Ўзбекистон кўмагида Мозори-Шариф халқаро аэропорти қайта тикланди
Транспорт вазирлиги, “Ўзавиация” агентлиги, “Ўзаэронавигация” маркази ДУК, “Uzbekistan Airports” АЖ, “Ўзгидромет” вакилларидан иборат мамлакатимиз делегацияси Афғонистонда Мавлоно Жалолиддин Балхий номидаги Мозори-Шариф халқаро аэропорти фаолиятини тиклаш бўйича техник ёрдам кўрсатиш жараёни якунига бағишланган маросимда иштирок этди.
Маълумки, Ўзбекистон қўшни Афғонистоннинг иқтисодий тикланишига, транспорт ва энергетика инфратузилмасини шакллантиришга улкан ҳисса қўшмоқда. Икки мамлакат ўзаро савдо-иқтисодий алоқани янада ривожлантириш, истиқболли лойиҳаларни амалга оширишга қаратилган қатор ташаббусларни илгари сурмоқда.
Мозори-Шариф халқаро аэропорти фаолиятини қайта йўлга қўйишда кўрсатилган техник ёрдам шундай ташаббусларнинг яна бир ёрқин намунаси бўлди. Хабарингиз бор, давлатимиз раҳбари топшириғига биноан, ўтган йил Транспорт вазирлиги, “Ўзавиация” агентлиги, “Ўзаэронавигация” маркази ДУК, “Uzbekistan Airports” АЖ, “Ўзгидромет” вакилларидан иборат Идоралараро комиссия томонидан Мазори-Шариф халқаро аэропортининг техник ҳолати ўрганилган ва зарур амалий чора-тадбирлар белгиланган эди.
Афғонистоннинг Балх вилояти Мозори-Шариф шаҳрида бўлиб ўтган анжуманда аэропорт фаолиятини таклаш бўйича техник ёрдам кўрсатиш лойиҳаси босқичма-босқич амалга оширилгани, қисқа вақт ичида аэропорт ҳафтасига 4 та маҳаллий ва 1 та халқаро ҳаво қатновига хизмат кўрсата бошлагани қайд этилди.
ЎзА ижодий жамоаси ҳам юқори савияда ташкил этилган тантанали маросим чоғида фойдаланишга топширилган объектнинг тўлиқ имконияти, мажмуада яратилган шарт-шароит, аэропортдаги хизмат кўрсатиш сифати билан яқиндан танишди. Эътироф этиш жоиз, бу ерда ўтган давр мобайнида республикамизнинг тегишли вазирлик, идоралари томонидан қатор ишлар амалга оширилди. Жумладан, ҳаво ҳаракатига хизмат кўрсатиш, парвозни радиотехник жиҳатдан таъминлашга эришилди.
Техник таъминлаш йўналиши бўйича Мозори-Шариф аэродромининг учиш-қўниш йўлаги қопламаси, ҳаво кемалари учун бурилиш йўлаклари ва тўхтаб туриш жойларидаги белгилар бўёғи тўлиқ янгиланган. Қолаверса, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан ҳудуднинг электр ва ёруғлик-техник таъминоти замонавий талаб даражасига келтирилган.
Афғон томони вакиллари биродарлик риштасини мустаҳкамлашга асосланган мазкур ташабусни Ўзбекистон томонидан қўшни мамлакатлар билан дўстона, ўзаро манфаатли ҳамкорлик муносабатини мустаҳкамлаш йўлида олиб борилаётган саъй-ҳаракатнинг мантиқий давоми, дея қабул қилинишини таъкидладилар.
– Аввало, меҳмондўст, афғон заминининг жафокаш халқига ҳар доим елкадош бўла оладиган Ўзбекистон Президентига миннатдорлик билдираман, – деди Афғонистон муваққат ҳукумати ташқи ишлар вазири ўринбосари Шер Муҳаммад Аббос Станакзий. – Мамлакатингиз раҳбарининг Афғонистонда вазиятни барқарорлаштириш, хавфсизликни таъминлаш, тинчлик музокараларини илгари суриш борасидаги саъй-ҳаракатини юқори баҳолайман. Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан тамомила фойдаланишдан чиққан Мозори-Шариф халқаро аэропорти фаолияти қайта тикланди. Учиш-қўниш йўлаклари мукаммал таъмирланди. Масофавий бошқариш тизими ишга туширилди. Аэропортининг ташқи электр таъминоти тубдан яхшиланди.
Шунингдек, тадбирда аэропортнинг қурилиши тугалланган объектларини фойдаланишга топшириш ва фаолиятни тиклаш учун зарур жиҳозларни қабул қилиб олиш ҳужжати имзоланди.
трансафғон йўлаги Шимолдан ва Жануби-шарқий Осиё давлатларидан жанубга юк ташиш имконини берди.
“Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўли қурилиши лойиҳаси ҳам шерикликни мустаҳкамлаши табиий. Экспертлар фикрича, бу Афғонистонни қайта тиклаш ва бутун минтақани ривожлантиришда стратегик аҳамиятга эга лойиҳа ҳисобланади.
– Мамлакатларимизни азал-азалдан ўхшаш тил, умумий муқаддас дин ва муштарак маънавий қадриятлар бирлаштириб туради, – деди Ўзбекистон транспорт вазири Илҳом Маҳкамов. – Мозори-Шариф аэропорти фаолиятини қайта тиклаш бўйича ҳамкорликда амалга оширилган чора-тадбирлар Афғонистоннинг иқтисодий ривожланишига кўмаклашиш, бу заминдан амалга ошириладиган парвозлар хавфсизлигини таъминлаш ва аэропортнинг самарадорлигини янада ошириш йўлида муҳим қадам бўлади.
Делегациямизнинг муборак шаҳар – Мозори-Шарифга ташрифи аэропорт электр таъминотини бошқариш пункти очилиш маросимидаги иштироки билан давом этди. Икки томон транспорт вазирлари анъанавий рамзий қизил боғични кесганларидан сўнг йиғилганларга мазкур технология хусусида маълумот берилди.
Ўтган бир йил мобайнида Ўзбекистон аэропортларида фаолият юритаётган етук мутахассислар Афғонистоннинг мазкур аэропортига жалб қилинди. Уларнинг ёрдами билан аэропортнинг учиш-қўниш, бурилиш йўлаклари, ҳаво кемаси тураргоҳларидаги мавжуд нуқсонлар, камчиликлар бартараф этилди.
Учиш-қўниш йўлагининг ёритиш-сигнал мосламалари ҳам таъмирланди. Натижада аэропорт тунги пайтда ҳам, ноқулай об-ҳаво шароитида ҳам парвозларни қабул қила олиш имконига эга бўлди. Яна бир аҳамиятли жиҳати шундаки, куз ва қиш мавсумига тўлиқ тайёргарлик кўриш бўйича амалий ёрдам кўрсатилди. Бу кўмак Ўзбекистон томонидан биродар афғон халқига, Мозори-Шариф аэропортига техник воситалар етказиб бериш йўли билан амалга оширилди.
Хулоса шуки, кўп йиллик тарихга эга Ўзбекистон – Афғонистон муносабати маданият, урф-одат ва анъаналардаги яқинлик, муштаракликка асосланган сиёсий шериклик ҳамда иқтисодий соҳаларда фаоллашиб боряпти. Энди Мозори-Шариф аэропортидан маҳаллий ва хорижий ҳаво қатнови яна жонланди. Бу, ўз навбатида, ҳудуднинг иқтисодий ва ижтимоий ривожланишига салмоқли ҳисса қўшади.

При поддержке Узбекистана восстановлен Международный аэропорт Мазари-Шарифа
25 октября делегация нашей страны из числа представителей Министерства транспорта, Агентства «Узавиация», ГУП Центр «Узаэронавигация», АО «Uzbekistan Airports», «Узгидромета» прибыла в Афганистан для участия в церемонии, посвященной завершению процесса оказания технической помощи по восстановлению Международного аэропорта Мазари-Шарифа имени Мауланы Джалалуддина Балхи.
Известно, что Узбекистан вносит огромный вклад в восстановление экономики, формирование транспортной и энергетической инфраструктуры соседнего Афганистана. Обе страны продвигают ряд инициатив, направленных на дальнейшее развитие взаимных торгово-экономических отношений и реализацию перспективных проектов.
Еще одним ярким примером подобных инициатив является техническая помощь, предоставленная для возобновления работы Международного аэропорта Мазари-Шарифа. Как известно, по поручению главы нашего государства в прошлом году техническое состояние этого аэропорта было изучено межведомственной комиссией в составе представителей Министерства транспорта, Агентства «Узавиация», ГУП Центр «Узаэронавигация», АО «Uzbekistan Airports», Центра гидрометеорологической службы Республики Узбекистан («Узгидромет») и приняты необходимые практические меры.
На конференции, прошедшей в Мазари-Шарифе, провинция Балх Афганистана, было отмечено, что проект по оказанию технической поддержки для обслуживания деятельности аэропорта был реализован поэтапно, и в короткие сроки аэропорт начал обслуживать четыре внутренних и один международный рейс в неделю.
В ходе торжественного мероприятия, проведенного на высоком организационном уровне, творческий коллектив УзА также ознакомился с потенциалом и условиями, созданными в аэропорту, а также качеством обслуживания пассажиров. Следует отметить, что за прошедший период соответствующими министерствами и ведомствами республики был проведен ряд работ. В частности, достигнуто обеспечение обслуживания воздушного движения, радиотехнического сопровождения полета.
В плане технического обслуживания полностью обновлены взлетно-посадочная полоса, полосы разворота самолетов и разметка стоянок. Кроме того, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» довело электро- и светотехническое снабжение территории до уровня современных требований.
Представители афганской стороны отметили, что эта инициатива, основанная на укреплении братских связей, воспринимается как логическое продолжение усилий Узбекистана по упрочению дружественных и взаимовыгодных отношений с соседними странами.
– Прежде всего, хочу выразить признательность гостеприимному Президенту Узбекистана, который постоянно поддерживает многострадальный афганский народ, – отметил заместитель министра иностранных дел временного правительства Афганистана Шер Мохаммад Аббас Станикзай. – Высоко оцениваю усилия главы вашего государства по стабилизации ситуации в Афганистане, обеспечению безопасности, продвижению мирных переговоров. По инициативе Шавката Мирзиёева была возрождена деятельность полностью выведенного из строя Международного аэропорта Мазари-Шарифа. Проведен капитальный ремонт взлетно-посадочных полос. Введена в эксплуатацию система дистанционного управления. Кардинально улучшилось внешнее электроснабжение аэропорта.
Вместе с тем на мероприятии был подписан документ о вводе в эксплуатацию завершенных объектов аэропорта и приемке необходимого оборудования для восстановления деятельности. С удовлетворением было отмечено, что активными темпами развиваются торгово-экономические отношения между странами региона. За последние девять месяцев объем взаимного обмена товарами и услугами между нашими странами составил 3,1 миллиона тонн. Кроме того, трансафганский коридор позволил транспортировать товары из стран Северной и Юго-Восточной Азии на юг.
Вполне естественно, что проект строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» укрепит партнерство. По мнению экспертов, этот проект имеет стратегическое значение для восстановления Афганистана и развития всего региона в целом.
– Наши страны всегда объединяли схожесть языка, общая священная религия и духовные ценности, – сказал министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов. – Совместно реализуемые меры по восстановлению деятельности аэропорта Мазари-Шарифа станут важным шагом на пути содействия экономическому развитию Афганистана, обеспечения безопасности полетов с этой земли и дальнейшего повышения эффективности работы аэропорта.
Визит нашей делегации в благословенный город Мазари-Шариф продолжился участием в церемонии открытия пункта управления электроснабжением аэропорта. После того, как министры транспорта двух стран перерезали традиционную символическую красную ленту, собравшиеся были проинформированы об имеющихся технологиях.
За последний год в этот аэропорт Афганистана были привлечены опытные специалисты, работающие в аэропортах Узбекистана. С их помощью были устранены дефекты и недостатки на взлетно-посадочных полосах аэропорта, полосах разворота и в авиационных ангарах.
Были также отремонтированы устройства освещения и сигнализации на взлетно-посадочных полосах. В результате аэропорт получил возможность принимать рейсы даже в ночное время и в сложных метеоусловиях. Еще один важный момент – оказана практическая помощь для полноценной подготовки к осенне-зимнему сезону. Такую поддержку Узбекистан оказал братскому афганскому народу, поставив техническое оборудование в аэропорт Мазари-Шарифа.
Словом, узбекско-афганские отношения, имеющие давнюю историю, активизируются в сферах политического партнерства и экономики, основанных на общности культуры, обычаев и традиций. Теперь вновь оживились внутренние и внешние рейсы из аэропорта Мазари-Шарифа. Это, в свою очередь, внесет значительный вклад в экономическое и социальное развитие региона.