Суриштирув ва тергов органларининг кадрлар салоҳиятини ошириш чоралари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 3 август куни суриштирув ва тергов органлари учун кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш бўйича режалар тақдимоти билан танишди.
Тегишли идоралар мутасаддилари тергов ва дастлабки суриштирувларни олиб боришдаги муаммоли омиллар, янги пайдо бўлаётган таҳдид ва жиноят турларини ҳисобга олган ҳолда терговчи кадрларнинг салоҳиятини оширишга қаратилган чора-тадбирлар юзасидан ахборот берди.
Хусусан, коррупциявий ҳуқуқбузарликлар, иқтисодий жиноятчилик ҳамда кибермаконда ёки ахборот технологияларидан фойдаланган ҳолда содир этилаётган жиноятларни тергов қилиш бўйича фаолиятнинг методик таъминотини такомиллаштириш муҳимлиги алоҳида қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари замон талаблари ва халқаро стандартлар асосида суриштирув ҳамда тергов идоралари учун профессионал кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини узлуксиз ошириб боришнинг янги самарали тизимини яратиш бўйича топшириқлар берди.

Measures to increase the human resources capacity of inquiry and investigation bodies discussed
On August 3, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on plans to improve the system for training personnel of inquiry and investigation bodies.
Responsible persons of relevant authorities provided information on the problematic factors currently under investigation, increasing the level of human resources of investigators, taking into account emerging new threats and types of crimes, as well as measures to eliminate them.
The relevance of improving the methodological support of investigative activities in investigating corruption offenses, economic crime and crimes committed in cyberspace or using information technology was highlighted.
The Head of the state gave targeted instructions to create a new effective system for training professional personnel for inquiry and investigation bodies, their retraining and continuous professional development based on the requirements of the times and international standards.