Шавкат Мирзиёев: Жамиятдаги ўзгаришларда маҳалла ташаббускор, халққа елкадош бўлиши керак
Бу ерда 10 мингга яқин аҳоли яшайди. Маҳаллабай тизим натижасида ижтимоий муҳим масалалар ҳал этилмоқда. Кўп қаватли уйларнинг қиёфаси янгиланди, йўлаклари, коммуникация тармоқлари таъмирланди.
Маҳалла ҳудудидан ўтувчи Юқори Қорақамиш канали атрофи илгари қаровсиз, кўримсиз жой эди. Эндиликда ободонлаштирилиб, сўлим хиёбонга айлантирилди. Пиёдалар учун кўприклар, болалар ўйингоҳи ва спорт майдончалари, велосипед йўлаги, фаввора барпо этилди. Ўриндиқлар, шахмат столи, чархпалак ўрнатилди. Дарахтлар экилиб, чимлар ётқизилди. Канал атрофидаги ҳудудда 300 метр узунликдаги ишкомлар ўрнатилиб, узумлар экилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу шароитларни кўздан кечирди. Маҳалла фаоллари, нуронийлар билан суҳбатлашди.
– Ҳозир маҳалла фаоллари катта бир команда бўлди. Раиснинг ёнида ўринбосарлари, ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси, профилактика нозири бор. Бўлгандаям, ойлиги, шароити, ваколати билан бор. Энди шундай муносабатга жавобан масъулият ҳам бўлиши керак. Жамиятдаги ўзгаришларда маҳалла ташаббускор, халққа елкадош бўлиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Собиробод маҳалласининг ўсиш нуқтаси - тадбиркорлик. Бу ерда ўнлаб субъектлар – ишлаб чиқариш корхоналари, маиший хизмат шохобчалари, хусусий клиникалар, озиқ-овқат дўконлари фаолият кўрсатмоқда. Бундай ишлар бошқа маҳаллаларда ҳам йўлга қўйилган.
Шу ерда Бош вазир ўринбосарлари маҳалла фаоллари олдида Юнусобод туманига қанча инвестиция жалб этилиши, қанча иш ўрни яратилиши бўйича ахборот берди.

Shavkat Mirziyoyev: Mahalla should be the initiator of transformations in society
About 10 thousand people live in the mahalla. As a result of the work on the mahallabay system, socially significant issues are being resolved. The appearance of multi-storey buildings has been updated, paths and communication networks have been repaired.
The area around Yuqori Qoraqamish Canal, which flows through the mahalla, was previously abandoned. Now it is landscaped and turned into an alley. Pedestrian bridges, playgrounds and sports grounds, a bicycle path, a fountain have been built. Benches, chess tables, a water wheel are installed. Trees were planted and a lawn was laid. A 300-meter-long grape gallery was built on the territory around the canal.
The Head of the state became familiar with these conditions, talked with mahalla representatives and elders.
“Now the representatives of the mahalla have become a big team. Deputies, an assistant to the hokim, a youth leader, and a prevention inspector work together with the chairman. Moreover, with decent wages, conditions, and powers. In response to such an attitude, it is necessary to show responsibility. The mahalla should be the initiator of transformations in society and serve as a support to the people”, Shavkat Mirziyoyev noted.
The growth point of the Sobirobod mahalla is entrepreneurship. Dozens of business entities work here – manufacturing enterprises, consumer service points, private clinics, grocery stores. The potential of entrepreneurship is effectively used in other mahallas.
Here, the Deputy Prime Ministers, in the presence of the mahalla representatives, presented information about what investments are planned to attract to Yunusabad district and how many jobs will be created.