Президент ҳарбий тиббиёт муассасаларини бориб кўрди
Президент Шавкат Мирзиёев 13 январь куни Мудофаа вазирлигининг Марказий ҳарбий клиник госпиталини бориб кўрди.
Илгари бу шифохонанинг бинолари ҳам, иш услуби ҳам эски эди. Давлатимиз раҳбари 2018 йилда бу ерга келиб, уни реконструкция қилиш ва замонавий жиҳозлаш бўйича топшириқлар берган эди. Шу асосида катта ҳажмдаги қурилиш-таъмирлаш ишлари бажарилди. Тиббий ускуна ва жиҳозлар янгиланди. Бошқарувда клиник менежмент жорий этилди.
Госпитал жами 700 ўринга мўлжалланган бўлиб, бу ерда ҳарбий хизматчилар, уларнинг оила аъзолари, соҳа фахрийлари бепул даволанади. Шунингдек, бошқа беморларга ҳам пуллик хизмат кўрсатилади. Бунинг учун 286 хил диагностик текширув, 600 дан ортиқ амалиётлар йўлга қўйилган, 30 га яқин ихтисослашган бўлимлар ташкил этилган.
Хусусан, жарроҳлик бўлимлари учун 8 қаватли янги бино барпо этилган. Давлатимиз раҳбари ундаги шароитлар билан танишди. Бундай шифохоналарни ҳудудларда ҳам ташкил этиш зарурлиги таъкидланди. Ҳарбийлардан ташқари спортчилар ва аёлларни даволаш бўйича тавсиялар берилди.
Таълим билан амалиёт боғлиқлиги ҳам самарали йўлга қўйилган. Илгари бундай мутахассислар Тошкент тиббиёт академиясининг Ҳарбий тиббиёт факультетида тайёрланар эди. Президентимизнинг 2020 йил 22 октябрдаги “Ҳарбий тиббиёт соҳасида кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, мазкур факультет негизида Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари Ҳарбий тиббиёт академияси тузилди.
Аҳамиятлиси, ушбу таълим маскани Марказий ҳарбий клиник госпитал ёнида қурилди. Президент бу ердаги шароитларни ҳам кўздан кечирди.
Академия 250 нафар талаба ва тингловчига мўлжалланган. Бу ерда бўлажак ҳарбий шифокорлар ўқитилади ҳамда тиббиёт ходимлари қайта тайёрланади. Ўқув биносида 2 та факультет, 5 та кафедра, 2 та марказ, институт ва маъмурият жойлашган. Хоналарда ўқув ва машғулотлар учун барча шароит яратилган. 186 ўринли ётоқхона ҳам бор.
Давлатимиз раҳбари академиядаги таълимнинг мазмунига алоҳида аҳамият қаратди.
– Бино ва шароитлар яхши, лекин бу ишнинг бошланиши. Энди асосийси ҳарбий тиббиётнинг мазмунини, моҳиятини тушуниб, ўқишни тўғри йўлга қўйиш керак. Бунинг учун хориж тажрибаси асосида педагогик, илмий ва амалий тизим яратиш зарур. Бу тизим бошқа тиббиёт олий ўқув юртларига муқобил ва рақобатчи, битирувчилар ўз йўналиши бўйича намуна бўлиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Академияда хорижий бошқарувни жорий этиш, илк битирувчиларни Туркия ва Жанубий Корея каби мамлакатларга малака оширишга юбориш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент посетил военно-медицинские учреждения
Президент Шавкат Мирзиёев 13 января посетил Центральный военный клинический госпиталь Министерства обороны.
Здание и методы работы госпиталя нуждались в кардинальном обновлении. С учетом этого в ходе посещения больницы в 2018 году глава государства поручил провести ее реконструкцию и современное оснащение. За прошедший период здесь была выполнена масштабная строительно-ремонтная работа. Были модернизированы медицинское оборудование. В управление госпиталем внедрен клинический менеджмент.
Здесь имеется 700 койко-мест, госпиталь бесплатно обслуживает военнослужащих, членов их семей, ветеранов. Услуги на платной основе предоставляются и другим категориям пациентов. Налажено проведение 286 различных обследований, более 600 лечебных процедур, создано около 30 специализированных отделений.
В частности, для хирургических отделений построено новое 8-этажный корпус. Глава государства ознакомился с созданными в нем условиями. Подчеркнуто, что такие клиники должны быть созданы и в регионах. Даны рекомендации по лечению невоенного контингента, в том числе спортсменов и женщин.
Организовано эффективное взаимодействие между образованием и практикой. Прежде подготовка военных медиков осуществлялась только на военно-медицинском факультете Ташкентской медицинской академии. В соответствии с постановлением Президента от 22 октября 2020 года «О мерах по организации качественно новой системы подготовки кадров в области военной медицины» на базе факультета создана Военно-медицинская академия Вооруженных Сил.
Примечательно, что это учебное заведение построено рядом с Центральным военным клиническим госпиталем. Президент также ознакомился с условиями академии.
Академия рассчитана на 250 студентов и слушателей. Здесь готовятся военные врачи и проходят переподготовку медицинские кадры. В учебном корпусе действуют 2 факультета, 5 кафедр, 2 центра, институт и администрация. Классы обеспечены всеми условиями для теоретических и практических занятий. Имеется также общежитие на 186 мест.
Особое внимание глава государства уделил содержательной стороне образования в академии.
- Здание и условия хорошие, но это только начало. Сейчас главное понять смысл и суть военной медицины, правильно наладить обучение. Для этого необходимо создать педагогическую, научно-практическую систему, основанную на зарубежном опыте. Эта система должна быть альтернативой и конкурентом другим медицинским вузам, выпускники должны выступать эталоном в своей области, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по внедрению зарубежного менеджмента в академии, направлению первых выпускников на стажировки в такие страны, как Турция и Южная Корея.