Oʻzbekiston va Qirgʻiziston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 30-dekabr kuni Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari kirib kelayotgan Yangi yil munosabati bilan bir-birlariga samimiy tabrik va ezgu tilaklar bildirdilar.
Taʼkidlash joiz, 2019-yil mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashda muhim bosqich boʻldi.
Oʻzaro aloqalar jadallashdi, savdo koʻrsatkichlari ikki barobar oʻsdi, sanoat va transport sohalarida kooperatsiya loyihalari ilgari surilmoqda, hududlar oʻrtasidagi va madaniy-gumanitar hamkorlik kengayib bormoqda.
Suhbatda davlat rahbarlari Toshkent shahrida oʻtgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining ikkinchi Maslahat uchrashuvi yakunlarini yuksak baholadilar.
Oʻzbekiston-Qirgʻiziston hamkorligining istiqbollari hamda 2020-yilga moʻljallangan ikki tomonlama tadbirlar rejasi ham koʻrib chiqildi.

О телефонном разговоре Президентов Узбекистана и Кыргызстана
30 декабря 2019 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Кыргызской Республики Сооронбаем Жээнбековым.
В начале беседы главы государств обменялись искренними поздравлениями и добрыми пожеланиями по случаю наступающего Нового года.
Следует отметить, что 2019 год стал важным этапом в укреплении двусторонних отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Наблюдались интенсивные взаимные обмены, отмечен двукратный рост показателей торговли, продвигаются проекты кооперации в сфере промышленности и транспорта, расширяется межрегиональное и культурно-гуманитарное сотрудничество.
В ходе разговора лидеры высоко оценили итоги второй Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в Ташкенте.
Рассмотрены также перспективы узбекско-кыргызского взаимодействия и график совместных мероприятий в 2020 году.