Oʻzbekiston Prezidentining Turkiya Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 31-dekabr kuni Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdoʻgʻon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari kirib kelayotgan Yangi yil bilan bir-birlarini samimiy qutladilar.
2019-yil mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashda muhim boʻlgani mamnuniyat bilan taʼkidlandi. Oʻzbekistonning Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashiga toʻla huquqli aʼzo sifatida kirishining tarixiy ahamiyati qayd etildi.
Turli darajadagi aloqalar sezilarli faollashdi, oʻzaro manfaatli savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik izchil rivojlanmoqda, istiqbolli qoʻshma loyihalar amalga oshirilib, ilmiy-texnik va madaniy-gumanitar almashinuvlar kengaymoqda.
Muloqotda Prezidentlar boʻlajak oliy darajadagi uchrashuvlar siyosat, iqtisodiyot, transport kommunikatsiyalari, turizm, taʼlim, sogʻliqni saqlash va boshqa yoʻnalishlardagi oʻzaro manfaatli sheriklikni yanada mustahkamlash uchun muhim ahamiyat kasb etishini taʼkidladilar.

О телефонном разговоре Президента Узбекистана с Президентом Турции
31 декабря 2019 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Главы государств тепло поздравили друг друга с наступающим Новым годом.
С удовлетворением отмечено, что 2019 год стал знаковым в плане укрепления отношений дружбы и стратегического партнерства двух стран. Подчеркнуто историческое значение вступления Узбекистана в Совет сотрудничества тюркоязычных государств в качестве полноправного члена.
Заметно активизировались контакты на различных уровнях, динамично развивается взаимовыгодное торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество, реализуются совместные перспективные проекты, расширяются научно-технический и культурно-гуманитарный обмены.
В ходе беседы Президенты подчеркнули важность предстоящих встреч на высшем уровне и взаимных визитов в плане дальнейшего углубления взаимовыгодного партнерства в сфере политики, экономики, транспортных коммуникаций, туризма, образования, здравоохранения и в других направлениях.