Prezident: Og‘izbirchiligimizni asrab-avaylash, tinchlik va barqarorlik muhitini saqlash – barchamizning burchimizdir
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2 iyul kuni Nukus shahriga tashrif buyurdi.
Ma’lumki, ayni kunlarda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini isloh qilish bo‘yicha muhokamalar jarayoni ketmoqda.
Aslida, amaldagi qonunchiligimizga ko‘ra, parlamentning o‘zi ham Konstitutsiyaga o‘zgartish kiritish vakolatiga ega. Shunga qaramay, Prezidentimiz bu boradagi qonun loyihasini umumxalq muhokamasida ko‘rib chiqishni hamda referendum o‘tkazish yo‘li bilan qabul qilishni taklif etdi.
Lekin, ayrim joylarda masalaning mohiyatini talqin qilishda tushunmovchilik holatlari ham uchradi. Jumladan, loyihada ko‘zda tutilgan Qoraqalpog‘iston Respublikasiga oid ayrim normalarga bir guruh shaxslar tomonidan norozilik bildirildi. Buning oqibatida 1 iyul kuni Nukus shahrining markaziy ko‘chalarida namoyishlar uyushtirildi. Mahalliy davlat hokimiyati organlari binolarini noqonuniy egallashga urinish harakatlari sodir etildi.
Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari Nukus shahriga yetib kelib, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputatlari va jamoatchilik vakillari bilan uchrashdi.
Shavkat Mirziyoyev konstitutsiyaviy islohotlar Vatanimizning bugungi va kelajak hayoti uchun g‘oyat muhim ahamiyatga ega bo‘lgan masala ekani, muhokamalarda ko‘pmillatli xalqimiz ko‘plab taklif va tavsiyalarini bildirayotganini ta’kidladi.
Tartibga ko‘ra, “O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi e’lon qilingan qonun loyihasi umumxalq muhokamasidan o‘tkaziladi. Fuqarolar tomonidan bildirilgan fikr va mulohazalar asosida Qonunchilik palatasi tomonidan takomiliga yetkaziladi. Keyin esa mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasi referendumiga qo‘yilib, fuqarolarimiz erkin ovoz berish orqali o‘zlarining bu masala bo‘yicha xohish-irodasini ifoda etadi. Shundan keyingina O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga kiritilayotgan o‘zgartish va qo‘shimchalar qonuniy tusga kiradi.
– Yangilanayotgan Konstitutsiyamizni takomiliga yetkazish uchun qancha vaqt va muddat kerak bo‘lsa, bu jarayon shuncha davom etadi. Bu borada faqat xalqimiz bilan bamaslahat ish olib boramiz, – dedi Prezident.
Xalqimiz hukmiga havola etilgan mazkur Konstitutsiyaviy qonun loyihasi hali qabul qilinmagan, umumxalq muhokamasiga qo‘yilgan, xolos. Shu bois davlatimiz rahbari Qoraqalpog‘istonning o‘ziga xos etnik, madaniy xususiyatlari, milliy urf-odat va qadriyatlari, alohida huquqiy maqomini e’tiborga olib, loyihadagi Qoraqalpog‘iston Respublikasining huquqiy maqomiga oid normalarni o‘zgartirishsiz qoldirish zarurligini ta’kidladi. Ya’ni, Konstitutsiyaning 70, 71, 72, 74, 75-moddalari o‘zgarishsiz qoldiriladi.
– Takror aytaman: o‘zbek va qoraqalpoq xalqlari o‘rtasidagi qardoshlik, o‘zaro hurmat va mehr-oqibat, og‘izbirchiligimizni asrab-avaylash, yurtimizda hukm surayotgan tinchlik va barqarorlik muhitini saqlash – barchamizning burchimizdir. Konstitutsiyaviy islohotlarimizning bosh maqsadi ham aynan mana shundan iborat. Yangi O‘zbekiston, Yangi Qoraqalpog‘istonni albatta birgalikda quramiz, – deya ta’kidladi davlatimiz rahbari.
Mamlakatimizdagi barcha islohotlar, muhokamalar, hech shubhasiz, demokratiya va huquqiy mezonlar asosida amalga oshirilishi qayd etildi.
Ayni vaqtda tinchlik va osoyishtalik, jamoat xavfsizligini buzishga urinayotgan har qanday shaxslarga nisbatan qonun doirasida qat’iy choralar ko‘rilishi, “Qonun – ustuvor, jinoyatga jazo muqarrar” degan qoidani amalda ta’minlash uchun kuch va imkoniyatlar yetarli ekani ta’kidlandi.
Prezident barcha yurtdoshlarimizni hamjihatlik va birdamlikka, oqilona ish ko‘rishga, turli g‘arazli chaqiriq va harakatlarga berilmaslikka da’vat etdi.
Uchrashuvda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputatlari, jamoatchilik vakillari so‘zga chiqib, xalqimizning og‘izbirchiligini qo‘llab-quvvatladi.

President: Maintaining bonds of friendship and brotherhood, the atmosphere of peace and stability is our common duty
On July 2, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the city of Nukus.
As is known, the discussion of constitutional reform continues in Uzbekistan.
According to the current legislation, Parliament is endowed with the power to introduce amendments to the Basic Law. But the President proposed to consider the relevant draft law at a nationwide discussion and adopt it by referendum.
However, in some cases, there is a misunderstanding of the interpretation of the essence of this issue. In particular, a group of people expressed dissatisfaction with some of the norms envisaged by the draft concerning the Republic of Karakalpakstan. As a result, on 1 July this year, demonstrations were organized on the central streets of the city of Nukus. Attempts were made to illegally seize the buildings of local government bodies.
In this regard, the Head of the state arrived in the city of Nukus and met with deputies of the Jokargy Kenes and public representatives of Karakalpakstan.
Shavkat Mirziyoyev noted that constitutional reform is an issue of utmost importance for today’s and tomorrow’s life of the country. During the discussions, Uzbekistan’s multinational people are making many suggestions and recommendations.
According to the procedure, the published draft Constitutional Law “On introducing amendments and addenda to the Constitution of the Republic of Uzbekistan” will be publicly discussed. After that, based on the opinions and comments put forward by citizens, it will be finalized by the Legislative Chamber. Then the project will be submitted to the referendum of the Republic of Uzbekistan, and our citizens will express their will on this issue through free voting. Only after that, the amendments and additions to the Constitution of the Republic of Uzbekistan will have a legal character.
“In short, this process will take as long as it takes to improve the updated Constitution. In this work, we will act only in consultation with our people”, the President said.
The draft Constitutional Law, presented to the attention of the people, has not yet been adopted, but only has been submitted for public discussion. Taking this into account, as well as ethnic, cultural characteristics, national customs and values, the special legal status of the Republic of Karakalpakstan, I consider it necessary to leave the norms regarding the legal status of the Republic of Karakalpakstan. That is, Articles 70, 71, 72, 74, and 75 of the Constitution will remain unchanged.
“I repeat once again: maintaining the bonds of friendship and brotherhood, harmony and mutual respect that have been formed between the Uzbek and Karakalpak peoples over the centuries, the atmosphere of peace and stability reigning in our country is our common duty. Together we will build New Uzbekistan, New Karakalpakstan!”, the Head of the state noted.
It was emphasized that all reforms, their discussions, of course, must be carried out based on democratic principles and legal norms.
At the same time, strict measures by the law will be taken against those who try to undermine peace, tranquility and public safety. The Republic of Uzbekistan has enough forces and opportunities to practically ensure the principle “The law is above all, the punishment for a crime is inevitable”.
The President called on all our fellow citizens to unity and cohesion, to be prudent and not to succumb to various provocations and subversive actions.
At the meeting, deputies of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, public representatives spoke in support of the brotherhood and unity of our people.