Oʻzbekiston Prezidentining mamlakatimiz qishloq xoʻjaligi xodimlariga tabrigi
Avvalo, barchangizni, sizlarning timsolingizda butun xalqimizni qutlugʻ ayyom – Qishloq xoʻjaligi xodimlari kuni bilan samimiy muborakbod etaman.
Hammamizga yaxshi ayonki, qishloq xoʻjaligi iqtisodiyotning eng qadimiy, hech qachon oʻz oʻrni va ahamiyatini yoʻqotmaydigan tayanch tarmoqlaridan biridir.
Ana shunday muhim sohaning zalvorli yukini oʻz yelkasida koʻtarib kelayotgan mirishkor dehqon va fermerlar, zahmatkash chorvador va pillakorlar, mohir suvchi va irrigatorlar, oʻz ishining haqiqiy ustasi boʻlgan mexanizator va agronomlar, jonkuyar olim va mutaxassislarni dunyodagi eng olijanob kasb egalaridir, desak, ayni haqiqat boʻladi.
Chindan ham, buyuk mutafakkir shoirimiz Alisher Navoiy bobomiz aytganlaridek, har erta bahorda yerga urugʻ qadab, rizq yoʻlini ochadigan, xonadonlarimizdagi toʻkinlik va fayzu baraka sababchisi boʻlgan sizdek fidoyi insonlarga har qancha tasannolar aytsak arziydi.
Ushbu bayram munosabati bilan sizlarni qutlar ekanmiz, bu yilgi mashaqqatli mehnatingiz, erishilgan natijalar va oldimizda turgan rejalar haqida atroflicha toʻxtalishimiz tabiiydir.
Avvalo sayyoramizdagi global iqlim oʻzgarishlari hamda mintaqamizdagi ekologik muammolar oqibatida qishloq xoʻjaligida har yili ilgari koʻrilmagan yangi-yangi sinov va qiyinchiliklar paydo boʻlayotganini qayd etish lozim.
Lekin koʻpni koʻrgan, doimo yer bilan tillashib, dardlashib yashaydigan dehqon va fermerlarimiz ana shunday murakkab sharoitda ham omilkorlik bilan, boy bilim va tajribasi, ilm-fan yutuqlarini ishga solib, moʻl hosil yetishtirishga muvaffaq boʻlmoqdalar.
Joriy yilda sizlarning peshona teringiz bilan 7 million 130 ming tonna gʻalla, 2 million 845 ming tonna paxta, 19 ming 600 tonna pilla, 21 million tonna meva-sabzavot, 400 ming tonna sholi, 2 million 600 ming tonna goʻsht va 11 million tonna sut mahsulotlari, 8,1 milliard dona tuxum olingani bu fikrni yaqqol tasdiqlab turibdi.
Hozirgi vaqtda dunyo miqyosida oziq-ovqat xavfsizligi, ekologik toza mahsulotlar ishlab chiqarish dolzarb masala boʻlib borayotgani sir emas.
Shuning uchun ham biz iqtisodiyotimizni, jumladan, qishloq xoʻjaligi sohasini modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, oziq-ovqat ekinlari yetishtirishga alohida eʼtibor bermoqdamiz.
Bu haqda soʻz yuritganda, keyingi toʻrt yilda hosildorligi past boʻlgan 300 ming gektar paxta va gʻalla maydonlari oʻrniga meva-sabzavot va ozuqa ekinlarini yetishtirish yoʻlga qoʻyilib, jumladan, 32 ming gektar yerda intensiv bogʻlar, 15 ming gektarda tokzorlar, 2 ming gektarda zamonaviy issiqxonalar barpo etilgani, 114 ming gektarda sabzavot va kartoshka, 72 ming gektarda dukkakli va moyli ekinlar, 52 ming gektarda ozuqa ekinlari yetishtirilayotganini taʼkidlash lozim.
Bugungi kunda yer-suv resurslaridan oqilona foydalanish, qishloq xoʻjaligi subyektlari oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlarda bozor tamoyillarini, fan va texnikaning ilgʻor yutuqlarini jadal joriy etish, ekologik toza va eksportbop mahsulotlar yetishtirish orqali dehqonlar daromadini koʻpaytirish borasida olib borayotgan tizimli islohotlarimiz sizlarga yaxshi maʼlum, albatta.
Natijada bu yil qishloq xoʻjaligi mahsulotlaridan jami 217 trillion 700 milliard soʻm yoki oʻtgan yilga nisbatan 12 foiz koʻp foyda olindi.
Yerni haqiqiy egasiga berish, ayniqsa, mahsulot yetishtirishdan tortib, uni sotishgacha boʻlgan agrobiznesning yaxlit zanjirini oʻz ichiga qamrab olgan klaster modelini va kooperatsiya tizimini toʻliq yaratishga jiddiy ahamiyat qaratilmoqda.
Joriy mavsumda paxta hosilining 73 foizi paxta-toʻqimachilik klasterlari hissasiga toʻgʻri kelgani, xususan, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Fargʻona, Andijon, Xorazm, Namangan, Toshkent, Buxoro viloyatlarida erishilgan yuksak marralar bu tizimning qanchalik samarali ekanini amalda isbotlamoqda.
Shuningdek, Yozyovon, Qoʻshtepa, Rishton, Toshloq, Jalaquduq, Qoʻrgʻontepa, Paxtaobod, Amudaryo, Beruniy, Ellikqalʼa, Xiva, Xonqa, Yangibozor, Mingbuloq, Pop, Chust, Quyichirchiq, Chinoz, Oqqoʻrgʻon, Qorakoʻl, Olot, Vobkent, Doʻstlik, Narpay kabi oʻnlab tumanlarda ushbu tizim asosida paxtadan moʻl hosil yetishtirildi.
Shularning barchasini hisobga olib, biz keyingi yildan boshlab paxta yetishtirishni toʻliq – 100 foiz klaster usuliga oʻtkazishga qaror qildik. Shu bilan birga, gʻallachilik, meva-sabzavotchilik, parrandachilik, chorvachilik, baliqchilik va pillachilik klasterlarini tashkil qilish ishlarini izchil davom ettiramiz.
Birinchi marta boshoqli don ekinlaridan yuqori hosil yetishtirishni ragʻbatlantirish tizimi joriy etilgani oʻzining ulkan ijobiy samarasini berdi. Andijon, Fargʻona, Qashqadaryo, Toshkent, Xorazm viloyatlarida hosildorlik gektariga 65-67 sentnerga yetgani ana shunday yangicha yondashuvning mahsuli boʻldi.
Eng muhimi, 3 million 800 ming tonna gʻalla dehqon va fermerlar ixtiyorida qoldirilgani ushbu mavsumning asosiy natijasi, desak, toʻgʻri boʻladi.
Coʻnggi yillarda meva-sabzavotchilikda amalga oshirilayotgan islohotlar ham oʻz natijasini bermoqda. Bu yil 1,3 milliard AQSH dollari qiymatidagi 1,5 million tonna meva-sabzavot eksport qilingani, hech shubhasiz, tarmoq rivojida salmoqli oʻrin tutadi.
Dehqon va fermerlarimizni yillar davomida oʻylantirib kelayotgan masala – bu yetishtirilgan meva-sabzavot mahsulotlarini nobud va isrof boʻlishiga yoʻl qoʻymasdan, sifatli qayta ishlab, ichki va tashqi bozorlarga yetkazib berish bilan bogʻliq.
Joriy yilda bu masalaga alohida eʼtibor qaratilib, 1 trillion 37 milliard soʻm investitsiya mablagʻlari jalb etildi. Buning hisobiga 254 ming tonna quvvatga ega boʻlgan 180 ta meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash, saqlash va logistika markazlari barpo etildi. Bu orqali 54 ming qoʻshimcha ish oʻrni yaratildi.
Hozirgi vaqtda yurtimizda meva-sabzavot mahsulotlarining 3,5 million tonnasi qayta ishlanib, 350 million dollarlik tayyor mahsulot chetga sotilmoqda.
Biz kelgusi yilda meva-sabzavot mahsulotlarining eksportini 2,5 milliard dollarga, yaqin uch yilda esa 5 milliard dollarga yetkazishni oʻz oldimizga maqsad qilib qoʻyganmiz. Buning uchun Ispaniya, Niderlandiya, Polsha, Gretsiya, Turkiya, Rossiya, Xitoy, Janubiy Koreya, Vyetnam, Indoneziya kabi davlatlarning eng ilgʻor tajribalari keng qoʻllanilmoqda.
Qimmatbaho xomashyo boʻlgan ipak yetishtirishning yangicha tizimi yoʻlga qoʻyilishi natijasida bu yil birinchi marta pilladan yiliga toʻrt marta hosil olishga erishdik. Endigi vazifa – bu muvaffaqiyatli tajribani keng qoʻllashdan iborat.
Keyingi yillarda chorvachilikni isloh qilish, jumladan, sohaning boshqaruv tizimini yanada takomillashtirish borasida bir qator farmon va qarorlar qabul qilindi. Shu tariqa respublika, viloyat, tuman va fermer xoʻjaliklari boʻyicha chorvachilik sohasida vertikal boshqaruv tizimi yaratildi.
Respublikamizda sut va goʻsht ishlab chiqarishga ixtisoslashgan mingdan ziyod yirik chorvachilik komplekslari ishga tushirildi. Yakunlanayotgan yilda esa bu yoʻnalishda 1,2 trillion soʻmlik 600 ta loyiha amalga oshirildi. Chorvachilikni rivojlantirish uchun qulay boʻlgan Ohangaron, Taxtakoʻpir, Qoʻngʻirot, Boʻzatov, Moʻynoq tumanlari shu sohaga ixtisoslashtirildi va klaster usulida rivojlanishi yoʻlga qoʻyildi.
Oxirgi 20 yilda eʼtibordan ancha chetda qolib ketgan baliqchilik tarmogʻiga alohida eʼtibor qaratishimiz natijasida bu yil 580 ming gektar tabiiy va 28 ming gektar sunʼiy koʻllarda 200 ming tonna baliq yetishtirildi.
Yana bir ustuvor yoʻnalish – asalarichilikni rivojlantirish maqsadida tuzilgan Oʻzbekiston asalarichilar uyushmasiga 14 mingdan ortiq tadbirkor aʼzo boʻlib kirdi va joriy yilda 19 ming tonna asal yetishtirildi.
Irrigatsiya va melioratsiya tadbirlarining barcha xarajatlari toʻliq davlat byudjeti hisobidan qoplanayotgani dehqon va fermerlarimiz uchun katta madad boʻlib, ekinlardan moʻl hosil olish imkonini bermoqda.
Ekin maydonlarini suv bilan kafolatli taʼminlash maqsadida bu yil davlat byudjetidan 1 trillion 328 milliard soʻm yoki 2018-yilga nisbatan 1,8-marta, sugʻoriladigan yerlarning meliorativ holatini yaxshilash uchun esa 645 milliard soʻm yoki 1,2 barobar koʻp mablagʻ ajratildi. Bundan tashqari, yil oxirigacha xalqaro moliya institutlarining 126,8 million dollar yoki 2018-yilga nisbatan qariyb 3 barobardan ziyod kreditlari oʻzlashtiriladi.
Jonajon Oʻzbekistonimizni taraqqiyotning yangi bosqichiga koʻtarish vazifasi va jahonda oziq-ovqat mahsulotlariga talab oshib borayotgani agrar sohani tubdan isloh qilishni, unga bozor mexanizmlari, ayniqsa, innovatsion va tejamkor texnologiyalarni, investitsiyalarni keng jalb qilishni taqozo etmoqda.
Shundan kelib chiqib, bu yil qishloq xoʻjaligida yer va suv resurslaridan samarali foydalanish Konsepsiyasi va sohani kelgusi 10 yillikda rivojlantirish boʻyicha Strategiyani qabul qildik.
Qoʻlga kiritilgan yutuqlar haqida gapirganda, siz, mirishkor fermer va dehqonlar, soha xodimlarining sidqidil va fidokorona mehnatingizni, butun umrini qishloq xoʻjaligi rivojiga bagʻishlagan minglab aziz vatandoshlarimizning nomlarini faxr ila tilga olamiz.
Shu oʻrinda 11 mingdan ziyod fermer xoʻjaligi 30 yoshgacha boʻlgan yoshlar tomonidan boshqarilayotgani, 5 ming 600 ta fermer xoʻjaliklariga xotin-qizlarimiz rahbarlik qilayotganini taʼkidlashni istardim. Bu bizning qishloq xoʻjaligi sohasidagi ulkan boyligimiz, oltin fondimiz, desak, hech qanday xato boʻlmaydi.
Kelgusida sohani barqaror rivojlantirishga qaratilgan kompleks dasturlarni tatbiq etish, zamonaviy texnologiyalarni qoʻllagan holda mahsulot yetishtirish turlari va eksport hajmlari ortishini taʼminlash ustuvor maqsadlarimiz boʻlib qolaveradi.
Tuproq unumdorligini saqlash va oshirish, sohani zarur texnikalar bilan taʼminlash va ularga texnik xizmat koʻrsatish ishlarini yaxshilash, ilgʻor bilim va koʻnikmalarga ega mutaxassislarni tayyorlash va qayta tayyorlash faoliyatini takomillashtirishga eʼtiborni yanada kuchaytiramiz.
Mavsum oxirlab, yil yakunlari sarhisob qilinayotgan mana shu ayyomda sizlarga, barcha qishloq ahliga olijanob mehnatingiz uchun yana bir bor chuqur minnatdorlik bildiraman.
Hayot sinovlarida toblangan, mard va matonatli fermerlarimiz, barcha qishloq xoʻjalik xodimlari bundan buyon ham xalqimiz farovonligini oshirish, oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlashdek gʻoyat masʼuliyatli vazifani ado etishda butun kuch-gʻayrat va imkoniyatlarini safarbar etadilar, deb ishonaman.
Muhtaram dehqon va fermerlar!
Qishloq xoʻjaligi sohasida halol va fidokorona mehnat qilayotgan aziz va qadrli yurtdoshlar!
Sizlarni yana bir bor ushbu shukuhli va fayzli bayram bilan chin qalbimdan tabriklab, eng ezgu va samimiy tilaklarimni izhor etaman.
Barchangizga sihat-salomatlik, oilaviy baxt-saodat, masʼuliyatli va sharafli mehnat faoliyatingizda ulkan zafarlar, xonadonlaringizga qut-baraka va xotirjamlik hamisha yor boʻlishini tilayman.

Поздравление Президента Узбекистана работникам сельского хозяйства страны
Поздравляю всех вас и в вашем лице весь народ Узбекистана с замечательным праздником – Днем работников сельского хозяйства.
Как известно, сельское хозяйство – это самая древняя, базовая отрасль экономики, которая никогда не утратит своего значения. Вносящие огромный вклад в развитие этой важной сферы умелые дехкане и фермеры, опытные животноводы и шелководы, искусные водники и ирригаторы, настоящие мастера своего дела механизаторы и агрономы, инициативные ученые и специалисты – все они являются представителями самой благородной профессии в мире.
Действительно, еще великий поэт и мыслитель Алишер Навои отмечал, что такие, как вы, трудолюбивые люди, засевая поля ранней весной, создают основу достатка и благополучия народа, приносят радость в наши дома и заслуживают самого большого уважения.
Разумеется, что в этот знаменательный день мы особо отметим ваш самоотверженный труд, всесторонне проанализируем достигнутые результаты и определим задачи на перспективу.
Говоря об этом, прежде всего следует сказать, что сельское хозяйство каждый год сталкивается с новыми испытаниями и трудностями из-за глобальных изменений климата и экологических проблем нашего региона. Несмотря на это, дехкане и фермеры, живущие заботой о земле, умеют даже в таких сложных условиях, используя все свои знания, навыки и опыт, достижения науки, вырастить богатый урожай.
Ярким подтверждением служит то, что в текущем году благодаря вашему кропотливому труду было выращено 7 миллионов 130 тысяч тонн зерна, 2 миллиона 845 тысяч тонн хлопка, 19 тысяч 600 тонн коконов, 21 миллион тонн плодоовощной продукции, 400 тысяч тонн риса, произведено 2 миллиона 600 тысяч тонн мяса, 11 миллионов тонн молочной продукции, 8,1 миллиарда штук яиц.
Все мы хорошо знаем, насколько актуальными сегодня в мире становятся обеспечение продовольственной безопасности, производство экологически чистой продукции.
Поэтому мы особое внимание уделяем модернизации и диверсификации нашей экономики, в частности сферы сельского хозяйства, выращиванию продовольственных культур.
В этом плане следует отметить, что в последние четыре года на 300 тысячах гектаров низкоурожайных хлопковых и зерновых полей было освоено выращивание плодоовощных и других продовольственных культур, в том числе на 32 тысячах гектаров разбиты интенсивные сады, на 15 тысячах гектаров – виноградники, на 2 тысячах гектаров построены современные теплицы, на 114 тысячах гектаров выращиваются овощи и картофель, на 72 тысячах гектаров – бобовые и масличные культуры, на 52 тысячах гектаров – кормовые культуры.
Конечно, все вы хорошо знаете о проводимых сегодня системных реформах с целью повышения доходов дехкан за счет рационального использования водных и земельных ресурсов, ускоренного внедрения рыночных принципов во взаимоотношения субъектов сельского хозяйства, передовых достижений науки и техники, выращивания экологически чистой и экспортоориентированной продукции.
В результате в этом году от реализации сельскохозяйственной продукции получено 217 триллионов 700 миллиардов сумов прибыли, что на 12 процентов больше, чем в прошлом году.
Серьезное внимание уделяется передаче земли ее настоящим хозяевам, особенно полному переходу на кластерную модель и кооперационную систему, которые охватят всю цепочку агробизнеса – от выращивания до реализации продукции.
В нынешнем сезоне на долю хлопково-текстильных кластеров пришлось 73 процента урожая хлопка-сырца, в частности, высокие результаты достигнуты в Республике Каракалпакстан, Ферганской, Андижанской, Хорезмской, Наманганской, Ташкентской, Бухарской областях, что на практике доказывает эффективность данной системы.
В десятках районов, в том числе Язъяванском, Куштепинском, Риштанском, Ташлакском, Джалакудукском, Кургантепинском, Пахтаабадском, Амударьинском, Берунийском, Элликкалинском, Хивинском, Ханкинском, Янгибазарском, Мингбулакском, Папском, Чустском, Куйичирчикском, Чиназском, Аккурганском, Каракульском, Алатском, Вабкентском, Дустликском и Нарпайском, на основе данной системы был выращен богатый урожай хлопка.
Учитывая это, мы приняли решение со следующего года выращивать хлопок на 100 процентов кластерным методом. Наряду с этим последовательно продолжим создание кластеров в зерноводстве, плодоовощеводстве, птицеводстве, животноводстве, рыбоводстве, шелководстве.
В зерноводстве впервые внедрена система стимулирования выращивания высокого урожая, что дало свои результаты. Благодаря такому новому подходу в Андижанской, Ферганской, Кашкадарьинской, Ташкентской и Хорезмской областях урожайность составила 65-67 центнеров с гектара.
Главное, в нынешнем году в распоряжении дехкан и фермеров осталось 3 миллиона 800 тысяч тонн зерна, и, думаю, правильно будет сказать, что это является самым важным достижением завершившегося сезона.
В последние годы дают свои результаты реформы, осуществляемые в плодоовощной сфере. В этом году экспортировано 1,3 миллиона тонн фруктов и овощей на 1 миллиард 100 миллионов долларов, что, безусловно, имеет важное значение для развития отрасли.
Вопрос, который уже несколько лет заботит наших дехкан и фермеров, – как обеспечить качественную переработку и поставку на внутренний и внешний рынки выращенной плодоовощной продукции, не допуская ее порчи и потерь.
В этом году данной задаче было уделено особое внимание, для этой цели привлечено 1 триллион 37 миллиардов сумов инвестиций. В результате построено 180 современных центров по переработке, хранению и логистике плодоовощной продукции мощностью 254 тысячи тонн. Благодаря этому создано свыше 54 тысяч новых рабочих мест.
В настоящее время в нашей стране перерабатывается 3 миллиона 500 тысяч тонн сельскохозяйственной продукции и экспортируется готовой продукции на 350 миллионов долларов.
Мы поставили перед собой цель – довести в следующем году экспорт плодоовощной продукции до 2 миллиардов 500 миллионов долларов, а в ближайшие три года – до 5 миллиардов долларов. С этой целью широко внедряется передовой опыт таких стран, как Испания, Нидерланды, Польша, Греция, Турция, Россия, Китай, Южная Корея, Вьетнам, Индонезия.
В результате освоения новой технологии выращивания ценного сырья – шелкопряда впервые за год получено четыре урожая коконов. Теперь задача заключается в широком распространении этого положительного опыта.
В последние годы принят ряд указов и постановлений по реформированию животноводческой отрасли, в том числе дальнейшему совершенствованию системы ее управления. В животноводстве внедрена вертикальная система управления в разрезе республики, областей, районов и фермерских хозяйств.
В стране введено в эксплуатацию более тысячи крупных животноводческих комплексов по производству мясо-молочной продукции. В нынешнем году реализовано 600 целевых проектов на 1,2 триллиона сумов. Имеющие благоприятные условия для развития животноводства Ахангаранский, Тахтакупырский, Кунградский, Бозатауский, Муйнакский районы специализированы в данном направлении и развиваются на основе кластерного метода.
В результате восстановления отрасли рыбоводства, которая в последние 20 лет оставалась без должного внимания, на 580 тысячах гектаров природных и 28 тысячах гектаров искусственных водоемов выращено более 200 тысяч тонн рыбы.
Еще одно приоритетное направление – пчеловодство, в созданную для его развития Ассоциацию пчеловодов Узбекистана вступили свыше 14 тысяч предпринимателей, в этом году получено 19 тысяч тонн меда.
Все расходы, связанные с проведением ирригационных и мелиоративных мероприятий, полностью покрываются за счет Государственного бюджета, что является огромной поддержкой для наших дехкан и фермеров и способствует получению обильного урожая.
На бесперебойное обеспечение посевных площадей водой для орошения в этом году из Государственного бюджета были выделены средства в размере 1 триллиона 328 миллиардов сумов, что в 1,8 раза больше, чем в 2018 году, на улучшение мелиоративного состояния орошаемых земель – 645 миллиардов сумов, то есть в 1,2 раза больше. Кроме того, за счет средств международных финансовых институтов до конца года будет освоено 126,8 миллиона долларов, или почти в 3 раза больше по сравнению с 2018 годом.
Высокие цели, которые мы сегодня поставили перед собой, чтобы вывести Узбекистан на новый этап развития, а также растущий во всем мире спрос на продовольственную продукцию требуют коренного реформирования аграрной сферы, широкого внедрения рыночных механизмов, особенно инновационных технологий и инвестиций.
Исходя из этого в текущем году мы приняли Концепцию эффективного использования земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве и Стратегию по развитию сферы на предстоящие 10 лет.
Когда речь идет о факторах, которые лежат в основе достигнутых успехов в аграрной сфере, мы в первую очередь говорим о самоотверженном труде дехкан и фермеров, всех работников отрасли, с гордостью называем имена соотечественников, посвятивших свою жизнь развитию сельского хозяйства.
В то же время хотел бы отметить, что сегодня в стране свыше 11 тысяч фермерских хозяйств возглавляют молодые специалисты в возрасте до 30 лет и 5 600 фермерскими хозяйствами руководят женщины. Это, без преувеличения, – наше огромное богатство, настоящий золотой фонд в сфере сельского хозяйства.
Нашими первостепенными задачами остаются внедрение комплексных программ, направленных на устойчивое развитие сферы, обеспечение роста объемов и разнообразия производимой продукции на основе применения современных технологий и увеличение экспорта.
Мы усилим внимание к сохранению и повышению плодородия земли, обеспечению сферы необходимой техникой, улучшению технического обслуживания, совершенствованию подготовки и переподготовки специалистов, обладающих передовыми знаниями и навыками.
В этот знаменательный день, когда завершается аграрный сезон и подводятся итоги года, еще раз выражаю всем сельчанам признательность за благородный и добросовестный труд.
Уверен, что закаленные в непростых жизненных испытаниях наши стойкие и самоотверженные фермеры, все работники сельского хозяйства направят свои знания и опыт, силы и энергию, весь свой потенциал на выполнение стоящих перед нами чрезвычайно ответственных задач повышения благосостояния народа, обеспечения продовольственной безопасности страны.
Дорогие дехкане и фермеры!
Уважаемые работники сельского хозяйства!
Еще раз от всей души поздравляю вас с нынешним праздником и выражаю самые добрые и искренние пожелания.
Желаю всем вам крепкого здоровья, семейного счастья и огромных успехов в вашем ответственном и почетном труде, мира и благополучия вашим семьям.