Yevropa kengashi Prezidenti Yangi O‘zbekistondagi demokratik yangilanishlar dasturini qo‘llab-quvvatladi
4 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘ribchiqildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Yangi O‘zbekistonda ortga qaytmas demokratik va ijtimoiy-iqtisodiy yangilanishlarni amalga oshirishga ko‘rsatilayotgan har tomonlama ko‘mak uchun alohida minnatdorlik bildirdi.
Yevrokengash Prezidenti, o‘z navbatida, O‘zbekistonning kuchli fuqarolik jamiyati va huquqiy davlat barpo etish sari ochiq islohotlar yo‘lini davom ettirish borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatladi.
Shu ma’noda Qoraqalpog‘istondagi vaziyatning ba’zi buzg‘unchi kuchlar tomonidan izdan chiqarilishiga yo‘l qo‘yib bo‘lmasligi alohida qayd etildi. Sharl Mishel jinoiy unsurlar tomonidan uyushtirilgan tartibsizliklar natijasida qurbon bo‘lganlarning oilalari va yaqinlariga hamdardlik so‘zlarini yetkazishni so‘radi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va YeI o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning tayyorlanishini yakuniga yetkazish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
“Preferensiyalar bosh tizimi plyus” afzalliklaridan foydalangan holda o‘zaro savdo va investitsiyalarni ko‘paytirish muhimligi ta’kidlandi.
Tomonlar amaliy hamkorlikning aniq dastur va loyihalarini, eng avvalo, “yashil iqtisodiyot”, raqamlashtirish, innovatsiyalar, logistika, qishloq xo‘jaligi, ekologiya, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida ilgari surish masalalariga alohida to‘xtaldilar.
Markaziy Osiyo mintaqasida yuzaga kelayotgan vaziyat hamda YeI tuzilmalari bilan ko‘p tomonlama muloqotning darajasini yanada yuksaltirish yuzasidan fikr almashildi.
O‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish, shuningdek, mintaqada xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash, shu jumladan Afg‘onistonda mustahkam tinchlik qaror topishiga ko‘maklashish va uning xalqiga qo‘ldan kelgancha yordam ko‘rsatishga qaratilgan yirik xalqaro tadbirlarni mamlakatimizda tashkil etish masalasi qo‘llab-quvvatlandi.

The President of the European Council supports the program of democratic transformations in New Uzbekistan
On July 4, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the European Council Charles Michel.
Issues of further expansion of Uzbekistan – European multifaceted and mutually beneficial cooperation were considered.
The President of Uzbekistan expressed sincere gratitude for the all-round assistance provided in carrying out irreversible democratic and socio-economic transformations in New Uzbekistan.
In turn, the President of the European Council spoke in support of Uzbekistan's efforts to continue the course of open reforms in the country aimed at building a strong civil society and a rule of law.
In this context, the inadmissibility of destabilization of the situation in Karakalpakstan by certain destructive forces was emphasized. Charles Michel asked to convey his condolences to the families and relatives of those killed as a result of the riots organized by criminal elements.
During the conversation, special attention was paid to the issue of finalizing the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between Uzbekistan and the EU.
The importance of increasing mutual trade and investment, using the advantages of the Generalised System of Preferences Plus, was emphasized.
The parties discussed the issues of promoting specific programs and projects of practical cooperation, primarily in the green economy, digitalization, innovation, logistics, agriculture, ecology, education and healthcare.
Views were exchanged on the current situation in the Central Asian region, and further raising the level of multilateral dialogue with the EU.
The organization of major international events in Uzbekistan aimed at strengthening connectivity, as well as ensuring security and stability in the region, including promoting the establishment of lasting peace and providing all possible assistance to the people of Afghanistan, was supported.