Президент IT мутахассислар билан мулоқот қилди
Президент Шавкат Мирзиёев 29 июль куни Юқори Чирчиқ туманидаги “Astrum” IT aкадемиясига ташриф буюриб, ахборот технологиялари соҳаси мутахассислари ва ёшлар билан учрашди.
Дунёда ахборот технологиялари шиддат билан ривожланмоқда. Жаҳонда унинг ўсиш суръатлари йилига 10 фоизни ташкил этиб, бу йил жами 4 триллион 300 миллиард долларга етиши кутилмоқда.
Ушбу бозорда мустаҳкам ўрин эгаллаш учун мамлакатимизда катта ишлар бошланган. Сўнгги беш йилда соҳага 2 миллиард доллар, шу жумладан 700 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестициялар йўналтирилган.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан барча ҳудудларда IT-парклар очилиб, улар учун алоҳида солиқ режими жорий этилди. Бу орқали 14 минг нафар ёшлар юқори даромадли иш билан таъминланди. Бундан ташқари, ўзини ўзи банд қилган IT мутахассислар сони йил бошидан 2,5 баробарга ўсиб, 43 минг нафарга етди.
Энг асосийси, IT касбларни эгаллаш ёшлар ўртасида трендга айланди. Мактаб, лицей, коллеж, техникум ва университетларда “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Жорий йилнинг ўзида мамлакатимизда 134 та янги, жумладан, 50 та хорижий IT компаниялар ташкил этилди, экспортёр корхоналар сони эса 2 баробарга ошди. Хизматлар ҳажми ва тури ҳам кўпайди.
Соҳа учун инфратузилма яратилиб, сифат яхшиланаётгани бунда муҳим омил бўлмоқда. Хусусан, сўнгги уч йилда мобил интернет нархи 9 баробарга арзонлашди. Мамлакатимиз бу борадаги халқаро рейтингда 68-ўриндан 15-ўринга кўтарилди.
– Келгуси беш йилда мамлакатимизда ахборот технологиялари хизматлари экспортини 1 миллиард долларга етказишни режа қилганмиз. Агар ёшларни бу касбга ўқитишни тўғри йўлга қўйсак, уларни сифатли инфратузилма, компьютер ва кафолатли буюртма билан таъминласак, бу маррага бемалол эришамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун 4 та масалани ҳал этиш лозимлигини таъкидлади.
Биринчиси, интернет қамрови ва сифатини кескин ошириш. Чунки ҳозир ҳудудларни тезкор интернет билан қамраб олиш даражаси 70 фоиз атрофида. 118 та қишлоққа интернет ҳам, мобил алоқа ҳам кириб бормаган.
Иккинчиси, ахборот технологияларига иқтидорли ёшларни аниқлаш ва уларни қўллаб-қувватлашни янада кенгайтириш. Бугунги кунда ёшларнинг “стартап”ларига атиги 10 миллиард сўм грант ажратилган. Компьютер билан таъминлаш ишлари етарли эмас.
Учинчиси, барча соҳаларда рақамлаштиришни биринчи навбатдаги вазифалар қаторига олиб чиқиш. Бу борада ҳукумат, қатор вазирлик ва компанияларда тизим бор. Лекин Транспорт вазирилиги, Энергетика вазирлиги, Ветеринария қўмитаси, Ўзбекистон темир йўллари ҳамда “Ўзагросуғурта” компанияларида аҳвол суст.
Тўртинчи муҳим масала ҳудудларда ёшларни экспорт бозорларига чиқишга кўмаклашишдир. Хусусан, хорижий корхоналар ёшларимизга ишонч билдириб, жорий йилнинг ўзида 100 миллион долларлик хизматларга буюртма берган. Лекин маҳаллий корхоналаримиз буюртмалари бундан анча кам.
Йиғилиш очиқ мулоқот тарзида ўтди. Аввал ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш.Шерматов соҳадаги муаммоларни ва улар юзасидан таклифларини айтди. Учрашув иштирокчилари ҳам ўз фикр-мулоҳазаларини баён этди.
Давлатимиз раҳбари мутахассис ва ёшларнинг таклифларини қўллаб-қувватлаб, мутасаддиларга тегишли қарор лойиҳаларини ишлаб чиқиш топширилди.
– Бу масалалар – бугунимиз, келажагимиз, айниқса, ёшларимизга муносиб иш ўринлари яратиш учун катта замин, – дея таъкидлади Президент.
Ушбу мулоқот ўтказилган “Astrum” IT aкадемиясида юзлаб ёшлар замонавий дастурлаш кўникмаларини эгаллаб, ўқиш давомидаёқ даромад топмоқда. Давлатимиз раҳбари бундай масканларни бошқа ҳудудларда ҳам ташкил қилиш зарурлигини айтиб, бу борадаги ташаббуслар ҳар томонлама қўллаб-қувватланишини билдирди.

The President meets with IT sector representatives
On July 29, President Shavkat Mirziyoyev visited Astrum IT Academy in Yuqorichirchiq district, where he met with IT specialists and youth.
The IT industry is one of the fastest-growing areas in the world. The growth rate of IT services is 10 percent annually. It is expected that this year their volume will reach 4 trillion 300 billion dollars.
Large-scale work has begun in Uzbekistan to take a strong position in this market. Over the past five years, $2 billion has been directed to the sphere, including $700 million of direct investment.
At the initiative of the Head of the state, IT parks have been opened in all regions, a special tax regime has been introduced for them. Thanks to this, 14 thousand young people were provided with highly paid jobs. The number of self-employed IT specialists has increased by 2.5 times since the beginning of the year – up to 43 thousand people.
Most importantly, an IT career has become a trend among young people. The “One Million Uzbek Coders” project is being implemented in schools, lyceums, colleges, technical schools and universities.
This year, 134 new IT companies have been created in the country, including 50 foreign ones, and the number of exporting enterprises has doubled. The volume and range of services also increased.
An important factor in this is the ongoing work to create a new and improve the quality of existing infrastructure. In particular, the cost of mobile Internet over the past three years has decreased by 9 times. According to this indicator, Uzbekistan has risen from 68th to 15th place in the international ranking.
“In the next five years, we plan to increase domestic exports of information technology services to $1 billion. If we properly organize the training of young people, provide them with high-quality infrastructure, computers and guaranteed orders, we will easily achieve this goal”, Shavkat Mirziyoyev said.
The Head of the state noted that for this it is necessary to resolve 4 issues.
First, to significantly improve the coverage and quality of Internet access. Now the level of coverage of regions with high-speed Internet is about 70 percent. There is no internet or mobile communications in 118 villages.
Secondly, the identification and expansion of support for talented youth in information technology. To date, only 10 billion UZS of grants have been allocated for youth startups. Technical support is insufficient.
Third, make digitalization a priority in all areas. There are positive developments in this direction in the government, several ministries and companies. However, the measures taken are not enough in the Ministry of Transport, the Ministry of Energy, the Veterinary Committee, the companies Uzbekistan Railways and Uzagrosugurta.
The fourth important issue is to help young people in the regions enter export markets. In particular, foreign companies have ordered $100 million worth of services from our young programmers. But orders from domestic enterprises are much smaller.
The meeting was held in the format of open communication. The Minister for the Development of Information Technologies and Communications Sherzod Shermatov spoke about the problems in the sphere and proposals for their solution. Participants of the meeting also shared their opinions.
The Head of the state supported the proposals of specialists and youth, responsible persons were instructed to develop draft relevant documents.
“These issues are a solid foundation for our current and future development, for creating decent jobs for our youth”, the President said.
At the Astrum IT Academy, where the meeting took place, hundreds of young people acquire modern programming skills and earn income while studying. The President said that it is necessary to organize similar facilities in other regions, and such initiatives will receive full support.