Ўзбекистон Президенти “ACWA Power” компанияси бошқаруви раиси билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16 ноябрь куни Хорижий инвесторлар кенгашининг биринчи мажлиси доирасида “ACWA Power” компанияси бошқаруви раиси Муҳаммад Абдулла Абунайян билан учрашув ўтказди.
Жорий лойиҳаларни амалга ошириш масалалари ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари компания мамлакатимизнинг турли ҳудудларида энергетика инфратузилмасини модернизация қилиш ва қайта тикланадиган энергетикани ривожлантириш лойиҳаларини амалга оширишга ҳисса қўшаётганини юқори баҳолади.
Компания инвестицияларини водород энергетикасини ривожлантириш, шамол электр станцияларини қуриш, хорижий экспертлар иштирокида юқори малакали миллий кадрларни тайёрлашга жалб қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Муҳаммад Абдулла Абунайян компания Ўзбекистон билан узоқ муддатли ва кенг кўламли ҳамкорликни кенгайтиришга, шунингдек, келгуси йилнинг биринчи чорагида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон-Саудия ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишини ўтказишда фаол иштирок этишга тайёрлигини билдирди.

Президент Узбекистана провел встречу с председателем правления компании “ACWA Power”
16 ноября в рамках первого заседания Совета иностранных инвесторов Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с председателем правления компании “ACWA Power” Мухаммадом Абдуллой Абунайяном.
Рассмотрены вопросы реализации текущих проектов и перспективы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества.
Глава нашего государства высоко оценил вклад компании в продвижение проектов модернизации энергетической инфраструктуры и создание объектов возобновляемой энергетики в различных регионах нашей страны.
Подчеркнута важность привлечения инвестиций компании для развития водородной энергетики, строительства ветроэлектростанций, подготовки высококвалифицированных национальных кадров с участием зарубежных экспертов.
Мухаммад Абдулла Абунайян подтвердил готовность компании к развитию долгосрочного и полномасштабного сотрудничества с Узбекистаном, а также активному участию в проведении в первом квартале следующего года очередного заседания Узбекско-Саудовского делового совета в городе Ташкенте.