Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya Federatsiyasi Xavfsizlik kengashi kotibini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 31-oktabr kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan boʻlib turgan Rossiya Federatsiyasi Xavfsizlik kengashi kotibi Nikolay Patrushevni qabul qildi.
Prezidentimiz mehmonni samimiy qutlar ekan, ikki davlat rahbarlarining muntazam va samarali muloqoti tufayli soʻnggi yillarda Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Nikolay Patrushev, oʻz navbatida, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun sidqidildan minnatdorlik bildirib, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikka oid, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb jihatlari, jumladan, Afgʻonistondagi vaziyatni tinch yoʻl bilan hal etish istiqbollari muhokama qilindi.
Xavfsizlikka tahdid solayotgan zamonaviy xatarlarga qarshi kurashish boʻyicha hamkorlik qilish, harbiy va harbiy-texnik sohalarda amaliy sheriklikni kengaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.

President of Uzbekistan receives Secretary of the Russian Federation Security Council
On October 31, 2019, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Secretary of the Russian Federation Security Council Nikolai Patrushev, who is paying a working visit to Uzbekistan.
The President of Uzbekistan, warmly welcoming the guest, noted with deep satisfaction the high dynamics in development of Uzbekistan – Russia relations of strategic partnership and alliance in recent years thanks to a regular and fruitful dialogue between the leaders of the two countries.
In turn, Nikolai Patrushev expressed his sincere gratitude to the President of the Republic of Uzbekistan for the warm welcome and conveyed greetings and best wishes from President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Current aspects of multifaceted cooperation between the two countries, as well as international and regional policies, including the prospects for a peaceful settlement of the situation in Afghanistan, were considered at the meeting.
Particular attention was paid to issues of interaction in the fight against modern challenges and threats to security, expansion of practical partnership in the military and military-technical spheres.