Бирламчи бўғиндаги асосий вазифа - касалликларнинг олдини олиш
Президент Шавкат Мирзиёев 26 октябрь куни Тошкент шаҳрининг Учтепа туманидаги 22-оилавий поликлиникани бориб кўрди.
Уч қаватли ушбу замонавий муассаса 19 та маҳалладаги 56 минг нафар аҳолига хизмат кўрсатади. Бунинг учун болалар бўлими, физиотерапия бўлими, кундузги стационар, мутахассислик хоналари ва лабораторияларда зарур шароит яратилган. Шу йил 18 мартдаги «очиқ мулоқот»да берилган топшириққа кўра, бу поликлиникага ҳам замонавий физиотерапия ускуналари келтириб ўрнатилган.
Шунингдек, бепул тарқатиладиган дорилар хонаси, шифокор қабулидан олдинги кўрик хонаси ташкил этилган. 65 нафар шифокор ва кўплаб ҳамширалар беморлар дардига дармон бўлаётир.
Давлатимиз раҳбари поликлиникадаги шароитларни кўздан кечирди, тиббиёт ходимлари билан суҳбатлашди.
- Тиббиёт - ёшу қари ҳаммага дахлдор энг катта давлат хизмати. Шунинг учун бу соҳага доимий эътибор қаратиб келяпмиз. Бирламчи бўғинни «пастга тушириш»га ҳаракат қиляпмиз. Албатта, ўзгариш бор: янги шифохоналар очиляпти, поликлиникалар жиҳозланяпти. Лекин ҳали етиб борилмаган хонадонлар ҳам бор. Малакали тиббий хизматларнинг ҳар бир оилага кириб боришини таъминлаш, бунда эҳтиёжманд инсонларга алоҳида ёндашиш керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Мулоқотда аҳолининг тиббий маданиятини ошириш, касалликларнинг олдини олиш масалалари ҳақида сўз борди.
- Кўп ҳолларда касалликни инсоннинг ўзи келтириб чиқаради: кам ҳаракат бўлади, тўғри овқатланмайди, соғлиғига қарамайди. Буни бирламчи бўғин кенг тушунтириши керак. Аҳолини дори билан эмас, профилактика билан соғломлаштириш зарур. Одамларнинг ўз соғлиғига эътиборини кучайтириш, скрининг текширувларини мунтазам ўтказиб бориш керак, - деди давлатимиз раҳбари.

Prevention of Diseases Is the Main Task of the Primary Link
On October 26, President Shavkat Mirziyoyev visited the Family Polyclinic № 22 in Uchtepa District of Tashkent city.
The three-story modern institution serves 56,000 residents of 19 makhallas (local neighborhood community areas). Necessary conditions have been created in the Children’s Department, the Physiotherapy Department, the day hospital, specialized rooms, and laboratories. According to the instructions given during an open dialogue with the medical workers on March 18 this year, modern medical equipment has been installed in this polyclinic.
The offices for free distribution of medicines and examination before a doctor’s appointment are also operating. The staff consists of 65 doctors and many nurses.
The President inspected the conditions in the polyclinic and talked to the workers.
«Medicine is the largest public service, which concerns everyone from young to old. Therefore, we constantly pay attention to this area. We try to make the primary link closer to people. Certainly, there are changes: the new hospitals are opening, as well as the polyclinics are being equipped. However, there are still unreached families. It is necessary to ensure that qualified medical services reach every family, while paying a special attention to socially vulnerable people», Shavkat Mirziyoyev has said.
During the conversation, the issues of improving the medical culture of the population and preventing diseases were discussed.
«In many cases, the disease occurs due to the person himself: low mobility, malnutrition, inattention to the health. The primary link should explain this broadly. It is necessary to strengthen the health of the population not with medicines, but with prevention. It is necessary to increase people’s attention to their health, and regularly conduct screening», the President said.