Президент Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг биринчи ялпи мажлисидаги нутқи
Ҳурматли хонимлар ва жаноблар!
Муҳтарам меҳмонлар!
Аввало, Хорижий инвесторлар кенгашининг биринчи ялпи йиғилишининг барча иштирокчиларини самимий қутлайман.
Бугунги анжуманда жаҳоннинг етакчи компаниялари ва молия институтлари раҳбарлари бўлган сиз, қадрли дўстларимиз ва ҳамкор-ларимизни кўриб турганимдан ғоят мамнунман.
Катта ижтимоий-иқтисодий аҳамиятга эга бўлган ушбу йиғилишни ташкил этишда кўрсатган кўмаги учун Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти ҳурматли Одиль Рено-Бассо хонимга ўз миннатдорлигимни билдираман.
Бугунги кунда жаҳонда жиддий глобал ўзгаришлар юз бермоқда. Дунё ҳамжамияти пандемиядан халос бўлишга улгурмай, янги қийинчилик ва синовларга дуч келмоқда. Турли зиддият ва қарама-қаршиликлар тобора кучайиб бормоқда. Чиндан ҳам, бундай оғир ва мураккаб шароитда ўзаро ишонч ва ҳурматга асосланган яқин ҳамкорликнинг аҳамияти ҳар томонлама ортиб бормоқда.
Айнан шу сабабли Хорижий инвесторлар кенгашининг бугунги йиғилиши алоҳида муҳим аҳамиятга эга, десак, ўйлайманки, тўғри бўлади.
Ҳурматли тадбир иштирокчилари!
Сизларга яхши маълумки, биз сўнгги йилларда Ўзбекистонда кенг кўламли ислоҳотларни амалга ошириб келмоқдамиз. Миллий иқтисодиётнинг очиқлигини таъминлаш ва унинг жаҳон иқтисодиётига интеграцияси учун барча зарур шароитларни яратишни ислоҳотларнинг асосий йўналиши этиб белгиладик. Шу мақсадда валюта бозорини эркинлаштирдик, хусусий инвесторларга энергетика, геология-қидирув, кимё ва нефть кимёси, тиббиёт ва таълим каби соҳаларда фаолият юритиш имкониятларини кенгайтирдик.
Мамлакатимизда коррупцияга қарши кураш давлат сиёсатининг устувор йўналишига айланди. Бу борадаги ишларни тизимли мувофиқлаштириб бориш учун алоҳида агентлик ташкил этилди.
Замонавий иқтисодиёт драйвери бўлган хусусий бизнесни қўллаб-қувватлаш бўйича инқилобий қарорлар қабул қилдик. Бу соҳада икки юздан ортиқ лицензия ва рухсатномаларни бекор қилдик. Солиқларнинг умумий сони 13 тадан 9 тага қисқарди, айрим солиқ ставкалари 2 баробар камайтирилди. Келгуси йилдан бошлаб қўшилган қиймат солиғи ставкаси 15 фоиздан 12 фоизга туширилади.
Биз миллий иқтисодиётимиз ривожи учун хорижий инвестициялар қанчалик зарур эканини жуда яхши тушунамиз. Шу боис инвесторларнинг ҳуқуқий мақомини аниқ белгилаш ва уларнинг манфаатларини ҳимоя қилиш учун инвестициялар тўғрисида алоҳида қонун қабул қилдик. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида бизнес-омбудсман институти жорий этилди.
Ана шундай чора-тадбирлар глобал миқёсдаги беқарорлик ва инқирозлар шароитида ҳам миллий иқтисодиётимиз ўсишини таъминлашга ёрдам берди. Хусусан, пандемия авж олган даврда, ташқи бозорлардаги оғир вазиятга қарамасдан, иқтисодий ўсишнинг ижобий динамикасини сақлаб қолдик. Ўтган йили бу кўрсаткич 7 фоиздан ошди. Жорий йилда ҳам иқтисодиётимиз ўсишда давом этяпти.
Фурсатдан фойдаланиб, ислоҳотларимизни қўллаб-қувватлаб, биз билан ҳамкорлик қилиб келаётган барча бизнес вакилларига чуқур миннатдорлик билдираман.
Ҳурматли инвесторлар!
Қулай инвестиция муҳитини яратиш бўйича амалга оширган ислоҳотларимиз натижасида сўнгги 5 йилда иқтисодиётимизга кириб келган хорижий инвестициялар ҳажми 10 баробар ошиб, қарийб 40 миллиард долларни ташкил этди.
Биз 10 йил давомида ялпи ички маҳсулот ҳажмини ҳозирги кўрсаткичдан икки баробар оширишни мақсад қилганмиз. Бунга эришиш учун бизда хоҳиш-ирода ҳам, имконият ҳам етарли.
Ўз олдимизга қўйган бундай юксак марралар учун сармоялар ҳажмини келгуси 5 йилда 120 миллиард долларга етказиш, жумладан, камида 70 миллиард доллар хорижий инвестициялар жалб этишни ҳисоб-китоб қилганмиз. Ушбу инвестицияларни, энг аввало, саноат соҳаларини модернизация ва трансформация қилиш, ишлаб чиқариш, коммунал ва транспорт инфратузилмасини жадал ривожлантиришга йўналтириш учун аниқ лойиҳа ва дастурларимиз бор. Шунингдек, таълим ва соғлиқни сақлаш каби давлат тасарруфидаги анъанавий соҳаларга ҳам хусусий инвестицияларни жалб этиш кун тартибимизда туради.
Биз хорижий инвесторларни ўзаро манфаатли янги лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва биргаликда амалга оширишга чақирамиз.
Сизларни ишонтириб айтаманки, Янги Ўзбекистонда инвесторлар ўзини эркин ҳис этиши, эртанги кунга катта ишонч билан қараб барқарор ишлаши учун барча имкониятларни яратиб берамиз. Айнан шунинг учун бизга яқин дўст, хайрихоҳ бўлган энг ишончли инвесторлар иштирокида янги Кенгашни ташкил этмоқдамиз. Сизлар билан узоқ муддатли, ўзаро манфаатли инвестицион ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишимизга аминман.
Сизларни ишонтириб айтмоқчиманки, биз юртимизда очиқ, жадал ривожланаётган замонавий давлат қуриш мақсадида бошлаган ислоҳотлар йўлидан ортга қайтмаймиз.
Ишончим комилки, сизларнинг ҳар бирингизда аниқ ва конструктив таклифлар бор. Сизларнинг кўмагингиз билан биз Кенгаш доирасида ривожлантирмоқчи бўлган бир қатор соҳаларга қисқача тўхталиб ўтмоқчиман.
Биринчидан, биз қонун устуворлигини Янги Ўзбекистон тараққиётининг бош тамойилларидан бири этиб белгиладик. Кейинги йилларда юртимизда хусусий мулк дахлсизлигини таъминлаш ва мулкдорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида мисли кўрилмаган чоралар ҳаётга жорий этилди.
Бундан буён фуқаро ва тадбиркорларга мулк ҳуқуқини сўзсиз таъминлаш ва ҳимоя қилиш шаффоф ва адолатли суд-ҳуқуқ тизими томонидан кафолатланади.
Биз куни кеча суд соҳасига бағишланган мажлисда бу борада ислоҳотларнинг навбатдаги босқичидаги устувор йўналишларни белгилаб олдик.
Ўзбекистонда илғор хорижий амалиёт ва тажрибани жорий этиш мақсадида Хорижий инвесторлар кенгаши ҳузурида доимий фаолият юритадиган Инвесторларнинг ҳуқуқини ҳимоя қилиш қўмитасини ташкил қилишни таклиф этаман.
Иккинчидан, биз банк-молия соҳасида ислоҳотларни янада чуқурлаштириш ниятидамиз.
Гап мазкур соҳада соғлом рақобат муҳитини яратиш, хорижий банкларни Ўзбекистонга фаол жалб этиш, самарали фонд бозорини шакллантириш ҳақида бормоқда.
Бу залда банк соҳасига инвестиция киритган хорижий ҳамкорларимизни кўриш бизга катта мамнуният бағишлайди. Биз хорижий сармоядорларнинг банк-молия соҳасини янада такомиллаштиришга қаратилган таклиф ва ташаббуслари учун очиқмиз.
Учинчидан, иқтисодиётда давлат улушини камайтириш ва хусусийлаштиришни янада чуқурлаштириш асосий мақсадларимиздан бири бўлиб қолади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда 1 минг 200 та давлат корхонаси хусусийлаштирилди. Келгуси йилнинг ўзида яна мингга яқин корхона ва кўчмас мулк объектларини хусусийлаштиришни режалаштирганмиз.
Шу билан бирга, давлат-хусусий шериклик механизмини иқтисодиётнинг барча тармоқларига фаол татбиқ этмоқдамиз. Қисқа муддатда мазкур йўналишда сезиларли натижаларга эришдик. Биргина энергетика соҳасида Ўзбекистон, ушбу механизмлардан фойдаланган ҳолда, 8 миллиард доллардан ортиқ маблағни жалб этди. Бу лойиҳаларга сармоя тикиб бораётган ҳамкорларимизни ҳам бугун тадбирда кўриб турганимдан мамнунман.
Кенгаш аъзоларини хусусийлаштириш ва давлат-хусусий шериклик дастурларида фаол иштирок этишга таклиф қиламиз.
Тўртинчидан, Ўзбекистоннинг бой табиий ресурсларини ўзлаштиришда катта имкониятлар мавжуд.
Хабарингиз бор, мамлакатимиз олтин захиралари бўйича дунёда 2-ўринни, мис бўйича – 7-ўрин, вольфрам бўйича – 8-ўрин, кумуш бўйича – 9-ўрин, уран бўйича – 12-ўринни эгаллайди.
Фойдали қазилма конларини ўзлаштириш соҳасига йирик инвестицияларни жалб этиш мақсадида геологик маълумотларни очиқ эълон қилдик. 10 дан ортиқ турдаги стратегик фойдали қазилмаларни ўзлаштириш учун солиқ ставкаларини пасайтирдик, ер солиғини бекор қилдик, махсус техникаларни божхона тўловларидан озод этдик.
Биз хомашёни чуқур қайта ишлаш бўйича аниқ лойиҳаларни тайёрладик. Биргина мисол. Ўзбекистонда йилига 150 минг тонна мис қазиб олинади ва унинг атиги 70 минг тоннаси қайта ишланади. Яқин йилларда мис ишлаб чиқариш ҳажмини 500 минг тоннага етказамиз. Шу муносабат билан мис кластерини барпо этишга киришдик. Унинг ҳудудида мис фольгаси, электродвигателлар, қуёш панеллари, кабель-ўтказгич маҳсулотлари ва бошқа юқори қўшилган қийматли товарларни ишлаб чиқариш бўйича лойиҳаларни амалга ошира бошладик.
Бундан ташқари, электромобилларни ишлаб чиқариш тармоғига асос солиш ниятидамиз.
Сиз, ҳурматли инвесторларни ушбу йўналишларда амалий ҳамкорлик қилишга даъват этамиз.
Бешинчидан, Ўзбекистонда рақамлаштириш соҳасига инвестицияларни жалб этишга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Биз “Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегиясини қабул қилдик. Ушбу ҳужжатда барча муҳим соҳаларни рақамлаштириш назарда тутилган.
Биз мамлакатимиз ҳудудларида IT-паркларни ташкил этмоқдамиз. Бундай парклар резидентлари барча солиқлардан ва йиғимлардан озод қилинган. Хорижий инвесторлар ва технологияларнинг фаол иштирокисиз ушбу соҳани ривожлантириш мумкин эмаслигини яхши тушунамиз. Шу сабабли Кенгаш аъзолари билан мазкур йўналишда қўшма лойиҳаларни амалга оширишда самарали ҳамкорликка умид қиламиз.
Олтинчидан, Ўзбекистон “яшил иқтисодиёт”ни ривожлантириш жараёнида фаол қатнашмоқда.
Қабул қилинган стратегиямизга мувофиқ, 2026 йилга бориб муқобил манбалардан олинадиган энергиянинг умумий генерациядаги улушини 25 фоизга етказамиз. Шу билан бирга, илмий-техник салоҳиятни ривожлантириш ва қайта тикланадиган энергия манбалари соҳасида мутахассислар тайёрлаш учун зарур шароитлар яратишни мўлжалламоқдамиз.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки ва Жаҳон банки билан бирга 2050 йилгача миллий иқтисодиётни декарбонизация қилиш стратегиясини ишлаб чиқишга киришдик.
“Яшил” лойиҳаларга хорижий инвестицияларни жалб қилишни давом эттиришдан манфаатдормиз ва уларда Кенгаш аъзоларининг иштирокини қўллаб-қувватлашга тайёрмиз.
Ҳурматли анжуман қатнашчилари!
Афсуски, ажратилган вақт ҳамкорликнинг барча истиқболли йўналишларини батафсил муҳокама қилиш имконини бермайди. Шунинг учун хорижий инвесторлар билан ишлашни қуйидаги тартибда ташкил этиш зарур, деб ҳисоблайман.
Қайд этилган ҳар бир устувор йўналишни амалга ошириш учун Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги қошида Сармоядорларни қўллаб-қувватлаш ишчи гуруҳи ташкил этилади. Ушбу ишчи гуруҳ Хорижий инвесторлар кенгаши ҳузурида фаолият юритади ҳамда чет эллик сармоядорларни комплекс ва тизимли равишда қўллаб-қувватлаш билан шуғулланади. Хусусан, инвесторни аэропортда кутиб олишдан тортиб, бизнес учун зарур рухсатнома ва лицензиялар беришгача бўлган барча хизматларни “ягона ойна” тамойили асосида кўрсатади.
Янги ишчи гуруҳнинг фаолиятини Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Лазиз Қудратов мувофиқлаштириб боради. У бошқа барча масалалардан озод қилиниб, бор эътиборини фақат инвесторлар билан ишлашга қаратади.
Бош вазир ўринбосарлари Ж.Ходжаев, Ж.Қўчқоров, Ж.Мирзамаҳмудов ўз йўналишлари бўйича келиб тушадиган мурожаатларни ижобий ҳал этишни таъминлайди.
Ишчи гуруҳи Кенгаш котибияти билан бирга, хорижий инвесторлар таклифлари асосида, аниқ лойиҳалар, уларни амалга ошириш учун қонунчиликни такомиллаштириш, муддатлар ва масъул ижрочилар белгиланган “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиши лозим.
***
Биринчи навбатда, билдирган қимматли ғоя ва таклифларингиз учун барчангизга ўзимнинг чуқур ташаккуримни изҳор қилмоқчиман.
Ўзбекистон билан конструктив ва узоқ муддатли ҳамкорликни ривожлантириш борасидаги эътиборингиз ва қатъий ниятларингизни юксак қадрлайман.
Такрор айтаман: Ўзбекистонда бизнесингиз муваффақиятли бўлиши, мамлакатимизда ўзингизни ишончли, эркин ва қулай ҳис этишингиз учун барча чораларни кўрамиз.
Сизлар берган таклифлар алоҳида “йўл хариталари”га киритилади.
Яна бир бор ҳурматли Одиль Рено-Бассо хонимга Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг Ўзбекистондаги барча ислоҳот ва ўзгаришларни доимий қўллаб-қувватлаб келаётгани ҳамда қўшма дастур ва ташаббусларни самарали амалга ошираётгани учун миннатдорчилик билдираман.

Address by the President Shavkat Mirziyoyev at the First Plenary Session of the Foreign Investors Council under the President of the Republic of Uzbekistan
Dear ladies and gentlemen!
Dear guests!
First of all, I give a warm welcome to all participants at the First Plenary Session of the Foreign Investors' Council.
It gives me great pleasure to see the leaders of the world's leading companies and financial institutions - our dear friends and partners - present at today's event.
I would like to thank the President of the European Bank for Reconstruction and Development H.E. Odile Renauld-Basso for facilitating today's event which is of great socio-economic importance.
The world is undergoing major global change today.
The global community is facing new challenges and tribulations before it has recovered from the pandemic. There are growing confrontations and conflicts between different forces.
In such really difficult circumstances, the role of a close partnership based on mutual trust and respect multiply increases.
That is why I believe that today's meeting of the Foreign Investors' Council is of particular importance.
Dear participants of the event!
As you know, over the last few years we have been implementing large-scale reforms and transformations in Uzbekistan.
One of the main goals of the reforms we have defined is the openness of the national economy and the creation of all the necessary conditions for its integration into the global economy.
To this end, we have liberalised the foreign exchange market, opened up access for private investors to sectors such as energy, exploration, chemicals and petrochemicals, medicine and education.
The fight against corruption has become a top priority of state policy in our country. A separate agency has been created to ensure systematic work in this area.
We have taken revolutionary decisions to support private business, the driver of today's economy. We abolished more than two hundred licences and permits.
The total number of taxes has been reduced from 13 to 9, and the rates of some of them have been halved. From next year, the VAT rate will be reduced from 15% to 12%.
We are very aware of how important foreign investment is for the development of our economy.
In order to provide investors with legal protection and to clearly define their legal status, we have adopted a separate law on investment.
We have also introduced the institution of Business Ombudsman under the President of Uzbekistan.
These measures we have taken have helped the national economy grow even against the backdrop of global turbulence and crises.
Thus, in the midst of the pandemic, and despite the difficult situation in foreign markets, we have maintained positive economic growth.
Last year the figure exceeded 7%. This year our economy has also continued its growth (over 5%).
I would like to take this opportunity to express my deep gratitude to all the business people who have supported our reforms and continue to walk on this path with us.
Dear investors!
As a result of the reforms carried out to create a favourable investment climate over the last 5 years, the amount of foreign investment in our economy increased tenfold, reaching about $40 billion.
We have set ourselves the goal of doubling our gross domestic product over the next 10 years. We have both the will and the capacity to do this.
To achieve these lofty goals, we expect to increase investment to $120 billion over the next 5 years, including at least $70 billion of foreign investment.
We have already developed specific projects and programmes to channel these investments into modernising and transforming industries and accelerating the development of production, utilities and transport infrastructure.
At the same time, the current investment agenda covers the traditionally public spheres of education and health.
We invite foreign investors to develop and jointly implement new mutually beneficial projects.
I can assure you that we will create all the conditions for investors in the New Uzbekistan to feel free and work with full confidence in the future.
That is why we are creating a new Council with investors who are our closest and most trusted friends.
I am confident that together we can raise long-term and mutually beneficial investment cooperation to a qualitatively new level.
I want to assure you that we will never diverge from the path of reforms that we have embarked on to build an open and rapidly developing modern state in our country.
I am sure that each of you has concrete and constructive suggestions.
I would like to briefly highlight a few areas that, with your support, we intend to develop within the Council.
First, we have identified the rule of law as one of the main priorities of the New Uzbekistan.
Unprecedented measures have been taken to ensure the inviolability of private property and to protect the rights of owners.
From now on, the property rights of citizens and entrepreneurs will be unconditionally secured and protected through a transparent and fair legal and judicial system.
Yesterday, at a meeting on the judiciary, we identified priorities for the next stage of reform in this area.
I propose the creation of a permanent Committee under the Council to protect the rights of investors with a view to introducing the best foreign practices and experience in Uzbekistan.
Second, we intend to deepen reforms in the banking and financial sector.
It is a question of creating healthy competition in this sphere and actively attracting foreign banks to Uzbekistan and creating an effective stock market.
We are very pleased to see in this hall our foreign partners who have invested in the banking sector.
We are open to suggestions and initiatives from foreign investors aimed at further improving the banking and financial sector.
Third, reducing the state's share of the economy and deepening privatisation remains one of our main objectives.
In recent years, 1,200 state enterprises have been privatised in Uzbekistan.
Next year, we intend to privatise about a thousand more companies and properties.
At the same time, we are actively introducing public-private partnerships in all sectors of the economy.
In a very short period, we have been able to achieve considerable success in this area.
In the energy sector alone, Uzbekistan has attracted more than $8 billion in foreign direct investment through PPP mechanisms.
I am also pleased to see our partners at the event today who are investing to these projects.
Members are welcome to actively participate in privatisation and public-private partnership programmes.
Fourth, we see enormous potential in the development of Uzbekistan's rich natural resources.
As you know, our country has the world's 2nd largest gold reserves, 7th largest copper and 8th largest tungsten, 9th silver, 12th uranium reserves.
In order to attract more investment to the development of mineral deposits, we have declared open geological data.
We reduced tax rates on the development of more than 10 types of strategic minerals, abolished land tax and exempted imported exploration equipment from customs duties.
We have prepared specific projects for the deep processing of raw materials.
Let me give you one example. Every year, 150,000 tonnes of copper are mined in Uzbekistan, but only 70,000 are processed.
In the next few years, we will increase our copper output to 500,000 tonnes.
In this regard, we have embarked on the creation of a copper cluster.
It has launched projects to produce copper foil, electric motors, solar panels, cable and wire products and other high value-added products.
In addition, we intend to establish an electric car industry.
We invite you, our esteemed investors, to establish practical cooperation in this area.
Fifthly, Uzbekistan pays special attention to attracting investment to digitalisation.
We have approved the Digital Uzbekistan 2030 Strategy.
This document envisages the digitalisation of all important sectors.
We are setting up IT parks in all regions of the country.
Residents of these parks are exempt from all taxes and mandatory contributions.
We understand that the full development of this sphere is impossible without the active participation of foreign investors and technology.
We therefore look forward to effective cooperation with Council members in implementing joint projects in this area.
Sixth, Uzbekistan is actively involved in the development of green economy processes.
In accordance with the Strategy we have adopted, we plan to increase the share of energy from alternative sources in total generation to 25% by 2026.
We also intend to develop scientific and technical potential, create conditions for applied research, and train specialists in renewable energy sources.
Together with the European Bank for Reconstruction and Development and the World Bank, we have started to develop a strategy for the deep decarbonisation of the national economy until 2050.
We are interested in further attracting foreign investment in green projects and would welcome the participation of Council members in these projects.
Dear members of the council!
Unfortunately, the time available will not be enough to discuss all the promising areas of our cooperation.
In this regard, I consider it necessary to organise work with foreign investors as follows.
A working group on investor support will be set up under the Ministry of Investment and Foreign Trade to implement each of these priorities.
This Working Group will operate under the Foreign Investors Council and deal with comprehensive and systematic support for foreign investors.
In particular, it will provide all services from meeting the investor at the airport to issuing the necessary permits and business licences on a one-stop-shop basis.
The new Working Group will be coordinated by First Deputy Minister of Investment and Foreign Trade, Laziz Kudratov.
He will be relieved of all other affairs and will focus only on working with investors.
Deputy Prime Ministers J. Khojaev, D. Kuchkarov, J. Mirzamakhmudov will ensure that appeals received in their areas are resolved positively.
The Working Group together with the Council Secretariat should develop a roadmap based on proposals from foreign investors, with specific projects, legislative improvements for implementation, deadlines and responsible actors.
***
First and foremost, I express my sincere thanks for all your valuable ideas and suggestions.
We highly appreciate your attention and intention to develop constructive and long-term cooperation with Uzbekistan.
I will repeat: We will take all measures to ensure that your business in Uzbekistan is successful and that you feel confident, free and comfortable in our country.
The proposals you have voiced will be included in separate roadmaps.
Once again, I give my appreciation to H.E. Odile Renauld-Basso for the European Bank's unwavering support to reforms and transformations in Uzbekistan as well as for the implementation of joint programmes and initiatives.