ШҲТга аъзо давлатлар мудофаа вазирлари йиғилиши
Тошкентда 24 август куни Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар мудофаа вазирликлари раҳбарлари йиғилиши бўлиб ўтди.
Мамлакатимиз Мудофаа вазирлиги Ахборот ва оммавий коммуникациялар департаменти хабар беришича, нуфузли тадбир анъанавий тарзда гул қўйиш маросими ҳамда «Шон-шараф» музейи экспозицияларини кўздан кечириш билан бошланди.
Ҳиндистон, Қозоғистон, Қирғизизстон, Покистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистон, шунингдек, ШҲТда кузатувчи мақомига эга Беларусь ҳарбий идоралари раҳбарлари пойтахтимиздаги “Ғалаба” боғида “Матонат мадҳияси” монументи пойига гул қўйиб, фидойи юртдошларимиз хотирасига ҳурмат бажо келтирдилар. Президентимиз ташаббуси билан бунёд этилган ушбу ёдгорлик халқимизнинг Иккинчи жаҳон урушида эришилган ғалабани таъминлашга қўшган улкан ҳиссаси, беқиёс жасоратини бор кўлами билан кўрсатиб берадиган яхлит мажмуага айланган. Шон-шараф» музейини томоша қилиш жараёнида юқори мартабали меҳмонлар элимизнинг мард ўғлонлари кўрсатган қаҳрамонлиги ва матонатини акс эттирувчи экспонатлар билан яқиндан танишди.
Иштирокчилар “Ғалаба” боғидан чиқиб “Tashkent City” халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудида жойлашган “Конгресс-марказ”га етиб келди. Дастлаб йиғилганларга Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари Олий Бош Қўмондонининг Мурожаатномаси ўқиб эшиттирилди. Шундан сўнг кун тартибидаги масалалар муҳокамасига киришилди.
Ҳар доимгидек конструктив ва дўстона муҳитда ўтган йиғилишда халқаро ва минтақавий хавфсизликнинг долзарб масалалари бўйича фикр алмашилди, мудофаа ва хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича келгуси вазифалар белгилаб олинди.
Кенгаш йиғилиши мамлакатларнинг барқарорлик ва мустаҳкам тинчликни таъминлаш бўйича биргаликдаги ҳаракатларга қаратилган позицияси ва эътибори муштараклигини яна бир бор намойиш этди.
Ўзбекистон Республикаси мудофаа вазири Баҳодир Қурбонов йилдан йилга ривожланиб, сафи кенгайиб бораётган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти минтақамизда тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни сақлашга муҳим ҳисса қўшаётганини алоҳида таъкидлади.
Анжуманда ШҲТга аъзо давлатлар ўртасидаги ўзаро муносабатлар, ташкилот маконида хавфсизликни мустаҳкамлаш ва барқарорликни таъминлаш, жумладан, COVID-19 пандемияси салбий оқибатини бартараф этишда ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олинди.
Шунингдек, ШҲТга аъзо давлатлар ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш, минтақада тинчлик, барқарорлик ва осойишталикни таъминлаш мақсадида хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш ва мазкур жараёнга кўмаклашишда давом этиш, ШҲТ ва бошқа минтақавий ҳамкор ташкилотлар ўртасида амалий ҳамкорликни ривожлантириш, ташкилотга аъзо давлатлар Қуролли Кучлари ўртасида ўзаро дўстлик ва ҳарбий маданият соҳасида алмашинувни мустаҳкамлашда муҳим платформа бўлган ҳарбий оркестрларнинг “Тинчлик навоси” фестивалига анъанавий тус бериш каби бошқа турли масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар мудофаа вазирлари йиғилиши якуни бўйича Қўшма баённома имзоланди.
Ҳужжатда бир қатор тадбирлар, жумладан, қўшма машқлар, ўқув машғулотлари ташкил этилиши кўзда тутилган.
Меҳмонлар анжуман пухта тайёргарлик билан, юксак ташкилотчилик даражасида ўтганини эътироф этишди.
Тадбир сўнгида кейинги йиғилишни 2023 йил Ҳиндистон Республикасида ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Шундан сўнг қатнашчилар “Ҳумо арена” мажмуасида тадбирнинг маданий дастури – ШҲТга аъзо ва кузатувчи давлатлар ҳарбий оркестрлари иштирокидаги “Тинчлик навоси” халқаро фестивалининг якуний гала-концертини томоша қилди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар мудофаа вазирлари йиғилиши шафелигида ташкил этилган ушбу дастурда ватанпарварлик, мардлик ва шижоатни мадҳ этувчи мафтункор наволар янгради, маҳоратли санъаткорлар ижросида жаҳон мумтоз ижоди намуналари, бетакрор репертуар билан бойитилган эстрада ва жаз, кўргазмали ҳарбий саф мусиқий асарлари намойиш этилди.

Совещание министров обороны государств-членов ШОС
24 августа в Ташкенте состоялось Совещание министров обороны государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Как сообщает Департамент информации и массовых коммуникаций Министерства обороны, это престижное мероприятие началось с церемонии возложения цветов и ознакомления с экспозицией музея «Шон-шараф» мемориального комплекса «Парк Победы».
Руководители военных ведомств Индии, Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана, а также Беларуси как страны-наблюдателя при ШОС возложили венки к монументу «Ода стойкости» мемориального комплекса «Парк Победы» и почтили память наших героев-соотечественников.
Известно, что Парк Победы был создан по инициативе нашего Президента в честь славной истории и героизма узбекского народа в годы Второй мировой войны, он воплотил в себе многолетние чаяния людей. В ходе экскурсии по музею «Шон-шараф» высокие гости ознакомились с экспонатами, отражающими мужество и стойкость нашего народа в годы войны.
После этого участники совещания прибыли в Конгресс-центр, расположенный на территории Международного делового центра Taskent City. Вначале мероприятия собравшимся было зачитано Послание Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Затем они приступили к обсуждению вопросов повестки дня за столом переговоров.
На совещании, прошедшем в традиционно конструктивной и дружеской атмосфере, состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной безопасности, определены перспективные задачи по укреплению сотрудничества в сфере обороны. На встрече еще раз была засвидетельствована общность позиций стран и нацеленность на совместные усилия по обеспечению стабильности и прочного мира.
Выступивший на совещании министр обороны Республики Узбекистан Баходир Курбанов отметил, что образование и развитие ШОС внесло и продолжает вносить важный вклад в поддержание мира, безопасности и стабильности в нашем обширном регионе.
В ходе встречи был отмечен высокий уровень взаимопонимания между государствами-членами ШОС, сторонами согласованы вопросы продолжения сотрудничества по укреплению безопасности и обеспечению стабильности на пространстве Организации, а также преодолению негативных последствий пандемии COVID-19.
Также были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления дружбы и добрососедства между государствами-членами ШОС, расширения сотрудничества в сфере безопасности в целях обеспечения мира, стабильности и надежного устойчивого развития в регионе, наращивания практического взаимодействия ШОС с другими региональными партнерскими организациями, продолжения проведения фестиваля военных оркестров «Труба мира», являющегося важной платформой укрепления взаимопонимания и обмена в области военной культуры между Вооруженными Силами государств-членов Организации.
По итогам совещания министров обороны государств-членов ШОС подписано Совместное коммюнике. Документ предусматривает проведение ряда мероприятий, в том числе совместных занятий и учений.
Участниками мероприятия была особо отмечена тщательная подготовка и высокий уровень проведения данной встречи.
В заключительной части встречи было принято решение о проведении очередного Совещания министров обороны государств-членов ШОС в 2023 году в Республике Индия.
Далее участники совещания посетили ледовый дворец «Хумо арена», где была представлена культурная программа мероприятия – заключительный гала-концерт международного фестиваля «Труба мира» с участием военных оркестров государств-членов и наблюдателей ШОС.
На гала-концерте были исполнены мелодии, воспевающие патриотизм, отвагу и мужество, произведения мировой классики, эстрадная и джазовая музыка, продемонстрированы показательные строевые выступления.