YXHT DIIHB Missiyasi rahbari bilan uchrashuv
2019-yilning 6-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining (YXHT DIIHB) Saylovlarni kuzatish missiyasi rahbari Kayetana de Zulueta Outramni qabul qildi.
Suhbat boshida Vazir Oliy Majlisning Qonunchilik palatasi va mahalliy Kengashlarga saylovlarni kuzatish uchun O‘zbekistonga to‘liq missiyasini yuborish to‘g‘risidagi YXHT DIIHB qarorini ma’qulladi va missiya o‘z faoliyatini boshlagani bilan tabrikladi.
Bo‘lajak saylovlarga tayyorgarlik ko‘rish va chet eldagi O‘zbekiston fuqarolarining o‘z saylov huquqlaridan foydalanishlari uchun sharoit yaratish doirasida 38 ta mamlakatda 55 ta saylov uchastkasi tashkil etilganligi ta’kidlandi. Shuningdek, 12-19-dekabr kunlari muddatidan oldin ovoz berish imkoniyati ko‘zda tutilmoqda va buning uchun O‘zbekiston fuqarolarining zich yashash joylaridagi 100 dan ortiq manzillara safarlar tashkil qilinmoqda.
Qayd etilganidek, TIV va xorijdagi vakolatxonalar o‘z elektron manbalarida fuqarolarimiz uchun tushuntirish materiallarini doimiy ravishda joylashtirib, unda saylov qonunchiligi, ovoz berish joylari va o‘tkazish tartibi to‘g‘risida batafsil ma’lumot bermoqdalar.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston fuqarolariga diplomatik va konsullik muassasalariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xat yozish yoki saylov.mfa.uz saytida onlayn ro‘yxatdan o‘tish orqali o‘zlarini chet eldagi ma’lum bir saylov uchastkasining saylovchilar ro‘yxatiga kiritishlariga imkon berilishi bo‘yicha yangilik ijobiy baholandi. Bunda, tizim foydalanish juda oson, faqat pasport va bog‘lanish ma’lumotlari talab etiladi. Butun jarayon bepul.
Kayetana de Zulueta Outram logistika va tashkiliy masalalarni hal qilishda O‘zbekiston tomoni ko‘rsatgan yordami uchun minnatdorchilik bildirdi va 42 ta uzoq muddatli xalqaro kuzatuvchilardan iborat Missiyaning bir qismi Toshkent shahri va mintaqalarda o‘z faoliyatini boshlaganini ma’lum qildi. Hozirgi kunda YXHTga a’zo davlatlar bilan birgalikda 22-dekabr kuni deyarli barcha saylov okruglarida bo‘ladigan 220 dan ortiq qisqa muddatli xalqaro kuzatuvchilarning ro‘yxatini shakllantirish yakunlanmoqda.
Shu nuqtai nazardan, TIV va YXHT DIIHBning Saylovni kuzatish missiyasi o‘rtasidagi hamkorlikning amaliy jihatlari muhokama qilindi.

Встреча с главой Миссии БДИПЧ ОБСЕ
6 декабря 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял главу Миссии по наблюдению за выборами Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) Каетану де Зулуету Оутрам.
В начале беседы Министр приветствовал решение БДИПЧ ОБСЕ направить в Узбекистан для наблюдения за выборами в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши полномасштабную Миссию и поздравил с началом её деятельности.
Подчеркивалось, что в рамках подготовки к предстоящим выборам и создания условий для реализации находящимися за рубежом узбекскими гражданами своего права выбирать создано 55 избирательных участков в 38 странах. Также предусматривается возможность досрочного голосования в период 12-19 декабря и организуется для этого выезд на места компактного пребывания граждан Узбекистана свыше чем по 100 адресам.
Отмечалось, что на электронных ресурсах МИД и загранучреждений регулярно размещаются разъяснительные материалы для наших граждан, в которых подробно рассказывается о выборном законодательстве, местах и порядке проведения голосования.
В ходе встречи позитивную оценку получило нововведение, позволяющее узбекским гражданам включить себя в список избирателей конкретного избирательного участка за рубежом путем письменного обращения непосредственно в дипломатические и консульские учреждения или путем онлайн-регистрации на сайте saylov.mfa.uz. При этом система проста в использовании, требуются лишь данные, содержащиеся в паспорте и контакты. Вся процедура бесплатна.
Каетана де Зулуета Оутрам поблагодарила за оказываемое узбекской стороной содействие в решении логистических и организационных вопросов и сообщила, что в г.Ташкенте и регионах начала свою деятельность часть Миссии в составе 42 долгосрочных международных наблюдателей. В настоящее время совместно с государствами-членами ОБСЕ завершается формирование списка более чем из 220 краткосрочных международных наблюдателей, которые 22 декабря будут находиться практически во всех избирательных округах.
В данном контексте обсуждены практические аспекты взаимодействия МИД и Миссии БДИПЧ ОБСЕ по наблюдению за избирательным процессом.