Марказий Осиё — ислом санъати ўчоғи
Юртимизда ўтказилаётган “Халқаро зиёрат туризми ҳафталиги” доирасида Самарқанддаги Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот марказида “Марказий Осиё – ислом санъати ўчоғи” халқаро форуми бўлиб ўтмоқда.
Форумда дастлаб Қуръони каримнинг Ўзбекистон фондларида сақланаётган қадимий нусхалари кўргазмаси ўтказилиб, Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти томонидан тайёрланган “Катта Лангар Қуръони: кеча ва бугун” лойиҳаси тақдимоти ўтказилди.
– Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти томонидан нодир қўлёзма манбаларни тадқиқ этиш борасида қатор изланишлар олиб борилмоқда, – дейди жамият аъзоси Рустам Жабборов. – Форумда “Катта Лангар Қуръони: кеча ва бугун” лойиҳаси билан қатнашмоқдамиз. Бу қўлёзмалар энг қадимий қўлёзма манбалардан бири сифатида эътироф этилмоқда. Бугунги кунда бу манбалар тўғрисида олимлар, уламолар турлича фикр-мулоҳазалар билдирмоқда. Ҳеч кимга сир эмас, юртимиз илм-маърифат, дин ривожига улкан ҳисса қўшган маънавият ўчоғи бўлган. Бизнинг мақсадимиз аждодларимиз яратган зиё масканини қайта тиклаш ва бундан дунё аҳлини баҳраманд қилишдир.
Кўргазмада Қуръони каримнинг Ўзбекистонда сақланаётган 50 га яқин қадимий нусхалари, ИРСИКА ташкилоти томонидан ҳар йили Туркияда ўтказиладиган хаттотлар мусобақаси ғолибларининг 40 дан зиёд ишлари ҳамда юртимиздаги тарихий обидалар пештоқларидаги битиклар мазмунига оид Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти томонидан тайёрланган 10 дан ортиқ тўплам намойиш этилди. Жумладан, Тошкентда сақланаётган Ҳазрати Усмон Мусҳафининг терига кўчирилган нусхаси, Катта Лангар Қуръонининг кўчирилган ва факсимиле нусхалари кўргазмадан жой олди.
Форум доирасида марказда “Қадимий ёзма манбаларни сақлаш ва тадқиқ этиш тизимини такомиллаштириш масалалари” мавзусида халқаро конференция иш бошлади. Унда маҳаллий ва хорижий ташкилотлар, университетлар, илмий-тадқиқот марказлари илмий ходимлари иштирок этмоқда.
Конференциянинг очилишида онлайн иштирок этган Ўзбекистон Республикаси Президентининг жамоат ва диний ташкилотлар билан ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси Музаффар Комилов иштирокчиларни табриклаб, давлатимиз раҳбари томонидан моддий ва маънавий меросимизни тадқиқ этиш, уларни қайта тиклаш, бардавомлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади. Халқаро зиёрат туризми ҳафталиги доирасида ўтказилаётган илмий конференциялар, қатор тадбирлардан кўзланган мақсад ҳам ушбу йўналишдаги ишларнинг самарадорлигини оширишга қаратилганлигини қайд этди.
Конференцияда иштирок этган Ислом тарихи, санъати ва маданиятини тадқиқ этиш маркази (IRCICA) Бош директори Маҳмуд Эрол Қилич юртимизнинг бой маданий меросининг қиёси йўқлигини таъкидлаб, дунё илм-маърифатининг ўчоғи бўлган бу муборак замин буюк алломаларни етиштириб дунёнинг турли бурчакларига зиё таратиш учун тарқатганлигини эътироф этди ва конференция ишига муваффақият тилади. Имом Бухорий илмий тадқиқот марказига юртимиз тарихига оид китоблар жамланмасини туҳфа этди.
Конференция “Қадимий ёзма манбаларни сақлаш ва тадқиқ этиш тизимини такомиллаштиришда Ўзбекистон ва хориж тажрибаси” ҳамда “Нодир манбаларни консервация ва реставрация қилиш, реестр тузиш ва рақамлаштириш масалалари” шўъбаларга бўлинган ҳолда ўтказилмоқда.

Центральная Азия – центр исламского искусства
В рамках проходящей в нашей стране Международной недели паломнического туризма в Международном научно-исследовательском центре Имама Бухари в Самарканде прошел форум «Центральная Азия – центр исламского искусства».
В начале форума состоялась выставка древних экземпляров Корана, хранящихся в фондах Узбекистана, и презентация проекта «Катталангарский Коран: вчера и сегодня», подготовленного Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана.
– Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана проводится исследование редких рукописных источников, – говорит член общества Рустам Жабборов. – Мы участвуем в форуме с проектом «Катталангарский Коран: вчера и сегодня», который признан одним из самых древних рукописных источников. Мнения ученых об этих источниках – самые разные. Ни для кого не секрет, что наша страна была очагом просвещения и внесла огромный вклад в развитие науки, искусства и религии. Нашей целью является восстановить созданное предками наследие и предоставить всему мировому сообществу доступ к нему.
На выставке были представлены около 50 древних экземпляров Корана, хранящихся в Узбекистане, более 40 работ каллиграфов – победителей соревнований, ежегодно проводимых в Турции, а также свыше 10 сборников надписей на порталах исторических памятников, подготовленных Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана. В частности, на выставке были представлены экземпляры Хазрати Усмона Мусхафи, написанные на коже, факсимиле Катталангарского Корана.
В рамках форума начала свою работу международная конференция на тему «Вопросы совершенствования системы хранения и исследования древних рукописных источников». В ней участвуют научные сотрудники местных и зарубежных организаций, университетов, научно-исследовательских центров. Принимавший участие в открытии конференции в формате онлайн советник Президента Республики Узбекистан по вопросам взаимодействия с общественными и религиозными организациями Музаффар Комилов поприветствовал участников и отметил, что главой государства отдельное внимание уделяется исследованию материального и духовного наследия, его восстановлению.
Также отмечалось, что целью организованных в рамках Международной недели паломнического туризма научных конференций и ряда других мероприятий является повышение эффективности работы, проводимой в этой сфере. Участвовавший в конференции генеральный директор Центра исследований истории, искусства и культуры ислама Махмуд Эрол Килич отметил, что богатое культурное наследие нашей страны – несравненно, этот благословенный край, являющийся центром науки и просвещения, взрастил многих ученых, которые сеют знания в разных уголках мира, и пожелал работе конференции успехов.
Он подарил Международному научно-исследовательскому центру Имама Бухари сборники книг по истории нашей страны. Конференция продолжилась секционными заседаниями «Опыт Узбекистана и зарубежья по совершенствованию системы хранения и исследования древних рукописных источников» и «Консервация и реставрация, составление реестров и цифровизация редких источников».