Ўзбекистон Президенти Хитой делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 июль куни ШҲТга аъзо давлатларнинг Ташқи ишлар вазирлари кенгаши тадбирларида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши аъзоси, ташқи ишлар вазири Ван И бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди, жумладан, Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг бўлажак Самарқанд саммити кун тартиби кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида Хитой ташқи ишлар вазири давлатимиз раҳбарига ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди. Хитой томони тобора юқори суръат билан ривожланаётган икки томонлама муносабатларнинг бугунги даражасини юксак баҳолаётгани қайд этилди. Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган сиёсий янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар тўлиқ қўллаб-қувватланаётгани таъкидланди.
Айтиш жоизки, Хитой анъанавий равишда мамлакатимизнинг етакчи ва ишончли ҳамкорларидан биридир. Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. Жорий йил бошидан ўзаро савдо ҳажми 35 фоизга ошди. Йил якунида товар айирбошлаш кўрсаткичлари 10 миллиард долларга яқинлашиши кутилмоқда.
Хитой компаниялари ва банк институтлари иштирокида саноат кооперацияси ва инфратузилмани модернизация қилиш бўйича қатор йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Кейинги йилларда Ўзбекистон иқтисодиётига йўналтирилган инвестициялар ҳажми 10 миллиард доллардан ошди.
Мамлакатимиз етакчиси ўзаро манфаатли ҳамкорликни, энг аввало, камбағалликка қарши курашиш, қишлоқ хўжалиги ва саноат маҳсулотларини экспорт қилиш, инновацияларни жорий этиш, муқобил энергетика, “булутли” технологиялар, IT каби ва бошқа йўналишларда тубдан кенгайтириш учун имкониятлар мавжудлигини алоҳида қайд этди.
Гуманитар, шу жумладан таълим ва соғлиқни сақлаш, вакциналар ишлаб чиқариш ва ихтисослаштирилган тиббиёт муассасаларини ташкил этиш борасидаги алмашинув дастурини илгари суришга муҳим эътибор қаратилди.
Стратегик минтақавий лойиҳаларни, энг аввало, “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” ва “Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўллари лойиҳаларини тайёрлаш ва амалга оширишни жадаллаштириш билан боғлиқ масалалар алоҳида кўриб чиқилди.
Учрашувда Афғонистоннинг тинч тараққиёти ва иқтисодий тикланишига амалий кўмаклашиш борасидаги ўзаро саъй-ҳаракатлар қўллаб-қувватланди. Хитой делегацияси куни кеча шу масалаларга бағишлаб ўтказилган Тошкент конференциясининг самарали натижаларини юқори баҳолади.

The President of Uzbekistan receives the Chinese delegation
On July 28, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the People’s Republic of China led by the member of the Leading CPC Member Group of the State Council, Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China Wang Yi, who arrived in Uzbekistan to attend the events of the Council of Foreign Ministers of the SCO Member States.
Current issues of further strengthening the comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and China and expansion of multifaceted cooperation between the two countries were discussed.
The parties exchanged views on the prospects for deepening regional interaction, including the agenda of the upcoming Samarkand Summit of the Shanghai Cooperation Organization.
At the meeting, the Chinese Foreign Minister conveyed the sincere greetings and best wishes of the President of China Xi Jinping to the President of Uzbekistan. It was emphasized that the Chinese side highly appreciates the current level of bilateral relations developing along an upward trajectory. Full support was expressed for the ongoing political transformations and socio-economic reforms in New Uzbekistan.
It should be noted that China is traditionally one of the leading and reliable partners of Uzbekistan. Trade-economic and investment cooperation is developing dynamically. Since the beginning of this year, the trade turnover has increased by 35 percent. It is expected that by the end of the year, the indicators of trade turnover will approach $10 billion.
Several investment projects of industrial cooperation and infrastructure modernization are being implemented with the participation of Chinese companies and banking institutions. The volume of investments in Uzbekistan’s economy in recent years has exceeded $10 billion.
The President of Uzbekistan emphasized the opportunities available for the cardinal expansion of mutually beneficial cooperation, primarily in such areas as the fight against poverty, export supplies of agricultural and industrial products, implementation of innovation, alternative energy, cloud technologies, IT sector, and others.
The main attention was paid to the promotion of the humanitarian exchange program, including in education and healthcare, the production of vaccines and the creation of specialized medical institutions.
Issues related to the acceleration of the preparation and implementation of strategic regional projects, primarily, China – Kyrgyzstan – Uzbekistan and Termez – Mazar-i-Sharif – Kabul – Peshawar railways were considered.
Mutual efforts to provide practical assistance to the peaceful development and economic reconstruction of Afghanistan were supported at the meeting. The Chinese delegation highly appreciated the fruitful results of the Tashkent Conference on these issues.