Андижонда корейс тилини ўрганиш маркази ташкил этилади
Андижон давлат чет тиллари институтида Жанубий Кореянинг нуфузли Чежу Ҳалла университети билан ҳамкорликда корейс тилини ўрганиш маркази ташкил этилади.
Андижон давлат чет тиллари институти томонидан хорижий олий ўқув юртлари билан ҳамкорликни йўлга қўйиш, илғор хорижий тажрибаларни таълим жараёнига татбиқ этишга қаратилган бир қатор ишлар олиб борилмоқда. Жумладан, Кореянинг Чежу Ҳалла университети билан ҳамкорликда корейс тилини ўргатишга мўлжалланган “King Sejong Institute” ташкил этилмоқда.
Андижон давлат чет тиллари институти ректори Дилшодбек Рустамов ҳамда Жанубий Кореянинг Чежу Ҳалла университети президенти жаноб Сун Ҳун Ким, халқаро алоқалар бўйича проректор Шин Ву Кюн, Халқаро таълим бўлими бошлиғи Ҳён Жу Ли ва тил марказлари бўлими бошлиғи Хи На Ким иштирокидаги онлайн мулоқотда Андижонда “King Sejong Institute”ни ташкил этиш масаласи муҳокама қилинди.
Якунда Андижон давлат чет тиллари институти ҳамда Чежу Ҳалла университети ҳамкорлигида Андижонда “King Sejong Institute”ни ташкил этиш бўйича меморандум ва ҳамкорлик шартномаси имзоланди. Шартномага кўра, ўзаро академик алмашинув, илмий ва инновацион ҳамкорлик бўйича алоқаларни янада кучайтириш ҳамда жорий йилда Андижон давлат чет тиллари институтида корейс тили ўргатишга мўлжалланган марказ ташкил этилиши белгиланди.
Маълумот ўрнида айтиш мумкинки, Жанубий Кореянинг йирик шаҳарларидан бири Чежу шаҳрида 1969 йилда ташкил этилган Чежу Ҳалла университети Кореядаги энг нуфузли хусусий олий ўқув юртларидан бири ҳисобланади. Бу ерда асосан тиббиёт, тил ўргатиш ва бошқа қатор йўналишларда таълим берилади. Ҳозирда мазкур олий таълим даргоҳида олти минг нафардан зиёд талаба таҳсил олади.

В Андижане будет создан еще один институт
Андижанский государственный институт иностранных языков осуществляет ряд мероприятий, направленных на налаживание сотрудничества с зарубежными высшими учебными заведениями и внедрение в учебный процесс передового зарубежного опыта. В частности, в сотрудничестве с Университетом Чеджу Халла Южной Кореи создается институт по изучению корейского языка King Sejong Institute.
Онлайн-встреча с участием ректора Андижанского государственного института иностранных языков Дилшодбека Рустамова и президента Университета Чеджу Халла господина Сун Хун Кима, проректора по международным связям Шин Ву Куна, начальника отдела международного образования Хёна Джу Ли и начальника отдела языковых центров Хи На Кима была посвящена обсуждению вопросов создания в Андижане нового вуза.
По ее итогам между Андижанским государственным институтом иностранных языков и Университетом Чеджу Халла подписан меморандум и соглашение о сотрудничестве по открытию King Sejong Institute. В соответствии с этим принято решение о дальнейшем укреплении отношений по взаимному академическому обмену, научному и инновационному сотрудничеству.
Для сведения, Университет Чеджу Халла, основанный в 1969 году в Чеджу, одном из крупнейших городов Южной Кореи, входит в рейтинг самых престижных частных вузов. Подготовка специалистов ведется по медицине, преподаванию языков и другим направлениям. В настоящее время в этом высшем учебном заведении обучается более шести тысяч студентов.