O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norovning “ShHT Samarqand sammitining mintaqaviy va xalqaro xavfsizlik, barqaror rivojlanishga qo‘shgan hissasi” mavzusidagi xalqaro konferensiyadagi nutqi
Hurmatli Ruslan Erkinovich ,
Hurmatli Eldor Tahirovich ,
Hurmatli Grigoriy Semenovich,
Xonimlar va janoblar,
Shanxay hamkorlik tashkilotining Samarqand sammiti yakunlari, uning mintaqaviy va xalqaro xavfsizlik hamda barqaror rivojlanishni ta’minlashga qo‘shgan hissasiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya ishtirokchilarini samimiy qutlayman.
Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining 22-yig‘ilishi O‘zbekistonning Tashkilotga muvaffaqiyatli raisligini munosib tarzda yakunladi. Sammit o‘zining ijobiy sur’ati, tashkiliy va mazmuniy jihatdan boyligi bilan alohida e’tirof etildi.
Sammit yakunlari bo‘yicha 100 dan ortiq turli darajadagi tadbirlar o‘tkazilgani va rekord miqdordagi hujjatlar imzolangani buni tasdiqladi.
Samarqand sammiti o‘zining ishtirokchilar darajasi bilan ajralib turdi: ShHT platformasida ilk bor 14 ta davlat, 10 ta xalqaro tashkilot rahbarlari yig‘ilib, ikki va ko‘p tomonlama shakllarda xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalarni ko‘rib chiqdilar.
Davlat rahbarlarining yig'ilishi yakunida erishilgan kelishuvlar ShHT doirasidagi amaliy ko‘p qirrali hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqdi.
Sammitning ahamiyati mintaqada va undan tashqarida hamon davom etayotgan yangi geostrategik va geoiqtisodiy o‘zgarishlar bilan ham bog'liq bo`ldi.
Davlat rahbarlari Yevroosiyo mintaqasi rivojlanishining istiqbolli yo'nalishlarini, shuningdek, ShHTning yaqin kelajakdagi ustuvor yo‘nalishlarini belgilovchi muhim bayonotlar berdi.
Prezidentimiz oʻz nutqida atrofimizda boʻlayotgan voqealar sharoitida bugungi sammit alohida, tarixiy ahamiyatga ega ekanini taʼkidladi. ShHT oʻz taraqqiyotining yangi, yanada masʼuliyatli bosqichiga qadam qoʻymoqda. Uning zimmasida hamkorlikning koʻplab ustuvor vazifalarini birgalikda hal etish masʼuliyati turibdi.
Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari tashkilotning bloklarga qo‘shilmaslik maqomini va uning ochiqligini, keng hamkorlikka yo‘naltirilganligi saqlab qolish, xavfsizlikning yaxlitlik tamoyili, “Shanxay ruhi” tamoyillari asosida o‘zaro qo‘llab-quvvatlash va sheriklikni mustahkamlash muhimligini ta’kidladi.
Sammit Tashkilotimizning zamonaviy global xavf-xatar va tahdidlarga nisbatan mas’uliyati ortib borayotganini namoyish etdi.
ShHT davlatlari rahbarlari terrorizm, separatizm va ekstremizm tomonidan xavfsizlikka tahdid solayotganidan chuqur xavotirda ekanliklarini bildirdilar.
Shu nuqtayi nazardan O‘zbekiston Prezidenti ShHT Samarqand deklaratsiyasida o‘z ifodasini topgan samarali chora-tadbirlar kompleksini ishlab chiqish va qabul qilish orqali yoshlarni ekstremistik guruhlar faoliyatiga jalb etishga urinishlarning oldini olish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni kuchaytirishga chaqirdi .
Aziz do'stlar,
O‘zbekistonning ShHT yangi sharoitda qanday bo‘lishi kerakligi masalasiga konseptual yondashuvini raislik davrida ilgari surilgan ustuvor yo‘nalishlarda ko’rish mumkin – savdo, sanoat va texnologik hamkorlik, iqtisodiy va transport o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlash, innovatsiyalar, raqamli transformatsiya va yashil iqtisodiyot.
Oʻzbekiston rahbari inqirozni birgalikda yengib chiqish va barqaror rivojlanishga erishish maqsadida kelgusi yilda Oʻzbekistonda ShHTga aʼzo davlatlar mintaqalari oʻrtasida ishbilarmonlar haftaligi, maxsus iqtisodiy hududlar rahbarlarining uchrashuvi, ShHT yirik savdo yarmarkasi, Oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha xalqaro konferensiya va birinchi ShHT transport forumi kabi qator muhim tadbirlarni oʻtkazishni taklif qildi.
Bundan tashqari, Oʻzbekiston Prezidenti oʻzgaruvchan voqelik sharoitida amaliy hamkorlikning samarali modellarini shakllantirishga qaratilgan ShHTning yangi iqtisodiy muloqotini boshlash tashabbusini ilgari surdi.
Bu takliflar O‘zbekiston iqtisodiyot, transport kommunikatsiyalari, energiya ta’minoti va qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgan global iqtisodiy zarbalarni yumshatish bo‘yicha amaliy ahamiyatli chora-tadbirlar va yondashuvlar ishlab chiqish tarafdori ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.
Hurmatli do'stlar,
O‘zbekiston Respublikasining ShHT platformalaridagi tashabbuslari doimo uning salohiyati va xalqaro nufuzini oshirish va yuksaltirishga xizmat qilib kelgan.
Samarqand sammiti mamlakatimizning ushbu strategik yo‘nalishga qat`iyligini yana bir bor yaqqol namoyon etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan “Xavfsizlik va farovonlik yo‘lidagi Samarqand birdamligi tashabbusi”ning ilgari surilishi yetakchilar uchrashuvining muhim voqealaridan biri bo‘ldi.
Sammit ishtirokchilari tinchlik va barqarorlikni, keng xalqaro hamkorlikni taʼminlash, insoniyatning barqaror rivojlanishiga koʻmaklashishga qaratilgan ushbu tashabbusni bir ovozdan maʼqulladi.
Ishonchim komilki, ushbu tashabbusning o‘z vaqtida amalga oshirilishi ShHTning keng Yevroosiyo makonida tinchlik, barqarorlik va farovonlikni ta’minlashga qaratilgan sa’y-harakatlariga zarur qo‘shimcha bo‘ladi.
Nutqim so‘ngida shuni ta’kidlamoqchimanki, Samarqand sammiti dunyoda ishonch va o‘zaro hamjihatlik yetishmayotgan bir sharoitda ochiq va konstruktiv muloqotni davom ettirish hamda ShHTning mintaqaviy xavfsizlik va barqaror iqtisodiy rivojlanishga ko‘maklashish maqsadida barcha davlatlar va xalqaro birlashmalar bilan hamkorlik qilish uchun ochiq bo’lishining muhimligini yana bir bor tasdiqladi.

Выступление Министра иностранных дел Узбекистана Владимира Норова на Международной конференции «Самаркандский саммит ШОС: вклад в региональную и международную безопасность, устойчивое развитие»
Уважаемый Руслан Эркинович,
Уважаемый Элдор Тахирович,
Уважаемый Григорий Семенович,
Дамы и господа,
Сердечно приветствую участников международной конференции, посвященной итогам Самаркандского саммита Шанхайской организации сотрудничества, его вкладу в обеспечение региональной и международной безопасности и устойчивого развития.
22-ое заседание Совета глав государств ШОС грандиозно завершило успешное председательство Узбекистана в Организации, которое отметилось своей динамикой, насыщенностью и содержательностью.
Подтверждением этому стало проведение свыше 100 мероприятий на различных уровнях и рекордное количество подписанных документов по итогам саммита.
Самаркандский саммит отличился своей представительностью: впервые на площадке ШОС собрались лидеры 14 стран, руководители 10 международных организаций, которые в многосторонних и двусторонних форматах рассмотрели актуальные вопросы международной и региональной повестки дня.
Достигнутые по итогам заседания глав государств договоренности вывели на новый уровень практическое многогранное взаимодействие в рамках ШОС.
Значимость саммита была обусловлена и новыми геостратегическими и геоэкономическими изменениями, которые всё ещё разворачиваются в регионе и за его пределами.
Лидерами были озвучены важные заявления, определяющие будущие векторы развития в евразийском регионе, а также приоритеты ШОС на ближайшую перспективу.
Так, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своём выступлении отметил, что «в свете происходящих вокруг нас событий сегодняшний саммит имеет особое, историческое значение.
ШОС вступает в новый, ещё более ответственный этап своего развития, ей предстоит решать многие приоритетные задачи сотрудничества».
В этой связи он подчеркнул важность и далее сохранять внеблоковый статус ШОС и её открытость, ориентированность на широкое международное сотрудничество, придерживаться принципа неделимости безопасности, взаимной поддержки и партнёрства на основе принципов «шанхайского духа».
Саммит продемонстрировал растущую ответственность нашей Организации на современные глобальные вызовы и угрозы.
Лидеры стран ШОС выразили глубокую обеспокоенность в связи с угрозой безопасности, исходящей от терроризма, сепаратизма и экстремизма.
В данном контексте Президент Узбекистана призвал к наращиванию совместных усилий по предотвращению попыток вовлечения молодежи в деятельность экстремистских группировок путем разработки и принятия комплекса действенных мер, которые нашли отражение в Самаркандской декларации ШОС.
Уважаемые друзья,
Концептуальный подход Узбекистана к вопросу о том, какова должна быть ШОС в новых условиях можно увидеть в выдвинутых в период председательства приоритетах – торговля, промышленная и технологическая кооперация, усиление экономической и транспортной взаимосвязанности, инновации, цифровая трансформация и зеленая экономика.
В целях совместного преодоления кризисных явлений и достижения устойчивого развития глава Узбекистана предложил ряд важных мероприятий в Узбекистане в следующем году, такие как Неделя делового партнерства регионов стран ШОС, встреча руководителей специальных экономических зон, Большая торговая ярмарка ШОС, Международная конференция по продовольственной безопасности и первый Транспортный форум ШОС.
Кроме того, Президент Узбекистана выдвинул инициативу о запуске широкоформатного Нового экономического диалога ШОС, нацеленного на выстраивание эффективных моделей практического сотрудничества в меняющихся реалиях.
Эти предложения ещё раз подтверждают, что Узбекистан является сторонником выработки практически значимых мер и подходов для смягчения глобальных экономических потрясений, негативно воздействующих на экономики, транспортные сообщения, поставки энергоносителей и сельхозпродукции.
Инициативы Республики Узбекистан на площадках ШОС всегда способствовали повышению и приумножению её потенциала и международного авторитета.
Самаркандский саммит вновь наглядно продемонстрировал приверженность нашей страны этой стратегической линии.
Одним из ключевых событий встречи лидеров стало выдвижение Президентом Республики Узбекистан новой - «Самаркандской инициативы солидарности во имя общей безопасности и процветания».
Участники саммита единогласно приветствовали данную инициативу, которая нацелена на обеспечение мира и стабильности, широкое международное сотрудничество и продвижение устойчивого развития человечества.
Убежден, что практический запуск данной весьма своевременной инициативы станет востребованным дополнением усилий ШОС по обеспечению мира, стабильности и процветания на огромном евразийском пространстве.
Дорогие друзья,
В завершении своего выступления, хотел бы отметить, что Самаркандский саммит еще раз подтвердил важность продолжения открытого и конструктивного диалога в условиях дефицита доверия и взаимопонимания в мире, а также открытость ШОС для сотрудничества со всеми странами и международными объединениями в целях продвижения региональной безопасности и устойчивого экономического развития.