Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi Spikeri bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Janubiy Koreya parlamenti rahbari Markaziy Osiyo mintaqasi Seulning tashqi siyosat strategiyasida Sharq va Gʻarb oʻrtasidagi asosiy bogʻlovchi sifatidagi ahamiyatini taʼkidladi.
Oʻzbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi oʻrtasidagi iqtisodiyot, moliya, energetika, sanoat kooperatsiyasi, axborot texnologiyalari, elektron hukumat, qishloq xoʻjaligi, taʼlim, sogʻliqni saqlash kabi ustuvor yoʻnalishlarda erishilgan alohida strategik sheriklik darajasiga yuqori baho berildi.
Koreya tomoniga Oʻzbekiston parlamentida Koreya Respublikasi bilan hamkorlikning barcha yoʻnalishlaridagi loyihalarning samarali amalga oshirilishini nazorat qilish boʻyicha Oliy Majlis Senati Raisi rahbarligida tashkil etilgan maxsus komissiya haqida maʼlumot berildi.
Janubiy Koreya parlamenti Spikeri demokratik jarayonlarni chuqurlashtirish, qonun ustuvorligini taʼminlash, aholi turmush darajasi va sifatini oshirishga qaratilgan Yangi Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasi ahamiyatini yuqori baholadi.
Oʻzbekistonning “mamlakatni demokratlashtirish va uzoq muddatli iqtisodiy rivojlanish strategiyasi asoslarini huquqiy jihatdan takomillashtirish jarayonida dolzarb ehtiyoj” boʻlgan konstitutsiyaviy islohotlarni amalga oshirish jarayonini olqishladi.
Ikki mamlakat parlamentlari oʻrtasidagi hamkorlikni “xalq” diplomatiyasi va madaniy-gumanitar almashinuvlar yoʻli bilan rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Parlament Spikeri 85 yil davomida respublikamizda istiqomat qilib kelayotgan koʻp millatli birodar oʻzbek oilasining toʻlaqonli aʼzosiga aylangan koreys diasporasini qoʻllab-quvvatlayotgan Oʻzbekiston hukumatiga alohida minnatdorlik bildirdi.

Состоялась встреча со Спикером Национальной Ассамблеи Республики Корея
24 октября 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов в составе глав делегаций стран Центральной Азии, прибывших в г.Сеул для участия в 15-м Форуме сотрудничества «Центральная Азия – Республика Корея», встретился со Спикером Национальной Ассамблеи Республики Корея Ким Чжин Пхё.
Глава южнокорейского парламента отметил важность региона Центральной Азии во внешнеполитической стратегии Сеула, как ключевого узла между Востоком и Западом.
Дана высокая оценка достигнутому уровню особого стратегического партнёрства между Республикой Узбекистан и Республикой Корея в таких приоритетных областях, как экономика, финансы, энергетика, промышленная кооперация, информационные технологии, «электронное правительство», сельское хозяйство, образование, здравоохранение.
Корейская сторона проинформирована о созданной в парламенте Узбекистана специальной комиссии во главе с Председателем Сената ОлийМажлиса по мониторингу эффективной реализации проектов с Республикой Корея по всем направлениям взаимодействия.
Спикер южнокорейского парламента высоко оценил значимость принятой Стратегии развития Нового Узбекистана, которая направлена на углубление демократических процессов, обеспечение верховенства закона, повышение уровня и качества жизни населения.
Приветствовал стремление Узбекистана провести конституционную реформу, что является «насущной необходимостью в процессе демократизации страны и правового совершенствования основы для проведения долгосрочной экономической стратегии развития».
Обсуждены перспективы по наращиванию взаимодействия между парламентами двух стран, по линии «народной» дипломатии и культурно-гуманитарных обменов.
Спикером выражена огромная признательность правительству Узбекистана за поддержку корейской диаспоры, представители которой на протяжении 85 лет проживания в республике стали полноправными членами «многонациональной братской узбекской семьи».