II Ўзбекистон халқаро иқтисодий форуми иштирокчиларига
Сиз, азизларни Буюк ипак йўлининг муҳим чорраҳаси бўлган қадимий ва бетакрор Самарқанд шаҳрида II Ўзбекистон халқаро иқтисодий форумининг очилиши билан чин қалбимдан самимий қутлаб, барчангизга ўзимнинг чуқур ҳурматим ва эзгу тилакларимни изҳор этаман.
Бу йилги анжуманнинг асосий мулоқот мавзуси “Инсон манфаатларини иқтисодий ислоҳотларнинг бош мазмунига айлантириш” масаласига бағишлангани бежиз эмас.
Дунёда давом этаётган мураккаб пандемия ва глобал иқтисодий инқироз оқибатлари, турли нотинчликлар ва зиддиятлар фонида юзага келаётган озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлигини таъминлаш, иқлим ўзгариши муаммолари инсон тақдири ҳақида жиддий бош қотиришни кун тартибига долзарб масала қилиб қўяётганини албатта ҳаммамиз кўриб турибмиз.
Бугунги форум нуфузли халқаро ташкилотлар, етакчи хорижий компаниялар ва таниқли экспертлар иштирокида бу борадаги илғор тажрибаларни муҳокама қилиш ҳамда биргаликда умумий ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш учун қулай имконият бўлиб хизмат қилади, деб ишонаман.
Биз халқимиз билан бамаслаҳат ишлаб чиқилган ва ҳозирги вақтда жадал амалга оширилаётган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида “Инсон қадри учун” деган эзгу ғоя асосида барча соҳаларда фаол ислоҳотларни амалга ошириш бўйича устувор вазифаларни белгилаб олдик.
Хусусан, мамлакатимизда 2022-2026 йилларда инклюзив ва барқарор иқтисодий ўсишга эришиш, инсон капиталини ривожлантириш ва камбағалликни камида 2 баробарга қисқартиришни мақсад қилганмиз. Бунинг учун, биз қуйидаги устувор вазифаларни тизимли равишда амалга оширмоқдамиз.
Биринчидан, иқтисодиётда хусусий сектор ролини тубдан ошириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, инвестиция ва соғлом рақобат муҳитини яхшилашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бу борада ҳудудларнинг шароити, ўзига хос хусусияти ва имкониятидан келиб чиққан ҳолда, бизнес учун солиқ юкини изчил камайтириб бориш ва молиявий ресурслар билан таъминлаш катта аҳамият касб этмоқда.
Иккинчидан, аҳолининг турмуш сифатини ошириш ва яшаш шароитини янада яхшилаш мақсадида ҳар бир маҳалланинг инфратузилмасини ривожлантириш бўйича кенг кўламли дастурларни ҳаётга жорий этмоқдамиз.
Жумладан бутун республикамиз бўйича “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла” ва “Ташаббусли бюджет” дастурлари доирасида аҳоли учун зарур бўлган ичимлик сув, электр энергияси таъминоти, ички йўллар ҳолати яхшиланиб, таълим, тиббиёт муассасалари ва бошқа ижтимоий объектлар барпо этилмоқда.
Учинчидан, аҳолининг камбағал ва эҳтиёжманд қатламларини манзилли ижтимоий ҳимоя тизими билан тўлиқ қамраб олиш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш кўламини кенгайтиришга алоҳида аҳамият қаратилмоқда.
Бунда профессионал таълим сифатини ошириш, меҳнат бозорида талаб юқори бўлган замонавий касб-ҳунарларга ўқитиш орқали аҳолини, биринчи навбатда ёшларни ва хотин-қизларни тадбиркорликка жалб қилиш ва кафолатли даромад манбаи билан таъминлаш масаласи стратегиямизда муҳим ўрин тутади.
Тўртинчидан, ташқи бозорлар ва ҳамкор давлатларда юзага келган таҳликали вазият шароитида мамлакатимизда макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш ҳамда инфляция суръатларини жиловлаш чоралари кўрилмоқда. Натижада, жорий йилда мамлакатимизда 5 фоиздан юқори иқтисодий ўсиш кутилмоқда.
Бешинчидан, қишлоқ хўжалигига сув ва ресурс тежовчи, “ақлли” технологияларни жорий этган ҳолда, маҳсулот ишлаб чиқаришнинг барқарор тизимларини яратиш ҳамда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш доимий диққат марказимизда бўлади.
Олтинчидан, барча ҳамкор давлатлар билан савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни кенгайтириш, рақобатбардош маҳсулотлар билан ташқи бозорларга чиқиш, бу борада транспорт-логистика тизимларини ривожлантириш орқали ўзаро боғлиқликни таъминлаш ислоҳотларимизнинг асосий йўналишларидан биридир.
Ҳурматли форум иштирокчилари!
Албатта, Янги Ўзбекистон ўз олдига қўйган юксак марраларни амалга оширишда халқаро молия ташкилотлари, хорижий давлатлар ва етакчи компаниялар билан яқиндан ҳамкорлик қилмоқда.
Шу ўринда, бизга хайрихоҳ бўлган, биргаликдаги лойиҳаларни амалга оширишда фаол иштирок этаётган барча ҳамкорларимизга ўз миннатдорлигимни билдираман.
Аминманки, тадбирда Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки сингари нуфузли ташкилотлар вакиллари ва салоҳиятли инвесторлар қатнашаётгани мазкур форум ишини янада самарали бўлишига хизмат қилади.
Бугунги анжуман иштирокчилари янги лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ўзаро манфаатли келишувларга эришиб, шериклик алоқаларимизни янада кенгайтиришга муносиб ҳисса қўшадилар, деб ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, барчангизга мустаҳкам соғлиқ, шарафли ва масъулиятли фаолиятингизда улкан куч-ғайрат ва омадлар, форум ишига эса катта муваффақиятлар тилайман.

Участникам II Международного экономического форума Узбекистана
Искренне поздравляю вас с открытием в древнем и неповторимом Самарканде, важном перекрестке на Великом шелковом пути, II Международного экономического форума Узбекистана и выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
В этом году форум посвящен теме “Люди в центре экономических реформ”, и это неслучайно.
Все мы видим, что проблемы обеспечения продовольственной и энергетической безопасности, изменения климата на фоне продолжающегося во всем мире влияния последствий пандемии и глобального экономического кризиса, противостояний и конфликтов, выдвигают на повестку дня самый главный вопрос, побуждающий нас серьезно задуматься о судьбе человека.
Убежден, что сегодняшний форум станет хорошей возможностью для обсуждения передового опыта в этом направлении и совместной выработки общего плана действий с участием представителей авторитетных международных организаций, ведущих зарубежных компаний и известных экспертов.
В Стратегии развития Нового Узбекистана, которую мы разработали, советуясь с нашим народом, и ныне ускоренно реализуем на основе благородной идеи “Во имя чести и достоинства человека”, определены приоритетные задачи по активному осуществлению реформ во всех сферах.
В частности, мы поставили перед собой цель в 2022–2026 годах добиться инклюзивного и устойчивого экономического роста, развития человеческого капитала и сокращения бедности в стране не менее чем в два раза. Для этого системно реализуем следующие приоритеты.
Во-первых, особое внимание уделяется кардинальному повышению роли частного сектора в экономике, поддержке предпринимательства, улучшению инвестиционной и здоровой конкурентной среды.
В этом направлении большое значение имеет последовательное сокращение налогового бремени на бизнес и обеспечение финансовыми ресурсами, исходя из условий, особенностей и возможностей регионов.
Во-вторых, в целях повышения качества жизни и дальнейшего улучшения жилищных условий для населения претворяем в жизнь масштабные программы по развитию инфраструктуры каждой махалли.
В частности, по всей республике в рамках программ “Обод кишлок”, “Обод махалла” и “Инициативный бюджет” улучшено снабжение населения питьевой водой, электроэнергией, а также состояние внутренних дорог, возводятся образовательные и медицинские учреждения, другие социальные объекты.
В-третьих, особое значение придается полному охвату системой адресной социальной защиты малообеспеченных и нуждающихся слоев населения, расширению масштабов их всесторонней поддержки.
При этом в Стратегии важное место занимают вопросы повышения качества профессионального образования, привлечения людей, в первую очередь молодежи и женщин, к предпринимательству и обеспечения их гарантированным источником дохода через обучение востребованным на рынке труда современным профессиям.
В-четвертых, в условиях напряженной обстановки на внешних рынках и в государствах-партнерах в нашей стране принимаются меры по обеспечению макроэкономической стабильности и сдерживанию темпов инфляции. В результате в этом году в республике ожидается экономический рост более 5 процентов.
В-пятых, в центре нашего внимания постоянно находятся вопросы создания устойчивых систем производства продукции и обеспечения продовольственной безопасности с внедрением в сельское хозяйство водо-, ресурсосберегающих и “умных” технологий.
В-шестых, одним из основных направлений наших реформ является расширение торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества со всеми государствами-партнерами, продвижение на внешние рынки конкурентоспособной продукции, обеспечение взаимосвязанности посредством развития транспортно-логистических систем.
Уважаемые участники форума!
В достижении поставленных высоких целей Новый Узбекистан тесно сотрудничает с международными финансовыми институтами, зарубежными государствами и ведущими компаниями.
В этой связи хочу выразить признательность всем нашим партнерам, которые доброжелательны к нам и активно реализуют совместные проекты.
Несомненно, участие представителей таких авторитетных организаций, как Всемирный банк, Азиатский банк развития, Азиатский банк инфраструктурных инвестиций и потенциальных инвесторов послужит еще более эффективной работе нашего форума.
Уверен, что участники мероприятия заключат взаимовыгодные соглашения о запуске новых проектов и внесут достойный вклад в дальнейшее расширение наших партнерских связей.