Президент Шавкат Мирзиёев Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати раиси Гурбангули Бердимуҳамедов билан учрашди
Туркманистонга расмий ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ушбу мамлакат Парламентининг юқори палатаси раиси Гурбангули Бердимуҳамедов билан учрашди.
Давлатимиз раҳбари Гурбангули Бердимуҳамедов томонидан бошланган кенг кўламли ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар кучли Туркманистонни барпо этиш учун мустаҳкам пойдевор бўлганини алоҳида қайд этди.
- Бугун қардош Туркманистон миллий бирликни ва тарихий-маданий анъаналарни сақлаш асосида жадал ривожланмоқда. Бу бутун дунёда ўзининг юксак эътирофига сазовор бўлди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Гурбангули Бердимуҳамедов биродар мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасидаги дўстлик муносабатларини мустаҳкамлашга ҳамда уларни чуқур стратегик шериклик даражасига олиб чиқишга шахсан ҳисса қўшгани алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистон-Туркманистон алоқалари ўзаро ҳал бўлмаган масалалардан холи давлатлараро шерикликнинг ҳақиқий намунаси экани мамнуният билан қайд этилди.
Учрашувда икки томонлама, минтақавий ва халқаро ҳамкорлик масалаларининг кенг доираси муҳокама қилинди.
Парламентларимиз ўртасидаги мулоқот халқларимизнинг янада яқинлашишида энг муҳим омил экани таъкидланди.
- Олий даражада эришилган келишувларнинг бажарилишини мониторинг қилиш учун парламентлараро ҳамкорлик салоҳиятидан бундан буён ҳам самарали фойдаланишимиз лозим, - деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашув сўнгида Гурбангули Бердимуҳамедов Шавкат Мирзиёевга туркман халқи алоҳида қадрлайдиган алабай зотли кучук совға қилди.

President Shavkat Mirziyoyev meets with the Chairman of the Halk Maslakhaty of the Milli Gengesh of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov
As part of an official visit to Turkmenistan, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Chairman of the Halk Maslakhaty of the Milli Gengesh of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
The President of Uzbekistan emphasized that the large-scale socio-economic reforms initiated by Gurbanguly Berdimuhamedov have created a solid foundation for building a strong Turkmenistan.
“Today, fraternal Turkmenistan is developing dynamically based on preserving national unity and historical-cultural traditions. This was highly appreciated all over the world”, Shavkat Mirziyoyev stressed.
Gurbanguly Berdimuhamedov's contribution to strengthening friendship and good neighborliness between the two fraternal countries and peoples, as well as bringing them to the level of in-depth strategic partnership, was emphasized.
The parties noted with satisfaction that relations between Uzbekistan and Turkmenistan are truly an example of an interstate partnership in which there are no unresolved issues.
A wide range of issues of bilateral cooperation and interaction on regional and international platforms were discussed in detail at the meeting.
It was noted that the inter-parliamentary dialogue is becoming the most important factor in the further rapprochement of the two peoples.
“We must continue to effectively use the potential of inter-parliamentary interaction to monitor the implementation of agreements at the highest level”, Shavkat Mirziyoyev noted.
Following the meeting, Gurbanguly Berdimuhamedov presented Shavkat Mirziyoyev with a puppy of the Alabai breed, especially revered by the Turkmen people.