Президент Самарқанддаги бунёдкорликни кўздан кечирди
Олий даражадаги ташрифлар, халқаро саммитларнинг вилоятларда ўтиши мамлакат ривожини кўрсатувчи жиҳатлардан бири. Ҳудудлар комплекс ривожлантирилаётгани натижасида сўнгги йилларда бундай йирик тадбирлар турли шаҳарларимизда ўтказилмоқда.
Яқин ойларда Самарқандда бир нечта халқаро даражадаги тадбирлар бўлиб ўтади. Айни пайтда ушбу анжуманларга катта тайёргарлик кўрилмоқда.
Давлатимиз раҳбари вилоятга ташрифи чоғида ушбу жараённи кўздан кечирди.
Самарқанд шаҳрида XIX аср охири - XX аср бошларига оид обидалар кўп. Алишер Навоий ҳамда Шоҳруҳ кўчаларидаги шундай тарихий биноларда миллатлараро дўстлик ва хорижий мамлакатлар билан ҳамкорликка бағишланган музейлар ташкил этиш режалаштирилган.
Президентимиз бу режаларни маъқуллаб, музейларни мазмунан бойитиш, ҳамкор мамлакатлар билан яқин муносабатларни намоён этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Кеча, 23 август куни Самарқанд туманида “Буюк ипак йўли” халқаро туризм маркази очилган эди. Бу мажмуа йирик халқаро анжуманларга мезбонлик қилади.
Давлатимиз раҳбари бу ердаги Конгресс холл ва меҳмонхоналарда яратилган шароитлар билан танишди.
Меҳмонхоналарнинг иккитаси 5 юлдузли ва олтитаси 4 юлдузлидир. Конгресс холлнинг умумий майдони қарийб 6 минг квадрат метр. У 3 минг 500 кишини қабул қилиш қувватига эга. Анжуманлар вақтида ишларни самарали мувофиқлаштириш учун ситуацион марказ ҳам ташкил этилган.
Президентимиз бу ерда хорижий делегациялар, икки томонлама учрашувлар учун қулайликларни ошириш бўйича тавсиялар берди.
Шу билан давлатимиз раҳбарининг Самарқанд вилоятига ташрифи якунланди, Президент Тошкентга қайтиб келди.

Президент ознакомился с созидательной работой в Самаркенде
Возможность проведения мероприятий высшего уровня, международных саммитов – один из показателей развития страны. В результате комплексного развития регионов такие масштабные события в последние годы проходят не только в столице, но и в других городах.
В предстоящие месяцы в Самарканде пройдет ряд мероприятий международного уровня. В настоящее время идет большая подготовка к ним.
Глава государства проинспектировал этот процесс в ходе поездки в область.
В городе Самарканде много зданий конца XIX - начала XX веков. В таких исторических зданиях на улицах Алишера Навои и Шохруха планируется создать музеи, посвященные межнациональной дружбе и сотрудничеству с зарубежными странами.
Президент одобрил эти планы и дал указания по содержательному обогащению музеев, отражению в них тесных связей со странами-партнерами.
Вчера, 23 августа, в Самаркандском районе состоялось открытие международного туристического центра «Великий шелковый путь». В этом комплексе пройдут крупные международные мероприятия.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в конгресс-холле и отелях центра.
Здесь расположены две пятизвездочные и шесть четырехзвездочных гостиниц. Общая площадь конгресс-холла составляет около 6 тысяч квадратных метров. Он может вместить 3,5 тысячи человек. Здесь же создан ситуационный центр для эффективной координации работы во время конференций.
Президент дал рекомендации по улучшению условий для пребывания иностранных делегаций и проведения двусторонних встреч.