Ўзбекистон барқарор келажак йўлида: экологик ташаббуслар ва халқаро ҳамкорлик
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 11-13 ноябрь кунлари Боку шаҳрида бўлиб ўтаётган БМТнинг Иқлим ўзгариши бўйича ҳадли конвенцияси Томонлари конференциясининг 29-сессияси доирасидаги Иқлим ўзгаришларига қарши курашиш бўйича жаҳон саммитида иштирок этади.
Конференцияда, шунингдек, 200 га яқин мамлакатдан давлат, ҳукумат раҳбарлари ва вазирлар даражасидаги делегациялар, халқаро ташкилотлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, эксперт, илмий ва жамоат доиралари вакиллари иштирок этиши кутилмоқда.
Тадбир 1992 йилда қабул қилинган ва дунёнинг деярли барча давлатларини қамраб олган БМТнинг Иқлим ўзгариши бўйича ҳадли конвенцияси (CОP-29) иштирокчиларининг 29-конференцияси доирасида ташкил этилмоқда. Киото протоколи ва Париж келишуви ушбу Конвенция асослари ва ривожланиши бўйича қабул қилинган ҳужжатлардир.
Ўзбекистон 1993 йил 20 июнда БМТнинг Иқлим ўзгариши тўғрисидаги ҳадли конвенциясига қўшилган, 1999 йилда Киото протоколини ратификация қилган. 2017 йилда Париж битимини имзолаш орқали Ўзбекистон бир қатор мажбуриятларни, жумладан, 2030 йилгача ялпи ички маҳсулот бирлигига иссиқхона газлари эмиссиясини 2010 йилги даражадан 35 фоизга камайтириш бўйича асосий мажбуриятларни ўз зиммасига олди.
БМТ ҳадли конвенциясининг иштирокчиси сифатида Ўзбекистон иқлим бўйича мунтазам ҳисоботларни тайёрлайди ва Конвенция котибиятига тақдим этади. Шунингдек, миллий маъруза, икки йиллик ҳисоботлар, мослашиш режалари, миллий миқёсда белгиланган бадалларни ишлаб чиқади ва янгилайди.
Президент Шавкат Мирзиёев 2023 йил 1 декабрь куни Дубайда бўлиб ўтган CОP-28 олий даражадаги Сегментида сўзлаган нутқида иқлим ўзгариши масалалари бўйича мамлакатнинг позицияси, декарбонизация, иқлим ўзгаришига мослашиш, Орол денгиз экотизимини сақлаш ва тиклаш бўйича ҳамкорлик бўйича чора-тадбирлар тўғрисида маълумот берди.
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистон иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва Марказий Осиё экотизимларини ҳимоя қилишга қаратилган халқаро экологик ташаббусларда фаол иштирок этмоқда. Асосий вазифалардан бири жиддий зарар етган Орол денгизини экотизимини тиклашдир. Ўзбекистон БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича ўп томонлама шериклик асосидаги Траст фондини ташкил этиш ташаббуси билан чиқди, унинг мақсади ушбу минтақани иқлим ўзгаришига чидамли ҳудудга айлантиришдир.
Ўзбекистон CО₂ чиқиндиларини камайтириш, қайта тикланадиган энергия манбаларини ва экологик таълимни ривожлантириш мақсадида ЮНЕСКО билан “Яшил таълим” дастури бўйича ҳамкорлик қилиш тарафдори.
CОР-28 ва бошқа учрашувларда мамлакат атроф-муҳит муаммоларини биргаликда ҳал қилиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича умумий стандартларни яратиш учун минтақадаги мамлакатларни бирлаштирган “Бир минтақа, бир овоз” стратегиясини тақдим этди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Барқарор ривожланиш мақсадларига, хусусан, “яшил” энергияни ривожлантириш, чиқиндиларни камайтириш ва сув ресурсларини бошқаришни такомиллаштириш орқали эришиш мажбуриятини олди. Углеводородларга қарамликни камайтириш учун қуёш ва шамол энергетикасини ривожлантириш лойиҳалари шулар жумласидандир.
2022 йилда Тошкентда Глобал яшил ривожланиш институтининг (GGGI) офиси очилди. Бу ушбу ташкилотнинг МДҲ ва Марказий Осиёдаги биринчи ваколатхонасидир. GGGI мамлакатларнинг “яшил” иқтисодиётни ривожлантириш ва иқлим ташаббуслари орқали барқарор иқтисодий ўсишга ўтишларини қўллаб-қувватлаш учун ташкил этилган халқаро ташкилот ҳисобланади.
Институтнинг Ўзбекистондаги фаолиятининг асосий мақсади иқлим ўзгариши шароитида минтақанинг барқарор ривожланиши ва экологик тикланишига кўмаклашишга қаратилган. Муҳим дастурларидан бири Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) томонидан молиялаштирилган Оролбўйи ҳудудларида “Яшил қопламалар” барпо этиш лойиҳаси бўлди. Ушбу лойиҳа Орол денгизининг қуриши билан боғлиқ экологик инқироз оқибатларини енгиб ўтиш ва Қорақалпоғистонда “яшил” технологиялар ва барқарор деҳқончилик усуллари орқали аҳоли турмуш шароитини яхшилашга қаратилган.
Иқлим дастури бошқа халқаро форматлар доирасида ҳам фаол равишда илгари сурилмоқда. Хусусан, давлатимиз раҳбари ШҲТ доирасида декарбонизация ва “тоза” технологияларни жорий этиш, “ақлли” қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ва сувни тежаш масалаларида мувофиқлаштириш ва амалий ҳамкорликни кучайтириш зарурлигини таъкидлади.
5-6 ноябрь кунлари Бишкекда бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташкилоти саммитида Ўзбекистон етакчиси иқлим ўзгариши билан боғлиқ долзарб экологик муаммоларга ечим топиш учун вазирлар даражасида Туркий экологик кенгаш тузишни тезлаштиришни таклиф қилди.
Бу ташаббусларнинг барчаси Ўзбекистоннинг халқаро экологик саъй-ҳаракатларга ўз ҳиссасини қўшиш ҳамда минтақа ва бутун сайёрамиз учун янада барқарор келажакни таъминлашга содиқлигини акс эттиради.
Ўзбекистон Президентининг Бокуда бўлиб ўтадиган тадбирда иштирок этиши мамлакатимизнинг “яшил” ўсиш ва ривожланишга содиқлигини, иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштиришга тайёрлигини ҳамда БМТнинг Иқлим ўзгариши бўйича ҳадли конвенцияси, Киото протоколи ва Париж келишуви мақсадларига эришиш бўйича ўз зиммасига олган мажбуриятларни тўлиқ бажаришини яна бир бор тасдиқлайди.

Узбекистан на пути к устойчивому будущему: экологические инициативы и международное сотрудничество
11-13 ноября Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принимает участие во Всемирном саммите по борьбе с изменением климата 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата, который пройдет в городе Баку.
В конференции ожидается участие делегаций почти 200 стран на уровне глав государств, правительств и министров, представителей международных организаций, НПО, экспертных, научных и общественных кругов.
Мероприятие является частью 29-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP-29), принятой в 1992 году и охватывающей почти все страны мира. Киотский протокол и Парижское соглашение – документы, принятые на базе и в развитие данной Конвенции.
Узбекистан присоединился к Рамочной Конвенции ООН об изменении климата 20 июня 1993 года, ратифицировал Киотский протокол в 1999 году и Парижское соглашение в 2017 году, приняв на себя ряд обязательств, в том числе основное количественное обязательство по сокращению к 2030 году выбросов парниковых газов по отношению к единице ВВП на 35% от уровня 2010 года.
Как сторона Рамочной конвенции ООН Узбекистан готовит и представляет в Секретариат Конвенции регулярную климатическую отчетность - национальные сообщения, двухгодичные отчеты, адаптационные планы, разрабатывает и обновляет определяемый на национальном уровне вклад (ОНУВ).
Выступая на состоявшемся 1 декабря 2023 года Сегменте высокого уровня СОР-28 в Дубае, Президент Шавкат Мирзиёев представил позицию страны по вопросам изменения климата, информацию о мерах по декарбонизации, адаптации к климатическим изменениям, сотрудничестве по сохранению экосистем и восстановлению экосистемы Приаралья.
Стоит отметить, что Узбекистан активно участвует в международных экологических инициативах, направленных на борьбу с изменением климата и защиту экосистем Центральной Азии. Одной из ключевых задач является восстановление Аральского моря, экосистема которого значительно пострадала. Узбекистан инициировал создание под эгидой ООН Многопартнерского трастового фонда для Приаралья, который направлен на трансформацию этого региона в устойчивую к изменениям климата зону.
Узбекистан стремится сократить выбросы CO₂, развивает возобновляемую энергетику и сотрудничает с ЮНЕСКО по программе «Зеленое образование» для продвижения экологического просвещения.
В рамках COP-28 и других встреч страна представила стратегию «Один регион, один голос», объединяя страны региона для совместного решения экологических вызовов и создания общих стандартов по охране природы.
Кроме того, Узбекистан взял на себя обязательства по достижению Целей устойчивого развития, в частности через развитие «зелёной» энергетики, сокращение выбросов и улучшение управления водными ресурсами. Это включает проекты по развитию солнечной и ветровой энергетики для снижения зависимости от углеводородов.
В 2022 году в Ташкенте открылся офис Глобального института зеленого роста (GGGI) — первого представительства этой организации в СНГ и Центральной Азии. GGGI — это международная организация, основанная для поддержки стран в переходе к устойчивому экономическому росту через развитие «зеленой» экономики и климатические инициативы.
Главная цель работы института в Узбекистане — способствовать устойчивому развитию и экологической реабилитации региона, особенно в условиях климатических изменений. Одним из значимых проектов стало зеленое восстановление Приаралья, финансируемое Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA). Этот проект направлен на преодоление последствий экологического кризиса, связанного с обмелением Аральского моря, и улучшение условий жизни в Каракалпакстане через «зеленые» технологии и устойчивые методы ведения хозяйства.
Климатическая повестка активно продвигается и в рамках других международных форматов. В частности, в рамках ШОС глава нашего государства подчеркнул необходимость усиления координации и практического сотрудничества в вопросах декарбонизации и внедрения «чистых» технологий, развития «умного» сельского хозяйства и водосбережения.
На саммите Организации тюркских государств, состоявшегося 5-6 ноября в Бишкеке, лидер Узбекистана предложил ускорить создание Тюркского экологического совета на уровне министров для поиска решений острых экологических проблем, связанных с изменением климата.
Все эти инициативы отражают стремление Узбекистана способствовать международным усилиям в области экологии и обеспечить более устойчивое будущее для нашей страны, для региона и планеты в целом.
Участие Президента Узбекистана в предстоящем мероприятии в Баку еще раз подтвердит приверженность нашей страны «зеленому» росту и развитию, готовность к консолидации усилий по смягчению последствий изменения климата и выполнения взятых на себя обязательств по достижению целей Рамочной конвенции ООН об изменении климата, Киотского протокола и Парижского соглашения.