Oʻzbekiston Prezidenti Tojikiston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 30-dekabr kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari yangi – 2020-yil kirib kelayotgani munosabati bilan bir-birlarini samimiy tabrikladilar.
Joriy yil koʻp asrlik doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik aloqalari yanada rivojlangan va mustahkamlangan davr sifatida ikki tomonlama munosabatlar tarixida qolishi taʼkidlandi.
Hukumatlar, parlamentlar va hududlar, jumladan, Toshkent va Dushanbe shaharlari oʻrtasidagi hamkorlik kengayib bormoqda. Oʻzaro savdo hajmi salmoqli darajada oshmoqda, iqtisodiyot tarmoqlarida kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda, madaniy-gumanitar aloqalar mustahkamlanmoqda.

Presidents of Uzbekistan and Tajikistan talk over the phone
On December 30, 2019, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The leaders of the two countries exchanged congratulations on the upcoming New Year.
It was noted that this year will go down in the history of bilateral relations as a period of further development and strengthening of centuries-old friendship, good neighborliness and strategic partnership.
Cooperation is expanding between governments, parliaments and regions, including between Tashkent and Dushanbe. Significant growth in mutual trade is observed, cooperation projects are being implemented in economic sectors, cultural and humanitarian ties are deepening.
Views were exchanged on pressing issues of the international and regional agenda.
In this context, the importance of the results of the second Consultative meeting of the Heads of State of Central Asia, held in the capital of Uzbekistan in November this year, was emphasized.