Иброҳим РАИСИЙ: Биз Ўзбекистонни Чобаҳор битимига ҳамда Шимол-жануб йўлагига қўшишга тайёрмиз!
Эрон Ислом Республикаси Президенти Сайид Иброҳим Раисий жорий йил 14-16 сентябрь кунлари расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлди. Давлатлар етакчилари икки томонлама муносабатни янада мустаҳкамлаш масаласини кўриб чиқдилар.
Олий даражада ўтган Ўзбекистон – Эрон музокараси якунида ҳамкорликнинг турли соҳаларини қамраб олган 18 ҳужжат имзоланди.
Шунингдек, Иброҳим Раисий Самарқандда бўлиб ўтган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитида ҳам иштирок этди.
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги мухбири ШҲТ саммити доирасида Эрон Ислом Республикаси Президенти Сайид Иброҳим Раисий билан икки давлат ўртасида ўрнатилган ҳамкорлик, имзоланган янги битимлар натижасида кутилаётган янгиликлар хусусида суҳбатлашди.
– Президент жаноби олийлари, Эрон Ислом Республикаси билан Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги ўзаро иқтисодий-сиёсий ва маданий муносабатнинг энг долзарб жиҳатлари нимада?
– Сўзим бошида Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг ўттиз бир йиллиги муносабати билан Ўзбекистон ҳукумати ва халқини муборакбод айлашни ўз бурчим, деб биламан.
Эрон истиқлолнинг илк давридан бошлаб ушбу давлат билан муносабатга алоҳида эътибор бериб келмоқда. Камина Президент этиб сайланганимдан кейин шакллантирилган ўн учинчи ҳукумат фаолияти бошиданоқ қўшни ва яқин давлатлар, жумладан, бизга дўст ва биродар Ўзбекистон билан ҳар томонлама алоқани ривожлантиришни ташқи сиёсат ва хорижий алоқаларнинг устувор йўналиши этиб эълон қилдик. Айни масалага умумий назар ташланса, давлатимиз ушбу ташқи сиёсий режадан оғишмай бораётгани, энг кўп борди-келдини Марказий Осиё давлатлари билан амалга ошираётгани кўринади.
Менинг расмий ташрифим азиз биродарим Шавкат Мирзиёев жаноби олийларининг расмий таклифига биноан, шунингдек, ул жаноби олийларига нисбатан алоҳида ҳурматим юзасидан амалга ошди. Эрон ва Ўзбекистон минтақанинг икки муҳим давлати сифатида кўплаб маданий, тарихий ва цивилизацион муштаракликка эга бўлиб, бу ҳолат алоқани ривожлантиришни муқаррар қилиб қўяди. Гўзал Самарқандда бўлиб шуни англаб етдимки, мамлакатларимиз, халқларимиз ўртасидаги муштарак қадриятлар жуда чуқур илдиз отган. Ўзбекистоннинг улуғ халқи ушбу мамлакатнинг асосий сармояси, меҳрибон ва меҳнаткаш, тараққиёт ва юксак марраларга эришиш учун тиним билмай ҳаракат қиладиган халқдир. Эрон ва Ўзбекистон халқлари Хоразмий, Ибн Сино каби кўплаб буюк шахсларни тарбиялаб, илм ва адабиёт дунёсига тақдим этган. Бу шахслар бутун жаҳон халқлари учун фахр-ифтихор тимсолидир.
Икки давлат ўртасидаги шериклик сиёсат ва хавфсизлик соҳасида турли даражадаги делегациялар алмашинуви, мунтазам маслаҳатлашув ўтказилиши, ҳар икки юртнинг муҳим қўшниси сифатида Афғонистондаги тинчлик жараёни масаласида, хавфсизлик идоралари ҳамда уюшган жиноятчилик, экстремизм, терроризм ва гиёҳванд моддаларга қарши курашга масъул ташкилотлар, шунингдек, Ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги ҳамкорлик кўринишида амалга ошмоқда. Бундан ташқари, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти каби минтақавий ҳамда халқаро ташкилотлар доирасида ҳам яқин алоқа йўлга қўйилган.
Савдо-сотиқ ва иқтисодиёт ўзаро муносабатнинг ривожланиб бораётган асосий соҳалари ҳисобланади. Ўзаро савдо айирбошлаш ҳажми мунтазам ошиб бораётгани шуни тасдиқлайди. Ўзбекистон Марказий Осиёда қулай транзит мавқега эга экани ҳамда Эроннинг улкан транзит имконияти транспорт ва транзит соҳаси савдо-иқтисодий алоқанинг муҳим қирраси эканини кўрсатади. Эрон Ислом Республикаси Ўзбекистон Эрон портлари, хусусан, Чобаҳор каби муҳим денгиз портидан фойдаланиши учун барча шарт-шароитни муҳайё қилган ва қилмоқда. Туризм ҳам мамлакатларимиз учун муҳим соҳа. Бу йўналишнинг аҳамияти ҳамда мамлакатларимизнинг айни соҳадаги мавжуд салоҳиятидан келиб чиқиб, мутасаддилар ва тадбиркорлар ҳали кўп саъй-ҳаракатни амалга оширмоғи лозим.
Муштарак тарихимиз, маданий яқинлигимиз ҳамкорлик учун қулай имконият яратган. Тарихий ёдгорликларни тиклаш, турли кўргазма ва тадбирлар ташкил этиш, маданият ҳафталари ўтказиш, кино, спорт соҳасида ҳамкорлик қилиш амалга ошаётган ёки кун тартибида турган ишлар сирасига киради.
Бундан ташқари, талабалар алмашинуви, стипендиялар ажратиш, илмий-тадқиқот муассасалари ўртасида алоқа ўрнатиш лозим. Ва ниҳоят, ушбу ташрифим давомида сиёсий, иқтисодий ва маданий соҳаларга доир бир қатор ҳужжатлар имзоланиши давлатлараро алоқани ҳар томонлама ривожлантиришга нисбатан қатъий қароримиздан дарак.
– Икки давлат аҳолиси жами бир юз йигирма миллион кишини ташкил этади. Бу жуда катта бозор. Демак, ишлаб чиқарилаётган маҳсулот ҳажми, кўрсатилаётган хизмат хилма-хиллиги Эрон ва Ўзбекистон тадбиркорлари учун ниҳоятда нодир имконият. Шу маънода истиқболдаги савдо-иқтисодий муносабат тўғрисида нима дейиш мумкин?
– Тўғри эслатиб ўтганингиздек, Эрон ва Ўзбекистон минтақанинг аҳолиси кўп мамлакатлари ҳисобланади. Шунинг ўзи турли соҳалар, жумладан, иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш учун улкан имконият. Икки мамлакат ўртасида савдо-иқтисодий алоқани кенгайтиришга қаратилган кўплаб битим, шартномалар имзоланган. Фикримизча, бу етарли эмас, мавжуд имкониятга мос эмас. Шубҳасиз, ҳар икки мамлакатда нисбатан устунликни таъминлайдиган ва бир-бири иқтисодиётига ижобий таъсир кўрсатадиган салоҳият бисёр. Мисол учун, улкан энергия захираси, порт ва темир йўл транспорти инфратизими, замонавий технология, тиббиёт ва қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги мавжуд имкониятдан ўзбекистонлик тадбиркорлар фойдаланиши, худди шунингдек, Эрон сиздаги қулайликлардан баҳраманд бўлиши мумкин.
Ўзбекистонда, айниқса, Шавкат Мирзиёев раҳбарлиги даврида мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқа сезиларли даражада ривожланди, савдо айрибошлаш ҳажми ортди. Бинобарин, бу борада улкан имконият ҳам мавжудлиги алоқаларимиз ёруғ истиқболга эгалигини кўрсатмоқда. Албатта, икки давлат ҳукумати ишбилармонлар ўртасидаги алоқани ривожлантириш йўлида турган тўсиқларни олиб ташлаш бўйича саъй-ҳаракатни амалга ошириши лозим. Қисқа муддат ичида савдо айланмасини икки баробар оширишга ҳаракат қилиши керак. Эрон компаниялари Ўзбекистонда ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича катта имкониятга эга. Қўшма инвестиция иқтисодий алоқани мустаҳкамлаш учун қулай усуллардан бири бўла олади.
Туризм, юқорида айтиб ўтганимиздек, кўп сонли аҳолига эга бўлган мамлакатларимиз учун, кескин ривожлантирса бўладиган аниқ-равшан имкониятдир. Бизни қувонтирадигани шуки, икки мамлакат туристик жозибадорлик бўйича дунёда юқори ўринларни эгаллайди. Биз ўзаро авиақатнов сонини ошириш ва визасиз тартиб ўрнатиш орқали иқтисодий ҳамкорликни юқори нуқтага чиқара олишимиз мумкин.
– Эрон йўналиши, айниқса, Чобаҳор портига олиб борадиган транспорт-транзит йўлаги Ўзбекистоннинг очиқ денгизга чиқиши учун энг қулай йўл ҳисобланади. Бу борада икки давлат ҳамкорлигида олиб борилаётган ишларга ҳам тўхталиб ўтсангиз.
– Юқорида айтиб ўтилганидек, Эрон Ислом Республикаси очиқ денгизга чиқиши учун энг яхши, энг қулай ва энг арзон йўналиш сифатида мамлакатингизга бу борада имкон қадар кўпроқ ёрдам беришга тайёр. Биз Ўзбекистон Республикаси мустақилликка эришган илк даврдан бошлаб Эрон темир, автомобиль ва денгиз йўли тармоғи, хусусан, Бандар Аббос ва Чобаҳор портлари ўзбекистонлик тадбиркорлар савдо-иқтисодий мақсадда фойдаланиши, Ўзбекистон ва бошқа давлатлар товарларини ташиши учун тайёрлигини билдиргандик. Икки давлат Ашхобод битими, Эрон, Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасидаги уч томонлама битим, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ҳамда икки томонлама битим ва келишувлар доирасида айни йўналишдаги ҳамкорликнинг ҳуқуқий, консуллик ва божхона билан боғлиқ шарт-шароитини яратишга ҳаракат қилди.
Эрон Ислом Республикасининг янги дастурларига мувофиқ, қисқа вақтда кўплаб темир йўл инфратизими яратилиши кўзда тутилган бўлиб, ўзбекистонлик тадбиркорлар ташқи савдода улардан фойдаланиши мумкин. Биз, шунингдек, Чобаҳор портида қизиқувчи мамлакатлар иштирок этиши, инвестиция киритиши учун керакли ва қулай имконият яратишни режалаштирганмиз. Ўзбекистонни Чобаҳор битимига ҳамда Шимол-жануб йўлагига қўшишга тайёрмиз. Шу кунга қадар бу масалада кўплаб ташрифлар уюштирилди, музокаралар амалга оширилди.
Худди шунингдек, Ўзбекистон темир ва автомобиль йўли тармоғи эронлик тадбиркорлар бошқа давлатларга чиқиши учун қулай йўналиш ҳисобланиб, икки томонлама, минтақавий ва халқаро битимлар доирасида ушбу имтиёздан фойдаланамиз.
– Ўзбекистоннинг дунё ҳамжамиятидаги бугунги ўрни ва ташқи сиёсатини қандай баҳолайсиз?
– Ўзбекистон ҳукуматининг минтақавий ва халқаро сиёсат соҳасидаги ёндашувини ўта мувозанатлашган, мантиқий ва ижобий, деб баҳолайман.
Ўзбекистон Республикасининг минтақа ва жаҳон давлатлари билан ўзаро ҳамкорлик борасидаги сиёсати, бу давлатнинг халқаро ва минтақавий ташкилотлардаги ташаббуслари, айниқса, минтақада тинчлик ва барқарорлик ўрнатилишида муҳим роль ўйнайди.
Ўзбекистон томонидан Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарлари кенгаши мажлиси ва шу каби бошқа йиғилишлар ўтказилиши таҳсинга сазовор. Шу муносабат билан, сўзим охирида ўзбекистонлик ака-укаларимиз, опа-сингилларимизга бизни муносиб тарзда кутиб олгани ва меҳмон қилгани учун чуқур миннатдорлик билдиришни бурчим, деб биламан.
– Саволларимизга вақт ажратиб жавоб берганингиздан беҳад миннатдормиз. Ўзбекистон халқи ва давлатига Эрон Ислом Республикасининг самимий муносабатидан мамнунлигимизни изҳор этамиз.

Сайид Ибрахим Раиси: «Мы готовы включить Узбекистан в Чобахарское соглашение и предоставить ему доступ к коридору Север-Юг»
Президент Исламской Республики Иран Сайид Ибрахим Раиси 14-16 сентября текущего года посетил нашу страну с официальным визитом. В ходе встречи с Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым обсуждались вопросы дальнейшего укрепления двусторонних отношений.
По итогам узбекско-иранских переговоров на высшем уровне подписано 18 документов, охватывающих сотрудничество в различных сферах.
Ибрахим Раиси также принял участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества, состоявшемся в Самарканде.
Корреспондент Национального информационного агентства Узбекистана побеседовал с Президентом Исламской Республики Иран Сайидом Ибрахимом Раиси о новом этапе взаимоотношений между двумя странами и ожидаемых результатах соглашений, подписанных в рамках саммита ШОС.
— Господин Президент, какие вопросы Вы считаете наиболее актуальными в экономических, политических и культурных отношениях между Исламской Республикой Иран и Республикой Узбекистан?
– В начале беседы считаю своим долгом поздравить правительство и народ Узбекистана с тридцать первой годовщиной независимости Республики Узбекистан.
С первых дней независимости Узбекистана Исламской Республикой Иран уделяется особое внимание отношениям с вашей страной. С начала деятельности тринадцатого правительства, которое было сформировано после моего избрания президентом Исламской Республики Иран, одним из приоритетных направлений внешней политики и международных отношений мы определили развитие многопланового сотрудничества с соседними и близкими странами, в том числе с Узбекистаном, который является нашим другом и соратником. Если рассматривать данный вопрос в общем ракурсе, станет очевидно, что Исламская Республика Иран не уклоняется от своего внешнеполитического курса и максимально взаимодействует со странами Центральной Азии.
Мой официальный визит в Республику Узбекистан состоялся по официальному приглашению моего дорогого брата Шавката Мирзиёева, а также в знак моего особого уважения к его превосходительству. Две ключевые страны региона - Исламскую Республику Иран и Республику Узбекистан связывают общность истории, культуры и цивилизации, поэтому развитие наших взаимоотношений неизбежно. Во время пребывания в прекрасном городе Самарканде я хорошо осознал, что общие корни между народами наших стран глубоки, а великий народ Узбекистана – главная инвестиция этой страны, это добродушные и трудолюбивые люди, которые неустанно трудятся во имя процветания страны и достижения высоких целей. Народы Ирана и Узбекистана взрастили и подарили миру науки и литературы многих великих личностей, таких как Хорезми, Абу Али Ибн Сино. Эти личности, несомненно, являются гордостью народов всего мира.
Наши страны сотрудничают в различных сферах. Осуществляется обмен делегациями различных уровней в политической сфере и сфере безопасности, регулярно проводятся политические консультации, осуществляется сотрудничество в мирном урегулировании ситуации в Афганистане, соседствующем с обеими странами, между силовыми структурами и организациями, ответственными за борьбу с организованной преступностью, экстремизмом, терроризмом и наркобизнесом, а также министерствами иностранных дел. Вместе с тем две страны поддерживают тесные связи в рамках региональных и международных организаций, таких как Организация экономического сотрудничества, Шанхайская организация сотрудничества, Организация исламского сотрудничества и Организация Объединенных Наций.
Торгово-экономическая сфера является одной из важнейших перспективных сфер в отношениях двух стран. Ярким тому подтверждением служит растущий объем взаимной торговли. Узбекистан имеет удобное транзитное расположение в Центральноазиатском регионе, а благоприятные транзитные возможности Исламской Республики Иран свидетельствуют о том, что транспортно-транзитная сфера является одним из важных звеньев торгово-экономических отношений между нашими странами. Исламская Республика Иран создала и предоставляет Узбекистану все условия для использования иранских портов, в частности важного морского порта Чобахар. Туризм также является ключевой сферой в отношениях между нашими странами. С учетом важности этой сферы и существующего в ней потенциала официальные лица и предприниматели наших стран должны прилагать еще больше усилий для развития отношений в этом направлении.
Общность истории и культуры двух стран - благоприятная основа для взаимовыгодного сотрудничества. Взаимодействие в области реставрации исторических памятников, участие в выставках и мероприятиях в области культуры и искусства, проведение недель культуры, сотрудничество в области кинематографии и спорта входят в деятельность, осуществляемую или находящуюся на повестке дня двух стран. Вместе с тем необходимо развивать сотрудничество в сфере обмена студентами, выделения стипендий и взаимодействия между научно-исследовательскими учреждениями. И подписание в ходе моего визита ряда документов в политической, экономической и культурной сферах продемонстрировало решимость наших стран всесторонне развивать взаимовыгодные отношения.
- Население двух стран насчитывает сто двадцать миллионов человек. Это – огромный рынок. А значит, выпуск продукции и оказание разнообразных услуг представляют собой чрезвычайно редкую возможность для предпринимателей Ирана и Узбекистана. В данном смысле, что можно сказать о торгово-экономических отношениях между Ираном и Узбекистаном на перспективу?
– Как верно отметили, Иран и Узбекистан являются одними из самых густонаселенных стран региона. Это создает прекрасные возможности для развития сотрудничества в различных сферах, в том числе и в экономике. Подписано множество соглашений и договоров, направленных на расширение торгово-экономических отношений между двумя странами. Однако, на наш взгляд, они не соответствуют существующему потенциалу двух стран. Несомненно, обе страны обладают потенциалом предоставления своих преимуществ и положительного влияния на экономику друг друга. К примеру, огромные запасы энергоресурсов, транспортная инфраструктура, включающая порты и железнодорожные пути, современные технологии, наши достижения в сферах медицины и сельского хозяйства могут быть использованы узбекскими предпринимателями. В свою очередь Иран может воспользоваться имеющимися у вас возможностями.
В период президентства Шавката Мирзиёева отмечается значительное развитие торгово-экономических отношений между нашими странами, в том числе увеличение объемов взаимной торговли, а также наличие огромного потенциала в данном направлении. Безусловно, правительства двух стран должны приложить усилия для устранения имеющихся барьеров на пути развития отношений между деловыми людьми двух стран. Обе страны в краткие сроки должны стремиться удвоить объем взаимной торговли. Иранские компании располагают огромными возможностями для входа в Узбекистан и налаживания производства в стране. Совместные инвестиции могут стать одним из удобных способов укрепления экономических связей.
Как было упомянуто выше, с учетом большой численности населения туризм и связанные с ним отрасли являются еще одним очевидным направлением, которое наши страны могут кардинально развивать. Отрадно, что обе страны занимают высокие места в мире по туристической привлекательности. Мы можем развивать туризм посредством реализации мер по увеличению количества взаимных авиасообщений и установления безвизового режима.
- Иранское направление, в частности транспортно-транзитные коридоры, ведущие к порту Чобахар, — наиболее удобный для Узбекистана путь выхода к открытому морю. Расскажите, пожалуйста, о работе, проводимой для развития сотрудничества двух стран в этом направлении.
– Как было отмечено выше, Исламская Республика Иран готова оказать максимальное содействие вашей стране в этом вопросе. С первых дней независимости Республики Узбекистан мы отметили, что сеть железнодорожных, автомобильных и морских путей нашей страны, в частности порты Бендер-Аббас и Чобахар, могут быть использованы узбекскими предпринимателями в целях перевозки грузов из Узбекистана и других государств. В связи с этим в рамках Ашхабадского соглашения, трехстороннего соглашения между Ираном, Узбекистаном и Афганистаном, ряда других соглашений предприняты попытки создания правовых, консульских и таможенных условий для сотрудничества в данном направлении.
В соответствии с новыми программами Исламской Республики Иран в кратчайшие сроки планируется создать множество объектов железнодорожной инфраструктуры, которыми могут воспользоваться узбекские предприниматели для налаживания внешней торговли. Мы также планируем создать в порту Чобахар необходимые и удобные возможности для участия и инвестирования заинтересованных стран. Мы готовы включить Узбекистан в Чобахарское соглашение и предоставить коридор Север-Юг. На сегодняшний день между нашими странами было проведено много визитов и переговоров по данному вопросу. Вместе с тем железнодорожные и автомобильные пути Узбекистана считаются удобными для выезда иранских бизнесменов в другие страны, и мы используем их в рамках двусторонних, региональных и международных соглашений.
- Как вы оцениваете нынешнее положение Узбекистана в мировом сообществе и внешнюю политику, осуществляемую нашей страной?
– Я оцениваю подход правительства Узбекистана в области региональной и международной политики как крайне взвешенный, логичный и позитивный.
Политика Республики Узбекистан в области взаимовыгодного сотрудничества со странами региона и мира, инициативы страны в международных и региональных организациях играют важную роль в укреплении мира и стабильности в регионе.
Заседание Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества и другие подобные встречи, организованные Республикой Узбекистан, заслуживают высокой оценки. В завершение считаю своим долгом выразить глубокую признательность нашим братьям и сестрам из Узбекистана за достойный прием и гостеприимство.
- Мы тоже выражаем вам признательность за то, что нашли время ответить на наши вопросы, за искреннее отношение Исламской Республики Иран к нашему народу и государству. Благодарю за содержательную беседу!