Ўзбекистон инновациялар индексида 4 поғонага кўтарилди
Ўзбекистон 2022 йилги Глобал инновациялар индекси рейтингида 132 та давлатлар орасида 82-ўринни эгаллади. Бир йил ичида мамлакатимиз 4 поғонага кўтарилиб, сўнгги уч йил давомида кузатилган ижобий динамикани мустаҳкамлади.
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги маълумотларига кўра, 2015 йилда Ўзбекистон 141 та давлат орасида 122- ўринни эгаллаган. 2020 йилдаги узоқ давом этган танаффусдан сўнг, мамлакатимиз 131 та давлат орасида 29 поғонага кўтарилиб, 93-ўринни эгаллаган ҳолда рейтинга қайтди. 2021 йилда мамлакат 86-ўринни эгаллаган. Шу билан бирга, жорий йилда инновацияларга сарфланган маблағлар бўйича Ўзбекистон 7 поғонага кўтарилиб, 68-ўринни, инновациялар натижалари бўйича эса 9 поғонага кўтарилиб, 91-ўринни эгаллади.
Бу йилги ҳисобот “Инновацион ривожланиш келажаги” мавзусига бағишланган бўлиб, унда инновацияларнинг келгуси ўн йилликга мўлжалланган ишлаб чиқариш самарадорлиги ва жамият фаровонлигига таъсири баҳоланди.
Глобал инновацион индекс (The Global Innovation Index) — бу АҚШнинг Корнелл университети, Франциянинг Insead бизнес мактаби ва Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилоти билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган мамлакатларнинг инновацион ривожланиш даражасини баҳоловчи тадқиқотдир. Глобал инновациялар индекси 81 кўрсаткичдан иборат бўлиб, иқтисодий тараққиётнинг турли даражаларида бўлган мамлакатларнинг инновацион ривожланишини тавсифлайди.
Ушбу индекс икки гуруҳ кўрсаткичларининг ўртача қиймати асосида ҳисобланади. Биринчи гуруҳга инновацияларни жорий этиш (Innovation Input) учун мавжуд ресурслар ва шарт-шароитлар, институтлар, инсон капитали ва тадқиқотлар, инфратузилма, ички бозор ва бизнеснинг ривожланганлик даражаси киради. Иккинчи гуруҳга инновацияларни жорий этиш (Innovation Output) натижасида эришилган амалий натижалар – технологиялар ва иқтисодий билимлар ривожланиши, шунингдек, ижодий фаолият натижалари киради.

Узбекистан занял 82-е место среди 132 стран в рейтинге Глобального индекса инноваций за 2022 год. Всего за год наша страна поднялась на 4 позиции вверх, чем закрепила позитивную динамику, наблюдаемую на протяжении последних трех лет.
По данным Министерства инновационного развития Республики Узбекистан, в 2015 году Узбекистан занимал 122-е место среди 141 страны. После длительного перерыва в 2020 году страна вернулась в рейтинг, поднявшись на 29 позиций среди 131 страны, заняв 93-е место. В 2021 году страна занимала 86-е место. При этом по затратам на инновации в этом году Узбекистан поднялся на 7 позиций, заняв 68-е место, а по результатам инноваций поднялся на 9 позиций, заняв 91-е место.
Отчет текущего года посвящен теме «Будущее инновационного развития», в которой оценивается влияние инноваций на производительность и благосостояние общества в течение следующего десятилетия.
Глобальный инновационный индекс (The Global Innovation Index) — это исследование, оценивающее уровень инновационного развития стран, разработанное в сотрудничестве с Корнельским университетом (США), французской школой бизнеса Insead и Всемирной организацией интеллектуальной собственности. Глобальный индекс инноваций состоит из 81 индикатора и характеризует инновационное развитие стран, находящихся на разных уровнях экономического прогресса. Этот индекс рассчитывается на основе среднего значения показателей двух групп. В первую группу входят имеющиеся ресурсы и условия для внедрения инноваций (Innovation Input) - институты, человеческий капитал и исследования, инфраструктура, внутренний рынок и уровень развития бизнеса. Ко второй группе относятся практические результаты, достигнутые при внедрении инноваций (Innovation Output) - развитие технологий и экономики знаний, а также результаты творческой деятельности.