Ўзбекистон Президенти ШҲТни янада ривожлантиришнинг энг муҳим жиҳатларини белгилаб берди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 июль куни пойтахтимиздаги Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгаши йиғилишининг тадбирларида иштирок этаётган ШҲТга аъзо давлатлар делегацияларининг раҳбарларини қабул қилди.
Учрашувда Ҳиндистон Республикаси ташқи ишлар вазири Субраманьям Жайшанкар, Қозоғистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - ташқи ишлар вазири Мухтор Тлеуберди, Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши аъзоси, ташқи ишлар вазири Ван И, Қирғиз Республикаси ташқи ишлар вазири Жээнбек Кулубаев, Покистон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири Билавал Бхутто Зардарий, Россия Федерацияси ташқи ишлар вазири Сергей Лавров, Тожикистон Республикаси ташқи ишлар вазири Сирожиддин Муҳриддин, шунингдек, Ташкилот бош котиби Чжан Мин ва ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директори Руслан Мирзаев иштирок этди.
Кўп томонлама ҳамкорликнинг устувор вазифалари ва ШҲТни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Ўзбекистоннинг бирлашмага раислиги давомида ўтган даврда биргаликда амалга оширилган ишлар натижалари ҳамда жорий йил сентябрь ойида Самарқандда ўтадиган саммит кун тартибига алоҳида эътибор қаратилди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Давлатимиз раҳбари ШҲТ мамлакатлари вазирларига мурожаат қилар экан, бугун дунё оқибатларини прогнозлаштириш қийин бўлган, олдиндан айтиб бўлмайдиган туб трансформация жараёнларини бошидан кечираётганини таъкидлади. Глобал миқёсда ишонч ва ўзаро англашув тақчиллиги тобора ўткир сезилмоқда.
Ўзбекистон етакчиси анъанавий кооперация ва логистика занжирлари бузилаётгани, жаҳон мамлакатларининг аксариятида озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлиги соҳасидаги вазият кескинлашиб, инфляция кўрсаткичлари шиддат билан ўсаётгани, ижтимоий-иқтисодий аҳвол ёмонлашиб бораётганини кўрсатиб ўтди.
Бундай мураккаб шароитда хавфсизлик ва барқарор тараққиётга таҳдид солаётган замонавий хатарларга мос равишда чора кўриш учун саъй-ҳаракатларни самарали мувофиқлаштириш ва кўп томонлама асосда яқиндан ҳамкорлик қилишга эҳтиёж кучайиб бормоқда.
ШҲТга ва ушбу ташкилот билан амалий ҳамкорликни йўлга қўйишга қизиқиш ортиб бораётгани ҳам бежиз эмас. Бугунги кунда ўндан ортиқ мамлакатдан ташкилот фаолиятида у ёки бу мақомда иштирок этиш бўйича келиб тушган аризалар кўриб чиқилмоқда.
Президентимиз ШҲТ ўзининг сиёсий, иқтисодий ва илмий-интеллектуал салоҳиятига кўра энг қудратли бирлашмалардан бири эканини қайд этди. Ташкилот мамлакатлари ҳиссасига жаҳон ЯИМнинг қарийб чорак қисми ва сайёрамиз аҳолисининг ярми тўғри келмоқда.
Ўзбекистоннинг ШҲТга раислигига тўхталар экан, мамлакатимиз етакчиси 70 дан зиёд йирик тадбир муваффақиятли ўтказилганини мамнуният билан қайд этди. Самарқанд саммити якунида қабул қилиниши кўзда тутилган 28 та ҳужжатни келишиш жараёнлари якунланди.
Минтақа ичидаги савдони, саноат кооперациясини рағбатлантириш, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқлик бўйича концепция ва дастурлар шулар жумласидан. “Яшил” иқтисодиёт, инновациялар, рақамли технологиялар, логистика, қишлоқ хўжалиги, тиббиёт ва бошқа соҳалардаги қўшма лойиҳа ва тадбирлар ҳам ишлаб чиқилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ШҲТни янада ривожлантиришнинг қатор принципиал жиҳатларини белгилаб берди. Булар – Ташкилотнинг ҳеч қандай блокларга қўшилмаслик мақомини сақлаш, янги хатар ва таҳдидларга қарши курашиш бўйича салоҳиятини кучайтириш, Марказий Осиёнинг ШҲТнинг “географик ўзаги” сифатидаги ўрнини сақлаб қолиш, трансминтақавий ўзаро боғлиқлик лойиҳаларини илгари суриш ҳамда Афғонистонни минтақадаги иқтисодий жараёнларга янада фаол жалб қилиш.
Учрашув якунида ШҲТ маконида мамлакатларимиз ва халқларимиз манфаатлари йўлида дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини, кенг кўламли ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга Ўзбекистоннинг интилиши қатъий экани яна бир бор қайд этилди.
Юқори мартабали меҳмонлар Ўзбекистон Республикаси Президентига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, ўз мамлакатлари етакчиларининг саломи ва энг эзгу тилакларини етказдилар.

The President of Uzbekistan outlines the most important aspects of further development of the SCO
On July 29, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the heads of delegations of the member states of the Shanghai Cooperation Organization attending the meeting of the Council of Foreign Ministers of the SCO countries taking place in Tashkent.
The meeting was attended by the Minister of External Affairs of the Republic of India Subrahmanyam Jaishankar, Deputy Prime Minister – Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Mukhtar Tleuberdi, Member of the Leading CPC Member Group of the State Council, Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China Wang Yi, Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic Zheenbek Kulubaev, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Bilawal Bhutto Zardari, Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan Sirojiddin Muhriddin, SCO Secretary-General Zhang Ming and Director of the Executive Committee of the SCO Regional Anti-Terrorist Structure Ruslan Mirzayev.
Priority tasks of multilateral cooperation and prospects for further development of the SCO were discussed. The main attention was paid to the results of joint activities over the past period of Uzbekistan’s chairmanship in the association and the agenda of the upcoming summit in the city of Samarkand in September this year.
Views were also exchanged on the current issues of the international and regional agenda.
Addressing the ministers of the SCO countries, the President of Uzbekistan noted that today the world is undergoing a fundamental transformation with unpredictable consequences. There is a growing lack of trust and mutual understanding at the global level.
The Leader of Uzbekistan pointed to the violation of traditional cooperation and logistics chains, the aggravation of the situation in food and energy security, the rapid growth of inflation rates, and the deterioration of the socio-economic situation in most countries of the world.
In these difficult conditions, there is a growing demand for effective coordination and close multilateral cooperation to adequately respond to modern challenges to security and sustainable development.
It is no coincidence that there is a growing interest in the SCO and the establishment of practical interaction with the Organization. Applications from more than ten countries for participation in its work in one status or another are under consideration.
The President of Uzbekistan emphasized that the SCO is one of the most powerful associations in terms of its political, economic, scientific and intellectual potential. The countries of the Organization account for about a quarter of the world’s GDP and half of the world’s population.
Concerning the chairmanship of Uzbekistan in the SCO, the Leader of Uzbekistan noted with satisfaction the successful holding of over 70 major events. The coordination of 28 documents, the adoption of which is envisaged following the Samarkand Summit, has been completed.
Among them are concepts and programs to stimulate intra-regional trade, industrial cooperation and transport connectivity. Joint projects and events in the green economy, innovations, digital technologies, logistics, agriculture, medicine and other areas are also under development.
The President of Uzbekistan outlined several fundamental aspects of further development of the SCO. We are talking about maintaining the non-bloc status of the Organization, strengthening the potential to counter new challenges and threats, maintaining the status of the “geographical core” of the SCO for Central Asia, promoting cross-border connectivity projects and more actively involving Afghanistan in regional economic processes.
In conclusion, the commitment of Uzbekistan to further strengthening friendship and good neighborliness, full-scale cooperation in the SCO space in the interests of our countries and peoples was emphasized.
The distinguished guests expressed their gratitude to the President of the Republic of Uzbekistan for the warm welcome and conveyed sincere greetings and best wishes on behalf of the leaders of their countries.