Toshkent shahrida shu mavzudagi xalqaro konferensiya bo’lib o’tdi. Tadbir Shanxay hamkorlik tashkiloti Xalq diplomatiyasi markazi tomonidan tashkillashtirilgan.
Anjumanda ShHT Kotibiyati, Yevroosiyo xalqlari assambleyasi, Qozog‘iston xalqlari assambleyasi, XXR yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik masalalari bo‘yicha qo‘mitasi, Hindiston xalqaro ishlar bo‘yicha kengashi, Pokiston tinchlik va diplomatiya tadqiqotlari instituti, Qozog‘iston va Qirg‘iziston xalqlar assambleyalari, Tojikistondagi SHHT do‘stlik va hamkorlik markazi, Qirg‘izistondagi SHHT madaniy integratsiyasi markazi, xorijiy mamlakatlarning diplomatiya missiyalari, etnik-madaniy markazlar va xalqaro tashkilotlarning rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
Konferentsiya ishtirokchilari O'zbekistonning ShHTga raisligi davrida madaniy-gumanitar sohada erishilgan natijalarni muhokama qildilar. Tashkilotning Samarqand sammiti yakunlari bo'yicha, birinchi navbatda, fan, madaniyat, turizm, ta'lim va sport sohalarida kelishuvlarni amalga oshirish bo'yicha "yo'l xaritasi" ni shakllantirishga alohida e'tibor qaratildi.
ShHT doirasida hamkorlikning yangi yo'nalishlari bo'yicha fikr almashildi.
Konferentsiya ishtirokchilari, shuningdek, tashkilot faoliyatiga bag'ishlangan fotoko'rgazma bilan tanishishdilari.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Erkin Hamrayev anjumandagi nutqida ShHTning Samarqand sammiti O‘zbekistonning tashkilotga muvaffaqqiyatli raisligini yakunlaganini taʼkidladi. Turli darajadagi 100 dan ortiq tadbirlar, jumladan, qator madaniy-gumanitar iventlarning o‘tkazilgani buning tasdig‘idir.
SHHT tarkibiga kiruvchi davlatlar o'rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni faollashtirish uchun muhim salohiyat mavjudligi qayd etildi.
Samarqandda bo‘lib o‘tgan ShHT sammitida Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar o‘rtasida madaniyat va turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish borasida muhim kelishuvlarga erishildi. SHHTga aʼzo davlatlar rahbarlari O‘zbekistonning 2023 yilni SHHT makonida Turizmni rivojlantirish yili, deb eʼlon qilish tashabbusini bir ovozdan qo‘llab-quvvatladilar. Bu katta «SHHT oilasi» xalqlarining moddiy va maʼnaviy tarixi bilan yana-da chuqurroq tanishish imkonini beradi.
O‘zbekiston tomonidan tashkil etilgan SHHTning O‘zbekistondagi xalq diplomatiyasi markazi va Samarqanddagi «Ipak yo‘li» xalqaro turizm universiteti kelgusi yilda SHHTning turizm va madaniy hamkorlik kun tartibini amaliy to‘ldirishga to‘liq hissa qo‘shishiga umid bildirildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Rahbari tashabbusi bilan madaniyatlararo muloqot uchun raqamli platformalar – virtual muzeylar va ijodiy ko‘rgazmalar, xalqlarimizni bir-biriga yaqinlashtirishga xizmat qiluvchi ilmiy videokonferensiyalar, shu jumladan, yoshlarning faol ishtirokini taʼminlaydigan loyihalarni tashkil etish rejalashtirilgan.

«Векторы культурно-гуманитарного сотрудничества в рамках ШОС»
На эту тему в г.Ташкенте состоялась международная конференция, организованная Центром народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества.
В мероприятии приняли участие руководители и представители Секретариата ШОС, Ассамблеи народов Евразии, Комитета по вопросам добрососедства, дружбы и сотрудничества КНР, Индийского совета по международным делам, Пакистанского института мира и дипломатических исследований, Ассамблеи народов Казахстана и Кыргызстана, Центра дружбы и сотрудничества ШОС в Таджикистане, Центра культурной интеграции ШОС в Кыргызстане, глав дипломатических миссий зарубежных стран, этнокультурных центров и международных организаций.
Участники конференции обсудили итоги, достигнутые в культурно-гуманитарной сфере в период председательства Узбекистана в ШОС. Особое внимание уделено формированию «Дорожной карты» по реализации договоренностей по итогам Самаркандского саммита Организации, прежде всего, в областях науки, культуры, туризма, образования и спорта.
Состоялся обмен мнениями по новым направлениям сотрудничества в рамках ШОС.
Участники конференции также смогли ознакомиться с фотовыставкой, посвященной деятельности Организации.
В своем выступлении на форуме заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Эркин Хамраев подчеркнул, что Самаркандский саммит ШОС завершил успешное председательство Узбекистана в организации. Подтверждением этому стало проведение более 100 мероприятий на различных уровнях, в том числе и целого рядя культурно-гуманитарных ивентов.
Отмечено наличие значительного потенциала для активизации культурно-гуманитарных контактов между странами, входящими в ШОС.
На прошедшем Саммите ШОС в Самарканде достигнуты важные договоренности в области развития взаимодействия в сфере культуры и туризма между странами Шанхайской организации сотрудничества. Лидеры государств-членов ШОС единогласно поддержали инициативу Узбекистана об объявлении следующего года – «Годом туризма на пространстве ШОС». Это даст шанс глубже познакомиться с материальной и духовной историей народов большой «семьи ШОС».
Высказана надежда, что учрежденные узбекской стороной Центр народной дипломатии ШОС в Узбекистане и Международный университет туризма «Шелкового пути» в Самарканде будут всецело способствовать практическому наполнению туристическо-культурной повестки сотрудничества ШОС в предстоящем году.
Кроме того, по инициативе Главы Узбекистана планируется запуск цифровых площадок межкультурного диалога - виртуальные музеи и творческие выставки, научные видеоконференции, которые будут способствовать сближению наших народов, в том числе путем активного вовлечения в такие проекты молодежи.