Тарихий ғалаба Учинчи Ренессанс пойдеворини мустаҳкамлашга хизмат қилади
Бундан 12 кун муқаддам Ҳиндистонда бошланган 44-шахмат Олимпиадасининг биринчи, иккинчи ва учинчи турларида Непал, Исландия, Словения вакилларини мағлуб этган истеъдодли шахматчиларимиз АҚШ вакиллари билан 4-турда ютиб турилган ўйинни дурангга айлантирганда, рости, бир оз ранжиганимиз бор гап.
Аммо, умидимиз сўнмаганди. Нодирбекларнинг вазмин шаҳдига, Жавоҳирнинг шиддатига, Жаҳонгирнинг кутилмаган “кишти”га, умуман, йигитларимизнинг ҳар бир турда рақибларга аниқ “зарба” бера олишига ишонгандик.
Бу ишонч партиядан турларга ўтгани сайин мустаҳкамланиб борди. Айниқса, 6-турда Ҳиндистоннинг асосий жамоаси билан ўтган мураккаб ўйинда “умидимиз омад тулпорида” эканлигини вакилларимиз янада ёрқин намоён этди. Ушбу турда биринчи тахтада ўйнаган Нодирбек Абдусатторов Ҳиндистоннинг энг кучли шахматчиларидан бири, дунё рейтингида 25-ўринда бораётган Пентала Харикришна билан кечган жиддий ўйинда имкониятни бой берган, Нодирбек Ёқуббоев ва Жавоҳир Синдоров дурангга эришган бир пайтда Жаҳонгир Воҳидов Кришнан Сасикиранни мағлубиятга учратиши “йўлларимиз ёруғ” эканлигини кўрсатди.
Ушбу дуранг Ўзбекистон шахматчиларининг ғалаба манзили олдидан катта довонга чиқишини таъминлади, десак муболаға бўлмайди.
Жаҳонга Ўзбекистоннинг интеллектуал салоҳиятини намойиш этган йигитларимиз 8-турда Германияни, 9-турда олимпиаданинг энг кучли жамоаларидан бири – Арманистонни енгиши ва, ниҳоят, 10-турда ҳиндларнинг “яширин “қуроли” Ҳиндистон-2 жамоаси билан ақл бовар қилмас ўйиндаги ҳолат 44-олимпиаданинг бурилиш нуқтаси бўлди.
Ушбу турда Жаҳонгир Воҳидов ва Нодирбек Ёқуббоев қийин вазиятда дурангга эришиши, Жавоҳир Синдоров мураккаб партияда мағлуб бўлиши ва Нодирбек Абдусатторовнинг ўз ғалабаси билан Ўзбекистонга гўёки чемпионлик майдони кенгликларини кўрсатди, аслида.
9 август 44-шахмат олимпиадасининг охирги 11-тури Ўзбекистон шахмат тарихига зарҳал ҳарфлар билан ёзиладиган кун бўлиб муҳрланди.
Жамоамиз сўнгги турда Нидерландия вакилларига қарши дона сурди. Дастлаб иккинчи тахтада ўйнаган Нодирбек Ёқуббоев рақиб жамоа вакили Йорден ван Форест билан дурангга эришди. Нодирбек Абдусатторов ҳам Аниш Гири билан келишув йўлини танлади. Жавоҳир Синдоров ҳам Бенджамин Бок билан ўйинда муросага келди. Шундай қалтис вазиятда Жаҳонгир Воҳидовнинг Макс Уормердам билан ўйини ҳал қилувчи учрашув кўринишини олди. Мураккаб “ақл жанги”да Воҳидов бор иқтидорини ишга солди ва шиддатли, руҳий курашлар остида ўтган “жанг”да рақибини мағлуб этди.
Ғалабалар ўз-ўзидан қўлга киритилмайди. Эътибор, қўллов ютуқларнинг юзини очади. Халқимизнинг саломатлигини мустаҳкамлашга ғамхўрлик қилиш, маънавий ва жисмоний баркамол авлодни тарбиялаш ҳамиша давлатимизнинг эътибор марказида бўлиб келган.
Бундан бир йил муқаддам Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан имзоланган “Шахматни янада ривожлантириш ва оммавийлаштириш ҳамда шахматчиларни тайёрлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ҳамда жорий йил 5 августда қабул қилинган “Шахматни янада оммалаштириш ва ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорлар юртимиз келажаги бўлган ёшларнинг интеллектуал салоҳиятини ўстиришга хизмат қилмоқда.
Айтиш жоиз, мамлакатимиздаги 160 га яқин ўрта таълим мактабларида шахмат тўгараклари ташкил этилган бўлиб, уларга 12 минг нафардан зиёд ўқувчи-ёшлар қамраб олинган. Шунингдек, 250 дан зиёд болалар-ўсмирлар спорт мактабларида шахмат бўйича 600 га яқин секциялар фаолият юритмоқда. Юртимизда шахмат билан профессионал шуғулланувчилар сони 4 минг нафардан зиёд бўлиб, “ақл гимнастикаси”чиларимизнинг 25 нафари халқаро гроссмейстер ҳисобланади.
Яна бир эътиборли ҳолат. 44-шахмат олимпиадаси ғолиби бўлган шахматчиларимиз мазкур қарорлар асосида пул мукофотлари билан тақдирланади.
Унга кўра, ғолибликка эришган шахматчиларимизнинг ҳар бирига 600 миллион сўм, уларнинг мураббийига эса 300 миллион сўм пул мукофотлари топширилади.
44-шахмат олимпиадасида ёш шахматчиларимиз эришган ушбу ғалаба Ўзбекистонни шахмат олимпиадасининг чемпиони мақомига олиб чиқдики, бу мамлакатимиз ёшларининг салоҳияти, уларнинг истеъдоди, жаҳонни лол этган "ақл қуёши" минг йиллар нарисида миллионлаб инсонларнинг ҳавасини келтириб туриши, шубҳасиз.
Бу давлатимиз раҳбари илгари сурган Янги Ўзбекистон тамойилини мустаҳкамлаш асносида Учинчи Ренессанс пойдевори яратилишига муносиб замин ҳозирланаётганлигининг ёрқин ифодаси бўлди.
Эслатиб ўтамиз, 44-шахмат олимпиадасида зафар қучган спортчиларимиз жорий йилнинг 11 августида Ўзбекистонга қайтиб келади.

Историческая победа послужит укреплению фундамента Третьего Ренессанса
Говоря по правде, мы радовались, когда наши талантливые шахматисты выиграли в первом, втором и третьем турах 44-й Всемирной шахматной олимпиады, начавшейся в Индии 12 дней назад, и немного приуныли, когда в четвертом туре игры с представителями США наши завершили поединок вничью.
Но мы не потеряли надежду. Верили в целеустремленность Нодирбека, стремительность ходов Жавохира, неожиданность атак Жахонгира, да и вообще в то, что наши ребята все равно отыграются.
В 6-м туре сложного матча с основной командой Индии наши представители наглядно продемонстрировали, что «надежда еще жива». Нодирбек Абдусатторов проиграл в данном туре Пентале Харикришне - сильнейшему шахматисту Индии, занимающему 25-ю позицию в мировом рейтинге, а Нодирбек Якуббоев и Жавохир Синдоров сыграли вничью. И в этот не самый лучший для нашей команды момент Жахонгир Вохидов одержал победу над Кришнаном Сасикраном, что еще раз укрепило в нас веру в наших шахматистов.
Не будет преувеличением сказать, что данная ничья обеспечила подъем шахматистов Узбекистана на вершину шахматного Олимпа. Наши знатоки интеллектуальной игры заявили о себе всему миру, выиграв у представителей Германии в 8-м туре, Армении – в 9-м туре и вот, наконец, поворотный момент 44-й Всемирной шахматной олимпиады – победа в 10-м туре соревнований в поединке с «секретным оружием» Индии - командой Индия-2.
Игра вничью Жахонгира Вохидова и Нодирбека Якуббоева, проигрыш Жавохира Синдорова в сложнейшей партии и победа Нодирбека Абдусатторова – все это продемонстрировало миру, каким широким потенциалом обладает шахматная школа Узбекистана.
9 августа – день, когда состоялся последний, 11-й тур 44-й Всемирной шахматной олимпиады в Индии, вписан в историю шахмат Узбекистана золотыми буквами.
Наша команда в последнем туре играла против команды Нидерландов. Нодирбек Якуббоев, который играл на второй доске с представителем команды-противника Йорденом ван Форестом, добился ничьей. Нодирбек Абдусатторов также сыграл вничью с Анишем Гири. Жавохир Синдоров и Бенджамин Бок тоже завершили игру ничьей. В такой рискованной ситуации игра Жахонгира Вохидова с Максом Уормердамом приняла решающий оборот. В сложной «битве умов» Вохидов применил все свои способности и победил противника в напряженной интеллектуальной борьбе.
Победа достигается непросто. К ней приводят забота, поддержка, внимание к воспитанию духовно и физически развитого молодого поколения.
Постановления «О мерах по дальнейшему развитию и популяризации шахмат, а также совершенствованию системы подготовки шахматистов», подписанное Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым пять лет назад, и «О дополнительных мерах по популяризации и развитию шахмат» от 5 августа текущего года служат наращиванию интеллектуального потенциала нашей молодежи.
Следует сказать, что шахматные кружки организованы примерно в 160 общеобразовательных школах нашей страны, в них занимаются более 12 тысяч учащихся. Также в более чем 250 детско-юношеских спортивных школах работает около 600 шахматных секций. Число профессиональных шахматистов в нашей стране составляет более 4000 человек, а 25 наших шахматистов являются международными гроссмейстерами. Еще один примечательный факт. На основании этих постановлений наши шахматисты, победившие на 44-й Всемирной шахматной олимпиаде, будут награждены денежными призами. Каждому нашему шахматисту-победителю будет вручено по 600 миллионов сумов, а их тренеру - по 300 миллионов сумов. Эта победа, одержанная нашими юными шахматистами, вывела Узбекистан в статус чемпиона Всемирной шахматной олимпиады, и можно не сомневаться, что потенциал молодежи нашей страны, ее талант будет вызывать восхищение миллионов людей и послужит укреплению фундамента Третьего Ренессанса.
Напоминаем, что наши спортсмены, победившие на 44-й Всемирной шахматной олимпиаде, вернутся в Узбекистан 11 августа текущего года.