Шерикликни мустаҳкамлашга қаратилган ҳужжатлар имзоланди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов Стратегик шерикликни чуқурлаштириш тўғрисидаги декларацияни имзоладилар.
Бундан ташқари, икки мамлакат ҳукуматлари, вазирлик ва идоралари даражасида кўп қиррали Ўзбекистон-Туркманистон ҳамкорлигини кенгайтиришга қаратилган қатор ҳужжатлар, шу жумладан:
- Ўзбекистон Республикаси ва Туркманистон ўртасида сиёсий мулоқот, парламентлараро, савдо-иқтисодий ҳамкорлик, маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштириш бўйича 2022-2024 йилларга мўлжалланган Амалий ҳаракатлар режаси;
- Икки томонлама ташқи иқтисодий муносабатларни янада ривожлантириш тўғрисида битим;
- Ўзбекистон Республикаси ва Туркманистон ҳудудларида савдо уйлари фаолиятини тартибга солиш тўғрисида битим;
- Гидрометеорология соҳасида илмий-техник ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича Амалий чора-тадбирлар режаси;
- Дори воситалари ва тиббиёт буюмларини рўйхатга олиш тўғрисида битим имзоланди.
Шунингдек, электр энерегетикаси, божхона иши, ветеринария ва чорвачилик, кинематография ва бошқа йўналишлар юзасидан келишувларга эришилди.

The documents signed between Uzbekistan and Turkmenistan will strengthen the partnership
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov signed a Declaration on Deepening Strategic Partnership.
Several other documents were also signed at the level of governments, ministries and agencies of the two countries, providing for the expansion of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Turkmenistan, including:
– Plan of practical actions for 2022-2024 to intensify political dialogue, inter-parliamentary, trade-economic cooperation, cultural-humanitarian exchange between the Republic of Uzbekistan and Turkmenistan;
– Agreement on further developing bilateral foreign economic relations;
– Agreement on the regulation of the activities of trading houses in the territories of the Republic of Uzbekistan and Turkmenistan;
– Agreement on scientific-technical cooperation;
– Plan of practical measures to further enhance cooperation in agriculture;
– Agreement on the registration of medicines and medical devices.
Agreements on cooperation in electric power, customs, veterinary and animal husbandry, cinematography and other areas have also been signed.