Тадбиркорлар учун қулайликларни ошириш чоралари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёевга тадбиркорлик фаолиятини соддалаштириш бўйича қилинаётган ишлар ҳақида ахборот берилди.
Тадбиркорликни ривожлантириш давлатимиз иқтисодий сиёсатининг устувор йўналиши. Бу борада яратилаётган шароитлар туфайли ишбилармонлар кўпайиб бормоқда. Мамлакатимиз ялпи ички маҳсулотининг ярмидан кўпи кичик бизнес субъектлари томонидан ишлаб чиқарилмоқда. Экспортда ҳам уларнинг ўрни юқори.
Бугунги кунда бизнесни тартибга солувчи 6 мингдан ортиқ меъёрий-ҳуқуқий ва 40 мингта техник ҳужжатлар мавжуд. Айрим эски талаблар янги маҳсулотлар, технологиялар ва хизматларни жорий этишни қийинлаштирмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тадбиркорлик фаолиятини давлат томонидан тартибга солишни соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига мувофиқ, Тараққиёт стратегиясини “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид давлат дастуридан келиб чиққан ҳолда, тадбиркорларнинг замонавий фаолият юритишига тўсқинлик қилаётган талаблар қайта кўриб чиқилиб, бир қатор енгилликлар жорий қилинди.
Хусусан, тадбиркорликни давлат томонидан тартибга солиш воситалари аниқ белгиланди. Булар давлат рўйхатидан ўтказиш, лицензиялаш ва рухсат бериш, техник тартибга солиш, тариф ва нотариф тартибга солиш, мажбурий суғурта, давлат назорати, рақобатни ҳимоя қилиш, жавобгарлик ўрнатиш кабилардир.
Таҳлиллардан келиб чиқиб, кўплаб тартиб-таомиллар ҳам қисқартирилди. Масалан, тадбиркорлик субъектининг устав фонди камайтирилаётганида кредиторларни ёзма равишда хабардор қилиш, электр энергияси ортиқча истеъмол қилинганида уни узиб қўйиш, якка тартибдаги тадбиркор томонидан ёлланган ходимларни солиқ органларида алоҳида ҳисобга қўйиш каби жараёнлар кўп оворагарчиликка сабаб бўлаяпти. 2023 йил 1 январдан бундай мажбурий талаблар бекор қилинади.
Шунингдек, тадбиркорлик соҳасидаги мажбурий талабларнинг ягона реестрини жорий қилиш мўлжалланган. У икки босқичда шакллантирилиб, 2025 йил 1 июлдан тўлиқ ишга туширилади. Бу реестрга киритилмаган талаблар бўйича тадбиркорга нисбатан жавобгарлик белгилаш тақиқланади.
Президентимиз шу йил 22 август куни бўлган тадбиркорлар билан очиқ мулоқотда соҳани рақамлаштириш, ҳужжатларни қоғоз шаклида сақлашни камайтириш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Илгари амал қилган тартибга кўра, юридик шахснинг иш ҳақлари ва бошқа даромадлари, улар бўйича ҳисобланган солиқ суммалари тўғрисидаги ҳужжатлар 75 йил давомида қоғоз ҳолида сақланиши керак эди. Улар солиқ идоралари базасида борлиги учун, янги фармон билан уларни қоғозда сақлаш бекор қилинди. Шунингдек, тадбиркорлик субъектлари ўзларининг ички бухгалтерия бирламчи ҳужжатларини ахборот тизимлари орқали тузганда, уларни қоғоз шаклида юритишдан озод этилди. Бу ўзгаришлар натижасида 587 мингта корхона қоғозбозликдан қутулиб, иши енгиллашади.
Шунингдек, 2023 йил 1 январдан бошлаб солиқ органларига молиявий ҳисоботларни ҳар чоракда тақдим қилиш, 9 хил статистика ҳисоботларини топшириш амалиёти бекор қилинади.
Давлатимиз раҳбари мутасаддиларнинг ахборотини тинглаб, ушбу фармон ижросини самарали ташкил этиш, мамлакатимизда тадбиркорлик фаолиятини юритишни соддалаштириш, қулай бизнес муҳитини яратиш ишларини изчил давом эттиришга кўрсатма берди.

Measures to simplify business activities discussed
President Shavkat Mirziyoyev was provided with information on the ongoing work to simplify business activities.
The development of entrepreneurship is a priority direction of the economic policy of Uzbekistan. The number of entrepreneurs is increasing thanks to the conditions created in connection with this. More than half of the national gross domestic product is created by small businesses. They also have a high share in exports.
There are more than 6,000 normative and 40,000 technical documents that streamline business activities. Some outdated requirements make introducing new products, technologies and services difficult.
By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to simplify state regulation of entrepreneurial activities”, the requirements that impede the activities of entrepreneurs in modern conditions have been revised, several simplifications have been introduced in accordance with the State Program for the Implementation of the Development Strategy in the Year of Ensuring Human Interests and Mahalla Development.
In particular, the means of state regulation of entrepreneurship were clearly defined. These are state registration, licensing, authorization procedures, technical, tariff and non-tariff regulation, compulsory insurance, state control, protection of competition, and establishment of liability.
Based on the analysis, many procedures have been shortened. For example, such processes as a written notification of creditors in case of a decrease in the authorized capital of an economic entity, suspension of electricity supply when consumed in excess, and placing employees hired by individual entrepreneurs on separate records with the tax authorities cause a lot of trouble. These mandatory requirements will be removed from January 1, 2023.
It also provides for the creation of a Unified Register of Mandatory Requirements in Entrepreneurship. The register will be formed in two stages and will be fully launched on July 1, 2025. Holding entrepreneurs liable for claims not included in this register will be prohibited.
During an open dialogue with entrepreneurs on August 22 this year, the President gave instructions on digitalization and the reduction of paper workflow in the sphere.
According to the previous procedure, documents on wages and other income of a legal entity, as well as taxes calculated on them, had to be kept in paper form for 75 years. But since these data are also available in the database of the tax authorities, the new decree abolished the requirement to store them in paper form. Also, business entities will be exempted from maintaining internal primary accounting documents in paper form if they are transmitted through information systems. As a result of these changes, the bureaucratic burden will be reduced and the work of 587 thousand enterprises will be facilitated.
In addition, from January 1, 2023, the practice of submitting quarterly financial and 9 various statistical reports to the tax authorities is canceled.
The Head of the state instructed to organize the effective implementation of the decree, and consistently continue work to simplify business activities and create the most comfortable business environment in the country.