Самарқанд саммити якунида салмоқли ҳужжатлар тўплами имзоланди
16 сентябрь куни Самарқанд шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгаши мажлиси бўлиб ўтди.
Саммитда ШҲТ фаолиятининг муҳим соҳаларидаги ҳамкорлик ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгашининг Самарқанд декларацияси тадбирнинг бош якуний ҳужжати бўлди.
Жами 44 та ҳужжат - битим, концепция, дастурлар ва бошқа қарорлар қабул қилинди. Бу ташкилот тарихида рекорд кўрсаткичдир. Жумладан:
– ШҲТга аъзо давлатларнинг узоқ муддатли яхши қўшничилиги, дўстлиги ва ҳамкорлиги тўғрисидаги шартнома қоидаларини 2023-2027 йилларда амалга ошириш бўйича комплекс ҳаракатлар режаси тўғрисида;
– ШҲТга аъзо давлатларнинг ўзаро боғлиқликни ривожлантириш ва самарали транспорт йўлакларини яратиш бўйича концепцияси тўғрисида;
– “ШҲТнинг эзгу ният элчиси” фахрий унвони тўғрисидаги низом тўғрисида;
– ШҲТга аъзо давлатларнинг ўзаро ҳисоб-китобларида миллий валюталар улушини босқичма-босқич ошириш бўйича “йўл харитаси” тўғрисида;
– Эроннинг ШҲТга аъзо давлат мақомини олиш учун мажбуриятлари тўғрисидаги меморандум имзолангани тўғрисида;
– Беларусь Республикасини ШҲТ аъзолигига қабул қилиш жараёнини бошлаш тўғрисида;
– Мальдив Республикаси, Баҳрайн, Бирлашган Араб Амирликлари, Мьянма Иттифоқи Республикаси, Қувайт Давлатига ШҲТнинг мулоқот бўйича шериги мақомини бериш тўғрисида;
– Варанаси шаҳрини (Ҳиндистон) 2022-2023 йилларда ШҲТнинг туризм ва маданий пойтахти деб эълон қилиш тўғрисида;
– ШҲТ котибияти ва Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича БМТ (ЮНЕСКО) ўртасида меморандумни имзолаш тўғрисида;
– ШҲТ Бош котибининг ташкилотнинг ўтган йилги фаолияти ҳамда ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Кенгашининг 2021 йилги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботлари ҳақида;
– ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгаши қарорларининг амал қилишини бекор қилиш тўғрисида;
– ШҲТ фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида қарорлар қабул қилинди.
Шунингдек, ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгашининг:
– иқлим ўзгаришига нисбатан жавоб ҳаракатлари тўғрисида;
– ишончли, барқарор ва диверсификациялашган етказиб бериш занжирларини таъминлаш тўғрисида;
– глобал озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш тўғрисида;
– энергетик хавфсизликни таъминлаш тўғрисидаги баёнотлари қабул қилинди.
Бундан ташқари, тадбир доирасида қуйидаги ҳужжатлар имзоланди:
– Эроннинг ШҲТга аъзо давлат мақомини олиш учун мажбуриятлари тўғрисидаги меморандум;
– ШҲТга аъзо давлатлар ҳукуматлари ўртасида туризм соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим;
– ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида хизматлар савдоси соҳасидаги ҳамкорликнинг ҳадли асослари;
– ШҲТ мамлакатларининг ваколатли органлари ўртасида музей иши соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
– ШҲТ мамлакатларининг ваколатли органлари ўртасида ўсимликлар карантини соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим;
– ШҲТ мамлакатларининг қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш соҳасидаги ҳамкорлиги дастури;
– ШҲТ мамлакатларини инфратузилмавий ривожлантириш дастури;
– ШҲТ мамлакатларининг ишбилармон доиралари ўртасидаги саноат кооперациясини рағбатлантириш дастури;
– Рақамли саводхонликни ривожлантириш бўйича ШҲТ дастури;
– ШҲТга аъзо давлатларнинг сунъий интеллектни ривожлантириш бўйича ҳамкорлиги дастури;
– ШҲТга аъзо давлатларнинг тиббиёт ташкилотлари ўртасида юқумли касалликларни профилактика қилиш ва даволаш масалаларида ҳамкорлик бўйича “йўл харитаси”;
– ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида устувор йўналишлардаги илмий-техник ҳамкорлик бўйича ҳаракатлар режаси (2022-2025 йилларда);
– ШҲТда минтақа ичидаги савдони ривожлантириш бўйича қўшма ҳаракатлар режаси;
– ШҲТ мамлакатларининг телемедицина соҳасидаги ҳамкорлиги концепцияси;
– ШҲТ мамлакатларининг “ақлли” қишлоқ хўжалиги ва агроинновацияларни жорий этиш соҳасидаги ҳамкорлиги концепцияси;
– ШҲТ ва Араб давлатлари лигаси котибиятлари ўртасида меморандум;
– ШҲТ котибияти ва Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича БМТ (ЮНЕСКО) ўртасида ўзаро англашув тўғрисида меморандум;
– ШҲТ котибияти билан Осиё ва Тинч океани учун иқтисодий ва ижтимоий комиссия (ЭСКАТО) ўртасида ўзаро англашув тўғрисида меморандум ва бошқа ҳужжатлар имзоланди.

По итогам Самаркандского саммита подписан солидный пакет документов
16 сентября в городе Самарканде состоялось заседание Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В соответствии с повесткой дня саммита обсуждены состояние и перспективы развития сотрудничества в востребованных сферах и направлениях деятельности ШОС. Главным итоговым документом стала Самаркандская декларация Совета глав государств-членов ШОС.
Принято рекордное количество соглашений, концепций, программ и иных решений – всего 44 документа. В том числе решения:
– о Комплексном плане действий на 2023-2027 гг. по реализации положений Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов ШОС;
– о Концепции государств-членов ШОС по развитию взаимосвязанности и созданию эффективных транспортных коридоров;
– о Положении о почётном звании «Посол доброй воли ШОС»;
– о «Дорожной карте» по постепенному увеличению доли национальных валют во взаимных расчётах государств-членов ШОС;
– о подписании Меморандума об обязательствах Ирана в целях получения статуса государства-члена ШОС;
– о начале процедуры приёма Республики Беларусь в члены ШОС;
– о предоставлении Мальдивской Республике, Бахрейну, Объединённым Арабским Эмиратам, Республике Союз Мьянма, Государству Кувейт статуса партнера по диалогу ШОС;
– об объявлении города Варанаси (Индия) туристической и культурной столицей ШОС в 2022-2023 годах;
– о подписании Меморандума между Секретариатом ШОС и ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО);
– о докладах Генерального секретаря ШОС о деятельности Организации за прошедший год и Совета Региональной антитеррористической структуры ШОС о деятельности в 2021 году;
– о прекращении действия Решений Совета глав государств ШОС;
– о совершенствовании деятельности ШОС.
Также приняты заявления Совета глав государств ШОС по следующим направлениям:
– о действиях по реагированию на изменение климата;
– об обеспечении надежных, устойчивых и диверсифицированных цепочек поставок;
– об обеспечении глобальной продовольственной безопасности;
– об обеспечении энергетической безопасности.
Кроме того, в рамках мероприятия подписаны следующие документы:
– Меморандум об обязательствах Ирана в целях получения статуса государства-члена ШОС;
– Соглашение между правительствами государств-членов ШОС о сотрудничестве в сфере туризма;
– Рамочные основы сотрудничества в сфере торговли услугами между государствами-членами ШОС;
– Меморандум между уполномоченными органами стран ШОС о сотрудничестве в области музейного дела;
– Соглашение между уполномоченными органами стран ШОС о сотрудничестве в области карантина растений;
– Программа сотрудничества стран ШОС в области использования возобновляемых источников энергии;
– Программа инфраструктурного развития стран ШОС;
– Программа стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами стран ШОС;
– Программа ШОС по развитию цифровой грамотности;
– Программа сотрудничества государств-членов ШОС по развитию искусственного интеллекта;
– «Дорожная карта» по сотрудничеству между медицинскими организациями государств-членов ШОС в вопросах профилактики и лечения инфекционных заболеваний;
– План действий по научно-техническому сотрудничеству в приоритетных направлениях между государствами-членами ШОС (2022-2025 гг.);
– План совместных действий по развитию внутрирегиональной торговли ШОС;
– Концепция сотрудничества стран ШОС в области телемедицины;
– Концепция взаимодействия стран ШОС в области «умного» сельского хозяйства и внедрения агроинноваций;
– Меморандум между секретариатами ШОС и Лиги арабских государств;
– Меморандум о взаимопонимании между Секретариатом ШОС и ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО);
– Меморандум о взаимопонимании между Секретариатом ШОС и Экономической и социальной комиссией для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) и другие документы.