Shavkat Mirziyoyev: Barchamiz uchun Vatan bitta. Bizni yagona, ulug‘ bir maqsad birlashtiradi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3 iyul kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida bo‘ldi.
Ma’lumki, shu kunlarda mamlakatimizda muhim siyosiy jarayon – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha umumxalq muhokamasi davom etmoqda. Bu borada fuqarolarga o‘z fikri va xohish-irodasini erkin bildirish uchun barcha demokratik sharoitlar yaratilgan. Lekin ayrim g‘arazli kuchlar konstitutsiyaviy islohotlarga norozilik bahonasida tajovuzkorlik va zo‘ravonlik yo‘lini tanlab, vaziyatni izdan chiqarmoqchi bo‘ldi. 2022 yil 1 iyul kuni Nukus shahrida bir guruh shaxslar soxta shiorlarni o‘ziga niqob qilib olgan holda, fuqarolarning fikrini chalg‘itib, hokimiyat vakillarining qonuniy talablariga bo‘ysunmasdan, tartibsizliklar keltirib chiqardi, mahalliy davlat hokimiyati organlari binolarini egallab olishga urindi.
Jamoat tartibini saqlash haqidagi talablarga quloq solmasdan, ular 2 iyul kuni ham buzg‘unchilik ishlarini davom ettirgan. Bu yurish mobaynida Nukusdagi infratuzilma ob’ektlariga sezilarli zarar yetkazilgan. Binolarning oynalari sindirilib, yong‘inlar sodir etilgan. Bir nechta guruhlar qurol-yarog‘larni qo‘lga kiritish maqsadida Nukus shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi va Milliy gvardiya boshqarmasi binolarini egallashga uringan. Son jihatidan ustunlikdan foydalanib, huquq-tartibot organlari xodimlariga hujum qilgan, ularni ayovsiz kaltaklab, og‘ir tan jarohatlari yetkazgan.
Afsuski, buning oqibatida tinch aholi va huquq-tartibot organlari xodimlari orasida qurbonlar ham bo‘ldi.
Shu bois davlatimiz rahbarining farmoniga muvofiq, fuqarolarning xavfsizligini ta’minlash, ularning huquq va erkinliklarini himoya qilish, qonuniylik va huquq-tartibotni tiklash maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida 2022 yil 3 iyuldan 2 avgustgacha favqulodda holat joriy etildi.
3 iyul kuni Nukus shahrida Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish avvalida Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududining komendanti favqulodda holat bo‘yicha axborot berib, vaziyat to‘liq nazoratga olinganini ta’kidladi.
Videoselektor tarzida o‘tkazilgan yig‘ilishda davlat rahbari barcha tumanlar mutasaddilari bilan muloqot qildi. Ular fuqarolarning xavfsizligini ta’minlash, qonuniylik va huquq-tartibotni mustahkamlash bo‘yicha joylarda ko‘rilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan axborot berdi. Prezidentning kechagi murojaatidan keyin vaziyat barqarorlashgani, hayot o‘z maromiga qaytayotganini aytishdi.
Davlatimiz rahbari Nukus shahridagi Jeketerak mahallasida bo‘lib, xalq bilan ham muloqot qildi.
Jeketeraklik yoshullilar kechagi ko‘ngilsiz voqealarda ba’zi yoshlar adashgani va qonunga zid harakatlar sodir etgani, tashqi g‘arazli kuchlar ta’siriga tushib, his-hayajonga berilganini afsus bilan qayd etishdi. O‘zbeklar va qoraqalpoqlar ikki tilli bir el ekanini, mamlakatimiz birligi va tinchligini qadriga yetish kerakligini ta’kidlashdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputatlari, Vazirlar Kengashi rahbarlari va jamoatchilik vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi xalqimizning taklif va fikrlari asosida takomilga yetkazilishi yana bir ta’kidlandi. Hali bu loyiha O‘zbekiston Respublikasi referendumiga qo‘yiladi va fuqarolar erkin ovoz berish yo‘li bilan o‘z xohish-irodasini bildiradi.
Bunday yondashuv “Xalq – Konstitutsiyaning birdan-bir manbai va muallifi”, degan prinsipga to‘la mos keladi. Faqat shundagina har bir vatandoshimiz “Yangi O‘zbekiston Konstitutsiyasi – bu mening Konstitutsiyam”, deb g‘urur bilan ayta oladi.
Qoraqalpog‘iston aholisi tomonidan bildirilayotgan fikrlarni inobatga olib, Prezidentimiz O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining Qoraqalpog‘iston Respublikasining huquqiy maqomiga oid 70, 71, 72, 74, 75-moddalarini amaldagi tahrirda, o‘zgartirmasdan qoldirishni taklif etgan edi. Yaqin kunlarda bu masalani Oliy Majlis Qonunchilik palatasi ko‘rib chiqadi.
Uchrashuvda deputatlar, ziyolilar so‘zga chiqib, keyingi yillarda Qoraqalpog‘istonni ijtimoiy, iqtisodiy, madaniy va innovatsion jihatdan rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar qilinayotganini aytishdi.
Oxirgi besh yilda hududning mahalliy byudjetiga qariyb 11 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirilgan. Birgina 2020 yil yakuni bo‘yicha Qoraqalpog‘istonda aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi daromad 3 barobarga oshgan.
So‘nggi besh yilda qurilish ishlari hajmi 3,5 marta o‘sgan. O‘nlab yangi zavodlar, zamonaviy agroklasterlar, qo‘shma korxonalar ishga tushirilgan. Ko‘plab bolalar bog‘chalari, maktablar, oliygohlar, sog‘liqni saqlash, ilm-fan, madaniyat va sport maskanlari barpo etilgan.
Aholini ijtimoiy jihatdan himoya qilish bo‘yicha muhim dasturlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, “temir daftar”ga kiritilgan 65 mingga yaqin oilaga, bolalikdan nogiron a’zosi bo‘lgan hamda boquvchisini yo‘qotgan 17 ming oilaga moddiy yordam ko‘rsatilgan. Bolalarni maktabgacha ta’limga qamrab olish darajasi 2017 yildagi 32 foizdan 75 foizga yetgan.
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasida ijtimoiy infratuzilmalarni rivojlantirish, aholini elektr energiyasi, tabiiy gaz, ichimlik suvi bilan ta’minlash, irrigatsiya va melioratsiya tarmoqlarini yaxshilash bo‘yicha ham ko‘p ishlar amalga oshirilmoqda. Ularning natijalarini hududda yashayotgan insonlar o‘z hayotida his etmoqda.
Orolbo‘yi mintaqasining ekologik tizimini himoya qilish va tiklash, hududni barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha ham faol ish olib borilmoqda. Xususan, bir paytlar nochor ahvolga tushib qolgan Mo‘ynoq bugun butunlay yangicha qiyofa kasb etib, jadal rivojlanib borayotgan zamonaviy tumanlardan biriga aylandi.
Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish masalasi birinchi marta davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishiga aylandi. Dengizning qurigan qismida 1 million 733 ming gektar maydonda yashil hududlar barpo etildi. Ushbu hududning o‘simlik va hayvonot dunyosini tiklash bo‘yicha besh yillik milliy dastur ishlab chiqilmoqda.
– Qoraqalpog‘istonda amalga oshirilayotgan ijobiy o‘zgarishlar bundan buyon ham albatta davom ettiriladi. Chunki Qoraqalpog‘istonning taqdiri – bu O‘zbekistonning taqdiri, qoraqalpoq xalqining baxti va farovonligi – bu butun o‘zbek xalqining baxti va farovonligidir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Jo‘qorg‘i Kenges deputatlari yoshlarni aql-idrok bilan ish tutishga, turli xil g‘arazli chorlov va harakatlarga aldanmaslik, ularning qurboniga aylanmaslikka chaqirdi. Separatizmga, ommaviy tartibsizliklarga da’vat etadigan har qanday harakatlarga qonunchilikka muvofiq keskin chora ko‘rilishi, aybdorlar jazoga tortilishi aytib o‘tildi.
Sodir bo‘lgan voqealar xalqimizni yanada hushyor va sezgir bo‘lishga undaydi. bugungi tahlikali dunyoda yurtdoshlarimiz o‘rtasida do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlash, mamlakatimizda barqaror va bardavom taraqqiyotni ta’minlash, xalqimizning bunyodkorlik salohiyatini, uning ertangi kunga bo‘lgan ishonchini oshirish juda muhim. Faqat mana shu yo‘l bilan bugungi tahdid va xavf-xatarlarga munosib javob berish, turli buzg‘unchi g‘oyalarga qarshi jamiyatimizda, avvalo, yoshlarimiz qalbida mustahkam immunitet yaratish, demokratik islohotlar yo‘lidan ortga qaytmasdan yanada samarali natijalarga erishish mumkin.
– Barchamiz uchun Vatan bitta. Bizni yagona, ulug‘ bir maqsad birlashtiradi. U ham bo‘lsa, yurtimiz tinchligi, Vatanimiz taraqqiyoti, xalqimiz farovonligidir. Barchamiz birgalikda Yangi O‘zbekiston va Yangi Qoraqalpog‘istonni albatta barpo etamiz, – deya ta’kidladi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishdan so‘ng, Shavkat Mirziyoyev Nukus tumanidagi “Samanbay” ovul fuqarolar yig‘iniga borib, yoshullilar, hokim yordamchilari, yoshlar yetakchilari va xotin-qizlar faollari bilan uchrashdi.
Prezidentimiz Qoraqalpog‘istonda sodir bo‘lgan tashvishli voqealarni butun xalqimiz chuqur dard va iztirob bilan qabul qilgani, bu sinovni og‘ir-bosiqlik, ahillik bilan ortda qoldirish kerakligini ta’kidladi.
Odamlar buni tasdiqlab, Qoraqalpog‘istonning donishmand eli bundan buyon ham o‘zbek va qoraqalpoq xalqlarining birligiga, og‘izbirchiligiga asoslangan muqaddas qadriyatlarni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylab yashashiga ishonch bildirdi.

Shavkat Mirziyoyev: We all have one Homeland. We are united by one great goal
On July 3, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Republic of Karakalpakstan.
As is known, these days an important political process continues in Uzbekistan – a nationwide discussion of amendments and additions to the Constitution of the Republic of Uzbekistan.
All conditions have been created for the free expression of will and opinion of citizens based on democratic principles. But under the pretext of disagreeing with the constitutional reform, certain forces, for their selfish purposes, tried to shake up and destabilize the situation, choosing the path of aggression and violence. On July 1, in the city of Nukus, a group of people, contrary to the legitimate demands of the authorities, organized riots and attempted to seize the buildings of local government bodies hiding behind populist slogans, manipulating the consciousness and trust of citizens.
On July 2, despite the demands to stop violations of public order, these persons continued their destructive actions. Moving along the streets of Nukus, the rioters caused significant damage to infrastructure facilities, broke windows, and set fires. To seize weapons, several groups attempted to storm the buildings of the Main Department of Internal Affairs of the city of Nukus and the Department of the National Guard. Taking advantage of relative numerical superiority, they attacked law enforcement officers, beat them, inflicting grievous bodily harm.
Unfortunately, there are casualties among the civilian population and law enforcement officers.
In this regard, to ensure the safety of citizens, protect their rights and freedoms, restore law and order, a state of emergency was introduced on the territory of the Republic of Karakalpakstan from July 3 to August 2, 2022, by Decree of the President.
On July 3, a meeting was held in Nukus with the participation of President Shavkat Mirziyoyev. The commandant of the territory of the Republic of Karakalpakstan reported on the introduction of a state of emergency and noted that the situation was taken under full control.
At the meeting, which was held via videoconference, the Head of the state spoke with responsible officials from all districts of the region, listened to their reports on the measures taken to ensure the safety of citizens, strengthen law and order. They noted that after yesterday’s address by the President, the situation has stabilized and life is returning to normal.
Shavkat Mirziyoyev visited Jakaterek mahalla of Nukus and talked with the residents.
Local elders noted with regret that in recent events, some of the youth made mistakes and committed illegal acts, falling under the influence of external subversive forces and succumbing to emotional impulses. It was emphasized that the Uzbeks and Karakalpaks are one people with two languages, it is necessary to value and protect the unity and peace in the country.
The President met with deputies of the Jokargy Kenes, the leadership of the Council of Ministers and public representatives of the Republic of Karakalpakstan.
It was emphasized that the draft Constitutional Law “On introducing amendments and addenda to the Constitution of the Republic of Uzbekistan” will be finalized based on the proposals and opinions of Uzbekistan people. Then the project will be submitted to the referendum of the Republic of Uzbekistan, and our citizens will express their will through free voting.
This approach is fully consistent with the principle that “The people are the only source and author of the Constitution”. And each of our compatriots will be able to proudly say: “The Constitution of New Uzbekistan is my Constitution”.
Taking into account the study of the opinions of the Karakalpakstan people, yesterday the President proposed to leave the current versions of Articles 70, 71, 72, 74, 75 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, concerning the legal status of the Republic of Karakalpakstan, unchanged. The Legislative Chamber of the Oliy Majlis will consider this issue in the coming days.
At the meeting, deputies and representatives of the intelligentsia delivered speeches, who noted that in recent years, large-scale work has been carried out on the socio-economic, cultural and innovative development of Karakalpakstan.
Over the past 5 years, about 11 trillion UZS have been directed to the local budget of the region. In 2020 alone, the total per capita income in Karakalpakstan increased almost 3 times.
The volume of construction work over the past 5 years has increased by 3.5 times. Dozens of new industrial productions, modern agricultural clusters, joint ventures have been created. Thousands of facilities were built in the country, including kindergartens, schools, universities, healthcare, science, culture and sports institutions.
Important programs for the social protection of the population are being implemented. In particular, financial assistance was provided to about 65,000 families included in the “iron notebook”, 17,000 families with disabled children under the age of 16, as well as those who lost their breadwinner. Since 2017, enrollment in preschool education has increased from 32 percent to 75 percent.
Within the framework of the “Obod Qishloq” (Prosperous Village) and “Obod Mahalla” (Prosperous Neighborhood) programs in the Republic of Karakalpakstan, large-scale work has been carried out to develop social infrastructure, provide the population with electricity, natural gas, drinking water, and improve the condition of irrigation and reclamation networks. Residents of the region feel the results of this work.
Active work is being carried out to protect and restore the ecological system, sustainable social and economic development of the Aral Sea region. In particular, the once backward Muynak has acquired a completely new look, turned into a modern, dynamically developing district.
For the first time, the issue of the development of the Aral Sea region is defined as a priority of state policy. On the dry part of the Aral Sea, green plantations with an area of 1,733,000 hectares have been planted. A five-year national program is being developed to restore the flora and fauna of the region.
“I firmly declare that the positive transformations being carried out in Karakalpakstan will continue at an accelerated pace. After all, the fate of Karakalpakstan is the fate of Uzbekistan, the happiness and well-being of the Karakalpak people is the happiness and well-being of the entire Uzbek people”, Shavkat Mirziyoyev said.
Deputies of the Jokargy Kenes called on the youth to show prudence, not to succumb to provocations, including external hostile forces and movements, not to become their victims.
It was noted that calls for separatism and mass riots will be strictly suppressed by the current legislation, and those responsible for this will suffer inevitable punishment.
What happened calls on our people to be even more vigilant and attentive. In these troubled times, it is very important to strengthen friendship and harmony between compatriots, ensure stable and continuous development in the country, increase the creative potential of our people and their confidence in the future. Only in this way we can respond to all modern challenges and threats, create in our society, especially among young people, strong immunity against various destructive ideas, achieve even more effective results without deviating from the path of democratic reforms chosen by our people.
“We all have one Homeland. We are united by a single, great goal – peace in our Motherland, the prosperity of the country and the well-being of the people. Together we will build New Uzbekistan and New Karakalpakstan”, the Head of the state said.
After the meeting, Shavkat Mirziyoyev visited a citizens’ assembly of Samanbay village in Nukus district, met with representatives of the older generation, assistants to the hokim, youth leaders and female activists.
The President emphasized that the alarming events that took place in Karakalpakstan resonated with pain in the hearts of all citizens of Uzbekistan. It is necessary to calmly and unitedly turn this page.
The participants agreed with this and expressed confidence that the wise people of Karakalpakstan will continue to adhere to the inviolable values of the unity and indivisibility of the destinies of the Uzbek and Karakalpak peoples.