Ўзбекистон Президенти Туркия ички ишлар вазири билан ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 июль куни амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Туркия ички ишлар вазири Сулаймон Сойлуни қабул қилди.
Олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва жамоат хавфсизлигини таъминлаш соҳаларида амалий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида вазир Сулаймон Сойлу давлатимиз раҳбарига Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Туркия томони саъй-ҳаракатларни самарали мувофиқлаштириш ва хавфсизликка таҳдид солаётган замонавий хавф-хатарларга қарши курашиш мақсадида тизимли идоралараро шерикликни йўлга қўйишга тайёр экани қайд этилди.
Суҳбатда фаол мулоқотларни, ахборот алмашишни ва илғор тажрибани ўрганишни давом эттириш, уюшган, шу жумладан кибермакондаги жиноятчилик, терроризм, диний экстремизм, наркотрафик ва ноқонуний миграцияга қарши курашиш бўйича қўшма тадбирлар ўтказиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

The President of Uzbekistan discusses the development of cooperation in the law enforcement sphere with the Minister of Internal Affairs of Türkiye
On July 28, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister of Interior of the Republic of Türkiye Süleyman Soylu, who is in Uzbekistan on a working visit.
Issues of developing practical cooperation in law enforcement and public security in the context of the implementation of agreements at the highest level were considered.
Minister Süleyman Soylu conveyed the warm greetings and good wishes of the President of Türkiye Recep Tayyip Erdogan to the President of Uzbekistan.
The readiness of the Turkish side to establish a systematic interdepartmental partnership to effectively coordinate efforts and counter modern challenges and threats to security was emphasized.
During the conversation, special attention was paid to the issues of continuing active contacts, exchanging information and studying best practices, conducting joint activities to combat organized crime, including in cyberspace, terrorism, religious extremism, drug trafficking and illegal migration.