Oʻzbekiston Prezidenti Qozogʻistonning Birinchi Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 30-dekabr kuni Qozogʻiston Respublikasining Birinchi Prezidenti - Elboshi Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Shavkat Mirziyoyev va Nursulton Nazarboyev kirib kelayotgan yangi - 2020-yil munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, ezgu tilaklarini izhor qildilar.
Yakuniga yetayotgan yilda Oʻzbekiston va Qozogʻiston oʻrtasidagi koʻp asrlik doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashda muhim natijalarga erishilgani taʼkidlandi.
Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi izchil ortib bormoqda, sanoat va transport sohalaridagi kooperatsiya kengaymoqda, hududlararo va gumanitar aloqalar faollashdi. Oʻzbekistonda Qozogʻiston yili doirasidagi tadbirlar muvaffaqiyatli oʻtkazildi.

The President of Uzbekistan speaks with the First President of Kazakhstan over the phone
On December 30, 2019, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the First President of the Republic of Kazakhstan – Elbasy Nursultan Nazarbayev.
The leaders exchanged sincere congratulations and warm wishes on the upcoming New Year 2020.
The important results achieved in the past year in strengthening Uzbekistan – Kazakhstan relations of centuries-old friendship, good neighborliness and strategic partnership were highlighted.
The trade turnover is growing dynamically, cooperation in industry and transport is expanding, interregional and humanitarian contacts have intensified. Events within the framework of the Year of Kazakhstan in Uzbekistan were successfully held.
Fruitful results of the second Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia in Tashkent in November this year were noted with deep satisfaction.
Views were exchanged on pressing issues of bilateral cooperation, regional and international agendas.