Президент ташаббуси амалда: Қонликўлда Сирдарё тажрибаси
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан республикамиз вилоятлари Қорақалпоғистондаги туманларга бириктирилган.
Жумладан, Сирдарё вилояти ҳам ўз тажрибаси асосида Қонликўл туманини янада ривожлантиришга кўмаклашмоқда. Туманни 2022-2024 йилларда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли турмуш шароитини яхшилаш мақсадида вилоят томонидан 549,9 миллиард сўмлик лойиҳалар ишлаб чиқилган. Мазкур лойиҳалар асосида 2 мингга яқин иш ўрни яратилиши белгиланган.
Ушбу ташаббус ижроси доирасида сирдарёликлар ёрдами билан тумандаги 358 километр ариқ ва зовурлар қазилиб, 9 минг 700 гектар ер майдонини қайта фойдаланишга киритиш чоралари кўрилди. 5 минг гектар экин майдони шудгорланди. “Сирдарё тажрибаси” асосида полиз экинлари етиштириш йўлга қўйилди. “Маданият”, “Дўстлик” ва "Наврўз” маҳаллаларидаги томорқа ер майдонларини сув билан таъминлаш мақсадида қуввати 15 кВт бўлган насос ҳамда 100 кВА қувватли трансформатор ўрнатилди.
Кам таъминланган, ижтимоий дафтарларда рўйхатда турган ишсиз фуқароларга мотокультиватор ва бошқа даромадли ишлар билан шуғулланишлари учун техник воситалар, 10 минг туп мевали дарахт кўчатлари, қиймати 45 миллион сўм бўлган парранда, 50 бош қорамол тарқатилиб, 100 дан зиёд хонадонларга иссиқхона қуриб берилди. Турли байрам тадбирлари муносабати билан 400 дан зиёд эҳтиёжманд оила газ плита ҳамда электр печ, озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминланди. Ёзги дам олиш мавсумида қонликўллик ўқитувчиларнинг “Янгиер санаторийи”сида соғлиғини тиклаши учун бепул йўлланмалар тақдим этилди. Туман нуронийлари учун Сирдарёга саёҳат уюштирилди. Туман марказий шифохонасида сирдарёлик малакали жарроҳ, гинеколог, эндокринолог, кардиолог ва онколог каби 14 турдаги мутахассислар томонидан тиббий кўрик ташкил этилиб, аҳолига 50 миллион сўмлик дори-дармон воситалари тарқатилди.
– Сирдарёликларни овулимиздаги бунёдкорлик ишларидан, аҳолига кўрсатаётган ёрдамидан жуда хурсандмиз, – дейди "Дўстлик" маҳалласи фаоли Қувониш Юсупов. – Мен 54 ёшга кириб, бундай кенг кўламли ишларни кўрмагандим. Бу аввало, Президентимизнинг қорақалпоқ элига бўлган эътибори, ғамхўрлиги, қолаверса, ўзбек ва қорақалпоқ халқларининг азалий дўстлиги натижасидир.
Ушбу ишларнинг узвий давоми сифатида "Маданият" маҳалласида икки халқнинг тарихий орзу-интилишларини ўзида уйғунлаштирган, қурилиш архитектураси жиҳатидан замонавий ва миллий меъморий ечимга эга “Сайхун ва Жайхун" маънавият ва маърифат маскани бунёд этилди. Сирдарё вилояти ҳокими Ғофуржон Мирзаев ва Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси Қаҳрамон Сариев, шунингдек, Сирдарё ва Қорақалпоғистон жамоатчилиги вакиллари иштирок этган тантанали очилиш маросимида Сирдарё ва Қонликўл ўртасидаги масофа узоқ бўлсада кўнгилларнинг яқинлиги, ўзбек ва қорақалпоқ халқларининг муштарак тарихи ва дўстлиги туфайли алоқалар мустаҳкамланиб бораётгани алоҳида таъкидланди. Сирдарёлик зиёлилар томонидан фойдаланишга топширилган маънавият ва маърифат масканига 3 мингдан зиёд китоб жамланмалари тақдим этилди.
– Қонликўлни обод қилаётган, бизга бу борада яқиндан кўмак бераётган Сирдарё вилояти ва туман, шаҳар ҳокимликларига, вилоят тадбиркорларига миннатдорлик билдирамиз, – деди “Сайхун ва Жайхун" маънавият ва маърифат масканини очилиш тадбирида сўзга чиққан Қаҳрамон Сариев. – Уларнинг беминнат кўмаги билан Қонликўл тумани маркази ва барча маҳаллаларимиз обод бўлмоқда. Янги ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш масканлари ташкил этилмоқда. Энг муҳими, одамларнинг турмуш тарзи ўзгармоқда. Президентимиз ташаббуси билан Қорақалпоғистон туманларига вилоятларнинг бириктирилиши бугунги шиддатли замонда барча ҳудудларни бирдек ривожлантириш, аҳолининг турмуш даражасини оширишга хизмат қилмоқда.
Шунингдек, кун давомида миришкор бобо деҳқонлар томонидан Сирдарёда етиштирилган тилими тилни ёрувчи полиз экинлари, сархил мевалар ҳамда миллий таомлар кўргазмаси ташкил этилиб, маҳалла ва овулларда турли маданий-маърифий тадбирлар уюштирилди. “Дўстлик” ҳамда "Сирдарё – Қорақалпоғистон оналари боғи" ташкил этилиб, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида бугуннинг ўзида 1 000 дан зиёд манзарали ва мевали дарахт кўчатлари экилди. Кам таъминланган, эҳтиёжманд оилаларга озиқ-овқат маҳсулотлари, болаларга қишки кийим-бош совға қилинди.
Йил якунига қадар Қонликўлда яна бир қатор объектларни фойдаланишга топшириш кўзда тутилган. Ўз навбатида аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашга қаратилган лойиҳалар давом этади.

Сырдарьинский опыт – в Канлыкульском районе
По инициативе Президента страны все области Узбекистана прикреплены к районам Республики Каракалпакстан. В том числе, Сырдарьинская область помогает развивать Канлыкульский район на основе собственного опыта.
С целью социально-экономического развития района в период 2022-2024 годов, улучшения условий жизни населения область разработала проекты общей стоимостью 549,9 миллиарда сумов. На основе данных проектов намечено создание почти 2 тысяч рабочих мест.
В рамках данной инициативы с помощью сырдарьинских энтузиастов в районе проведены работы по прокладке арыков и дренажных каналов протяженностью 358 километров, приняты меры по восстановлению и введению в оборот 9700 гектаров земель. Вспахано 5 тысяч гектаров посевных площадей. На основе Сырдарьинского опыта налажено выращивание бахчевых культур. Чтобы обеспечить водоснабжение приусадебных участков в махаллях «Маданият», «Навруз» и «Дустлик», установлены насос мощностью 15 кВт и трансформатор мощностью 100 кВА.
Чтобы обеспечить прибыльную занятость жителей района, малообеспеченным гражданам, внесенным в социальные тетради, выданы технические средства, 10 тысяч саженцев плодовых деревьев, птица на 45 миллионов сумов и 50 голов крупного рогатого скота. Для более 100 семей построены теплицы. В связи с разными праздничными датами свыше 400 семей обеспечены газовыми плитами и электрическими печами, продовольственными продуктами.
В центральной больнице района проведен медицинский осмотр населения с участием опытных сырдарьинских медиков – хирургов, гинекологов, эндокринологов, кардиологов, онкологов. Населению розданы лекарственные препараты на 50 миллионов сумов.
- Мы очень довольны работой сырдарьинских друзей в сферах строительства, помощи населению, - говорит активист махалли «Дустлик» Кувониш Юсупов. - Мне 54 года, но такой масштабной работы я не видел. Все это – результат внимания, заботы Президента о нашем народе, крепкой дружбы каракалпакского и узбекского народов.
Логическим продолжением этих работ стало строительство Центра духовности и просветительства «Сайхун ва Жайхун». Здание имеет своеобразное архитектурное решение и отражает исторические мечты двух народов. Состоялось его торжественное открытие, в котором приняли участие хоким Сырдарьинской области Гофурджон Мирзаев и Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Кахрамон Сариев, широкая общественность. Особо отмечено, хотя территориально Сырдарьинская область и Канлыкульский район далеки, но их жители близки духом, и благодаря общей истории, дружбе двух народов все больше укрепляются дружба и сотрудничество. Центру духовности и просветительства, построенному сырдарьинцами, в дар от интеллигенции области передано свыше 3 тысяч книг.
- Мы выражаем благодарность областному, районным и городским хокимиятам Сырдарьинской области, предпринимателям за оказанную помощь, - сказал Кахрамон Сариев. - Благодаря их безвозмездной помощи благоустраиваются центр Канлыкульского района и все махалли. Строятся новые производственные предприятия и пункты обслуживания. Главное – меняется образ жизни населения. Прикрепление к районам Каракалпакстана областей страны по инициативе Президента служит равномерному развитию всех регионов, повышению уровня жизни людей в наш стремительный век.
Также в этот день были организованы выставки бахчевых культур, фруктов, выращенных руками сырдарьинских земледельцев, и национальных блюд. В махаллях и аулах были организованы различные культурно-просветительские мероприятия. Созданы парк «Дустлик» и Парк для мам Сырдарьи и Каракалпакстана, где в тот же день в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» высажено свыше 1000 декоративных и плодовых деревьев. Малообеспеченным семьям выдано продовольствие, детям – зимняя одежда.
Предусматривается сдать в эксплуатацию еще ряд объектов до конца года. Будут продолжены проекты, направленные на социальную поддержку населения.