Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 5-oktabr kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Prezident Emomali Rahmonni tugʻilgan kuni bilan samimiy muborakbod etib, unga mustahkam sogʻlik, baxt-saodat va muvaffaqiyat tiladi.
Tojikiston rahbari mamlakatning barqaror ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotini taʼminlash, xalqaro maydondagi nufuzini mustahkamlash va aholi farovonligini oshirishga qoʻshgan ulkan shaxsiy hissasi alohida qayd etildi.
Siyosiy iroda va qabul qilingan amaliy qadamlar tufayli Oʻzbekiston-Tojikiston koʻp qirrali munosabatlari misli koʻrilmagan yuksak darajaga - strategik sheriklik darajasiga koʻtarilgani taʼkidlandi.
Oʻtgan yilgi oliy darajadagi oʻzaro tashriflar natijasida muhim kelishuvlarga erishildi va ikki tomonlama hamkorlikning eng oʻtkir masalalari boʻyicha oʻzaro maqbul yechimlar topildi.
Soʻnggi yillarda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi savdo hajmi ikki barobar ortdi, havo, avtomobil, temir yoʻl transporti qatnovi salmoqli darajada kengaydi. Chegaradosh hududlar oʻrtasida yaqin aloqalar yoʻlga qoʻyildi. Madaniy-gumanitar almashinuv faollashdi.
Davlat rahbarlari hamkorlikning dolzarb jihatlarini muhokama qildilar, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Prezidentlar Oʻzbekiston Respublikasi va Tojikiston Respublikasi oʻrtasida doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va har tomonlama hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash borasida intilishlari qatʼiy ekanini taʼkidladilar.

Президенты Узбекистана и Таджикистана провели телефонный разговор
5 октября 2019 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Президента Эмомали Рахмона с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и успехов.
Особо отмечены огромная роль и личный вклад лидера Таджикистана в обеспечение устойчивого социально-экономического развития и роста благосостояния населения страны, укрепление ее авторитета на международной арене.
Подчеркнуто, что благодаря политической воле и принятым практическим шагам узбекско-таджикские многоплановые отношения достигли беспрецедентно высокого уровня – стратегического партнерства.
По итогам взаимных визитов на высшем уровне в прошлом году достигнуты важные договоренности и найдены взаимоприемлемые решения по наиболее острым вопросам двустороннего сотрудничества.
За последние годы объемы взаимной торговли выросли в два раза, значительно расширилось воздушное, автомобильное и железнодорожное сообщение. Налажены тесные связи между приграничными регионами. Активизировался культурно-гуманитарный обмен.
В ходе разговора главы государств обсудили актуальные аспекты взаимодействия, обменялись мнениями по вопросам международной и региональной повестки.
Президенты подтвердили приверженность дальнейшему развитию и укреплению отношений дружбы, добрососедства и всестороннего сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан.