Oʻzbekiston va Rossiya Prezidentlari telefon orqali soʻzlashdilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yilning 12-fevral kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbatda davlat rahbarlari koʻp qirrali Oʻzbekiston-Rossiya hamkorligi jadal rivojlanib borayotgani hamda strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil mustahkamlanayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
2019-yilda oʻzaro hamkorlikda salmoqli amaliy natijalarga erishilgani va barcha darajalardagi muloqotlar sezilarli faollashgani alohida qayd etildi.
Xususan, ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi yuqori surʼatlar bilan barqaror oshib bormoqda. Bir yilning oʻzida 500 qoʻshma korxona tashkil etildi, Rossiyaning yetakchi kompaniya va baknlari ishtirokida iqtisodiyotning muhim tarmoqlarida ustuvor investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Taʼlim va madaniy-gumanitar sohalardagi almashinuvlar kengaymoqda.
Muloqot chogʻida oliy darajadagi tadbirlar rejasi muhokama qilindi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Rossiya Federatsiyasiga davlat tashrifi kun tartibini tayyorlash, jumladan, tashrif doirasida navbatdagi hududlar va rektororlar anjumanlarini, media-forum va boshqa tadbirlarni oʻtkazishga alohida eʼtibor qaratildi.
Mamlakatimizning Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligiga raisligi yilida Oʻzbekiston va Rossiya hamkorligining istiqbollari koʻrib chiqildi.

Состоялся телефонный разговор Президента Узбекистана с Президентом России
12 февраля 2020 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
В ходе беседы лидеры двух государств с глубоким удовлетворением отметили динамичное развитие узбекско-российского многопланового сотрудничества и поступательно укрепляющиеся отношения стратегического партнерства и союзничества.
Особо подчеркнуты значимые практические результаты взаимодействия и заметная активизация контактов на всех уровнях в 2019 году.
Так, устойчиво высокими темпами растут объемы двустороннего товарооборота. За год создано 500 совместных предприятий, реализуются приоритетные инвестиционные проекты в ключевых отраслях экономики с участием ведущих российских компаний и банков. Расширяются образовательный и культурно-гуманитарный обмены.
В ходе телефонного разговора обсужден график предстоящих мероприятий на высшем уровне. Отдельное внимание уделено подготовке повестки дня государственного визита Президента Республики Узбекистан в Российскую Федерацию, включая проведение в его рамках очередных форумов регионов и ректоров, медиа-форума и других деловых мероприятий.
Рассмотрены перспективы взаимодействия Узбекистана и России в год председательства нашей страны в Содружестве Независимых Государств.