqaro meʼyorlarga mos, demokratik tamoyillar asosida, ochiq va oshkora oʼtkazilishini alohida qayd etdi.
Boʼlajak saylov 2017 — 2021 yillarda Oʼzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʼnalishi boʼyicha Harakatlar strategiyasida belgilangan demokratik gʼoyalarning amaldagi yana bir yorqin ifodasi boʼladi.
2016 yil 4 dekabrdagi Prezident saylovidan buyon oʼtgan besh yil mobaynida xalqimiz, mamlakatimiz hayotida, jamiyatimizda, milliy saylov qonunchiligida ulkan oʼzgarishlar yuz berdi. Nufuzli xalqaro tashkilotlar hamda ekspertlar keng eʼtirof etishganidek, bu davrda respublika hayotining ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy sohalarida xalq farovonligini yuksaltirishga yoʼnaltirilgan dadil islohotlar amalga oshirildi.
Ilk bor Oʼzbekiston Respublikasining Saylov kodeksi asosida oʼtadigan Prezident saylovida konstitutsiyaviy qoidalar va xalqaro saylov standartlariga binoan, Oʼzbekiston Respublikasining Prezidenti, yaʼni davlat rahbari davriylik printsipi asosida saylanishi taʼminlanadi.
Qolaversa, mamlakatimizda siyosiy partiyalar soni yana bittaga koʼpayib, partiyalararo raqobat sezilarli darajada kuchaydi.
Majlisda saylov kampaniyasi davrida barcha siyosiy partiyalar va ular koʼrsatgan nomzodlar uchun sogʼlom raqobat muhiti va teng sharoit yaratilishi alohida taʼkidlandi. Bunda Prezident sayloviga tayyorgarlik koʼrish va uni oʼtkazish bilan bogʼliq ishlarni, jumladan, saylovchilarning ovoz berish jarayonini oʼz nomzodini ilgari surgan siyosiy partiyalar, fuqarolar oʼzini oʼzi boshqarish organlari, xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlar vakillari, jurnalistlar, jumladan, xorijlik jurnalistlar – minglab kuzatuvchilar kuzatib boradi.
Boʼlajak saylovni siyosiy-huquqiy va tashkiliy jihatdan yuksak saviyada oʼtkazish maqsadida, Markaziy saylov komissiyasi tomonidan shu yil 14 aprelda tasdiqlangan Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik koʼrish boʼyicha asosiy tadbirlar dasturiga binoan, hamkor tashkilotlar bilan birgalikda keng koʼlamli ishlar izchil amalga oshirilmoqda.
Unga koʼra, Prezident saylovining ahamiyati, oʼziga xos jihatlari, Saylov kodeksi, saylov qonunchiligiga kiritilgan oʼzgartish hamda qoʼshimchalarning mazmun-mohiyatini saylovchilarga va saylov tashkilotchilariga yetkazish muhim vazifa sifatida belgilangan. Аytish joizki, saylov kampaniyasi eʼlon qilingunga qadar boʼlgan davrda amalga oshirilgan bunday tadbirlar millionlab fuqarolarni qamrab oldi.
Majlisda saylov qonunchiligida belgilangan normalarning ijrosini oʼz muddatida va samarali taʼminlash maqsadida Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini oʼtkazish boʼyicha kalendarь rejasi tasdiqlandi.
Kalendarь rejada Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tegishli davlat organlari, siyosiy partiyalar va boshqa jamoat tashkilotlari bilan hamkorlikda qadam-baqadam va kun-bakun amalga oshiriladigan vazifalar belgilangan. Okrug hamda uchastka saylov komissiyalarini tuzish, kuzatuvchilarning saylovdagi ishtirokini taʼminlash, saylovchilarning yagona elektron roʼyxati, siyosiy partiyalarning, Prezidentlikka nomzodlar va ularning ishonchli vakillarining saylovdagi ishtiroki, saylov kampaniyasini moliyalashtirish, saylovoldi tashviqoti, saylov jarayonini yoritish, ovoz berishni oʼtkazish bilan bogʼliq ishlar ana shular jumlasidandir.
Markaziy saylov komissiyasi hamda barcha darajadagi saylov komissiyalari Prezident sayloviga tayyorgarlik koʼrish va uni oʼtkazish davrida oʼz ishini qonuniylik, mustaqillik, xolislik, ochiqlik, oshkoralik hamda shaffoflik tamoyillariga toʼla amal qilgan holda tashkil etadi.
Majlisda shu maqsadda Oʼzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Matbuot markazi va uning hududiy boʼlinmalarini tashkil etish toʼgʼrisida qaror qabul qilindi hamda mazkur Markazning nizomi tasdiqlandi. Matbuot markazida tajribali jurnalistlar, huquqshunoslar, tarjimonlar, ekspertlar va boshqa mutaxassislardan iborat ixtisoslashtirilgan yettita guruh faoliyat olib boradi.
Markaziy saylov komissiyasining Toshkent shahri, Navoiy koʼchasi, 1-uyda (Maʼrifat markazi, Simpoziumlar saroyi binosida) ish boshlayotgan Matbuot markazi hamda uning hududiy boʼlinmalari zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bilan jihozlanadi. Ularda jurnalistlarga va jamoatchilikka saylovga oid masalalar boʼyicha tezkor axborot yetkazish maqsadida brifinglar, matbuot anjumanlari, uchrashuvlar hamda boshqa tadbirlar tashkil qilinadi.

Центризбирком дал старт избирательной кампании по выборам Президента Узбекистана
23 июля состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии Узбекистан, в ходе которого был дан старт выборам главы государства.
По информации пресс-службы ЦИК, в мероприятии приняли участие руководители политических партий, представители институтов гражданского общества и средств массовой информации. Отмечено, что Центральная избирательная комиссия 24 октября 2021 года определила днем выборов Президента Республики Узбекистан. А избирательная кампания начинается с 23 июля текущего года.
Выборы Президента будут проведены в октябре в соответствии с изменениями, внесенными 8 февраля этого года в статью 117 Конституции Узбекистана.
Председатель ЦИК Зайниддин Низамходжаев особо подчеркнул, что выборы будут проведены на основе нового национального избирательного законодательства, соответствующего общепризнанным международным стандартам, а также демократических принципов — открыто и гласно.
Выборы станут ярким подтверждением демократических идей, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017–2021 годы.
За последние пять лет после президентских выборов 4 декабря 2016 года произошли грандиозные изменения в жизни народа и государства, общества, национального избирательного законодательства. Как отметили престижные международные организации и эксперты в этот период проведены важные реформы по повышению благополучия народа в социально-политической и экономической сферах.
На впервые проводимых в соответствии с Избирательным кодексом Узбекистана, на основе конституционных норм и международных избирательных стандартов выборах будет обеспечено избрание руководителя страны, то есть Президента Узбекистана на принципах периодичности.
К тому же, после увеличения на одну количества политических партий, значительно усилится межпартийная конкуренция.
На заседании особо отмечено, что в период избирательной кампании для всех политических партий и их кандидатов будут созданы среда для здоровой конкуренции и равные условия. За работой по подготовке и проведению президентских выборов, в том числе процессом голосования избирателей будут наблюдать политические партии, выдвинувшие свою кандидатуру, органы самоуправления граждан, международные организации и представители зарубежных стран, журналисты, в частности и зарубежные – тысячи наблюдателей.
В целях проведения предстоящих выборов на высоком политическо-правовом и организационном уровне, на основе основной программы мероприятий по подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан, утвержденной 14 апреля Центризбиркомом совместно с организациями проводится ряд работ.
В соответствии с ней, в качестве важной задачи определены — доведение до избирателей и организаторов выборов суть и значение важности президентских выборов, особенности выборов, Избирательного кодекса, изменения и дополнения, внесенные в избирательное законодательство. Примечательно, что подобные мероприятия, проведенные до объявления избирательной кампании, охватили миллионы граждан.
На заседании в целях своевременного и эффективного обеспечения норм, определенных в избирательном законодательстве, утвержден календарный план по проведению выборов Президента Республики Узбекистан.
В календарном плане определены пошаговые и каждодневные задачи, которые будут проведены Центральной избирательной комиссией совместно с соответствующими госорганами, политическими партиями и другими общественными организациями. Это создание окружных и участковых избирательных комиссий, обеспечение предвыборного участия наблюдателей, создание единого электронного списка избирателей, предвыборное участие политических партий, выдвинутых ими кандидатур в Президенты и их доверенных лиц, финансирование избирательной кампании, предвыборная пропаганда, освещение избирательного процесса, проведение голосования и другая работа.
Центральная избирательная комиссия, а также избирательные комиссии всех уровней организуют свою работу по подготовке и проведению выборов Президента на основе принципов законности, независимости, честности, открытости, транспарентности и гласности.
На заседании в этих целях принято решение о создании Пресс-центра Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан и его региональных отделений, а также утверждено положение Центра. В пресс-центре будут работать семь специализированных групп из числа опытных журналистов, правоведов, переводчиков, экспертов и других специалистов.
Пресс-центр ЦИК, который начнет деятельность в здании Дворца симпозиумов, Центра просветительства по адресу: город Ташкент, улица Навои, 1, а также его региональные отделения будут обеспечены современной информационно-коммуникационной технологией. В них в целях обеспечения оперативной информацией по выборам журналистов и общественности будут проводиться брифинги, пресс-конференции, встречи и другие мероприятия.
Пресс-центр обеспечит ведение веб-портала “Saylov 2021” Центральной избирательной комиссии, а также других информационных ресурсов.