Oʻzbekiston va Qirgʻiziston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 30-dekabr kuni Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari kirib kelayotgan Yangi yil munosabati bilan bir-birlariga samimiy tabrik va ezgu tilaklar bildirdilar.
Taʼkidlash joiz, 2019-yil mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashda muhim bosqich boʻldi.
Oʻzaro aloqalar jadallashdi, savdo koʻrsatkichlari ikki barobar oʻsdi, sanoat va transport sohalarida kooperatsiya loyihalari ilgari surilmoqda, hududlar oʻrtasidagi va madaniy-gumanitar hamkorlik kengayib bormoqda.
Suhbatda davlat rahbarlari Toshkent shahrida oʻtgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining ikkinchi Maslahat uchrashuvi yakunlarini yuksak baholadilar.
Oʻzbekiston-Qirgʻiziston hamkorligining istiqbollari hamda 2020-yilga moʻljallangan ikki tomonlama tadbirlar rejasi ham koʻrib chiqildi.

Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan talked over the phone
On December 30, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Kyrgyz Republic Sooronbay Jeenbekov.
Heads of states exchanged sincere congratulations and good wishes on the occasion of the upcoming New Year.
It should be noted that 2019 has become an important stage in strengthening friendship, good neighborliness and strategic partnership.
Intensive mutual exchanges have been observed, trade indicators have doubled, cooperation projects in industry and transport are being promoted, interregional and cultural-humanitarian cooperation is expanding.
The leaders highly appreciated the results of the second Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States in Tashkent.
Prospects of Uzbekistan – Kyrgyzstan cooperation and the schedule of joint activities in 2020 were also considered.