Ўзбекистон-Венгрия бизнес форумида самарали шартномалар имзоланди
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Венгрияга расмий ташрифи арафасида Будапешт шаҳрида ўзбек-венгр бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этган форумнинг барча тадбирлари Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги сармоявий, савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида ўзаро муносабатни ҳар томонлама мустаҳкамлашга қаратилди.
Анжуманнинг очилиш маросимида Венгрия ташқи ишлар ва ташқи иқтисодий алоқалар вазири Петер Сийярто ўзаро алоқа ривожи юқори ўсиш суръатига эга эканини, Венгрия ҳукумати икки мамлакат учун устувор йўналишларда иқтисодий шерикликни изчил кенгайтириш ташаббусини қўллаб-қувватлаётганини қайд этди. Венгрия бизнес вакилларини ўзбекистонлик тадбиркорлар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш ва мустаҳкамлашга чақирди.
Ўзбекистон томони мамлакатимизда бизнес юритиш учун яратилган қулай шарт-шароит, жумладан, визасиз режим, валюта сиёсатини либераллаштириш, тадбиркорлик фаолиятини рағбатлантириш, инвестор ҳуқуқини ҳимоя қилиш ва хусусий мулк дахлсизлигини таъминлашга қаратилган янги Тараққиёт стратегияси қабул қилинганини алоҳида таъкидлади.
Венгриялик тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрлик билдирилди. Шу муносабат билан Венгрия компаниялари учун Ўзбекистонда алоҳида саноат ҳудуди ажратиш, маҳсулотларга эксклюзив имтиёз бериш ва кафолатли харидни таъминлаш, шунингдек, ташкил этилаётган устувор лойиҳаларни молиялаштириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан истиқболли ташаббусларни биргаликда амалга ошириш каби аниқ чора-тадбирлар кўрилиши билдирилди.
Венгр компанияларига фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, шунингдек, электроника ва электротехника, тўқимачилик, автомобилсозлик, кимё ва қурилиш саноати соҳалари бўйича мавжуд инвестиция салоҳияти ҳақида батафсил маълумот берилди.
Ўтган йил апрель ойида Ўзбекистонга GSP+ бенефициар мақоми берилиши туфайли яратилган Европа Иттифоқи ҳамда МДҲ бозорига имтиёзли чиқиш имкониятидан фойдаланиб, самарали саноат кооперацияси занжирини яратиш истиқболи венгриялик ишлаб чиқарувчиларда жиддий қизиқиш уйғотди.
Бизнес-форум доирасида Ўзбекистон ва Венгриянинг вазирлик, идоралари, тармоқ бирлашмалари, банклари ва етакчи компаниялари раҳбарлари ўртасида “G2B” вa “B2B” учрашувлар ҳам ташкил этилиб, иштирокчилар қўшма корхоналар яратиш ва ўзаро манфаатли савдо шартномалари тузиш масаласини атрофлича ишлаб чиқишга муваффақ бўлдилар.
Форум якунлари бўйича Ўзбекистон ва Венгрия ўртасида иқтисодий, инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш учун янада кенг йўл очувчи қатор ҳужжатлар, инвестиция битимлари, экспорт шартномалари имзоланди.

На узбекско-венгерском бизнес-форуме подписаны взаимовыгодные контракты
В преддверии визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Венгрию, в Будапеште состоялся узбекско-венгерский бизнес-форум.
Все мероприятия форума, в которых приняли участие представители деловых кругов двух стран, были направлены на всемерное укрепление взаимовыгодных отношений, дальнейшее развитие инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Венгрией.
На открытии форума министр иностранных дел и внешнеэкономических связей Венгрии Петер Сийярто отметил положительную динамику развития взаимоотношений двух государств и поддержку правительством Венгрии инициатив по последовательному расширению экономического партнерства в приоритетных для обеих стран сферах. Он также призвал представителей венгерского бизнеса налаживать и укреплять взаимодействие с узбекскими предпринимателями.
Узбекская сторона подчеркнула, что в стране созданы благоприятные условия для ведения бизнеса, включая безвизовый режим, либерализацию валютной политики, принятие новой Стратегии развития, направленной на дальнейшее стимулирование предпринимательской деятельности, обеспечение защиты прав инвесторов, неприкосновенность частной собственности.
В ходе мероприятий форума была выражена готовность всемерно поддерживать венгерских предпринимателей. В этой связи отмечены такие конкретные меры, как выделение в Узбекистане отдельной индустриальной зоны для венгерских компаний, предоставление эксклюзивных преференций и гарантированный закуп продукции, совместное воплощение перспективных идей, в том числе за счет средств создаваемого совместного фонда финансирования приоритетных проектов.
Венгерские компании были также проинформированы об инвестиционных возможностях в сферах фармацевтики, сельского хозяйства, электроники и электротехники, текстильной, автомобильной, химической и строительной промышленности.
Интерес у венгерских производителей вызвали перспективы выстраивания эффективных цепочек промышленной кооперации с преференциальным выходом на рынки СНГ и ЕС благодаря статусу бенефициара GSP+, полученного Узбекистаном в апреле прошлого года.
В рамках бизнес-форума также были организованы встречи «G2B» и «В2В» между руководителями министерств, ведомств, отраслевых объединений, банков и ведущих компаний Узбекистана и Венгрии. В их ходе участники смогли подробно проработать аспекты создания совместных предприятий и заключения взаимовыгодных торговых соглашений.
По итогам бизнес-форума подписан ряд двусторонних документов, инвестиционных соглашений и экспортных контрактов, открывающих новые перспективы развития экономического и инвестиционного сотрудничества Узбекистана и Венгрии.