Kimyo sanoatidagi asosiy vazifalar koʻrsatib oʻtildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 24-fevral kuni kimyo sanoatini isloh qilish boʻyicha istiqbolli rejalar hamda joriy yilda amalga oshiriladigan asosiy vazifalar muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Soʻnggi yillarda sohani modernizatsiya qilish, moliyaviy-iqtisodiy sogʻlomlashtirish va yuqori qoʻshilgan qiymatli kimyoviy mahsulotlar nomenklaturasini kengaytirish boʻyicha koʻplab chora-tadbirlar amalga oshirildi. Tarmoq korxonalarining rentabelligini koʻtarish maqsadida bozor mexanizmlari joriy etilib, narxni shakllantirish tartibi butunlay qayta koʻrib chiqildi. Natijada kimyo tarmogʻi oʻtgan yilni 2018-yilga nisbatan 2,3 barobar koʻp foyda bilan yakunladi.
“Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida Polivinilxlorid, kaustik soda va metanol ishlab chiqarish majmuasi ishga tushirildi. Shoʻrtan gaz-kimyo kompleksida sintetik suyuq yoqilgʻi, “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida azot kislotasi, ammiak va karbamid ishlab chiqarish zavodlari qurilmoqda.
Davlatimiz rahbari shu yil yanvar oyida parlamentga yoʻllagan Murojaatnomada va Oliy Majlis palatalari qoʻshma majlisida kimyo sohasiga alohida eʼtibor qaratib, hukumat oldiga uni modernizatsiya qilish, ilm-fan va innovatsiyalarni keng joriy etish boʻyicha qator vazifalar qoʻygan edi.
Bu bejiz emas. Chunki mazkur tarmoqda muammolar, hali foydalanilmayotgan imkoniyatlar koʻp. Jumladan, yurtimizda ishlab chiqarish mumkin boʻlgan, murakkab tarkibga ega boʻlmagan kimyo mahsulotlari chetdan olib kelinmoqda. Eksport strukturasi diversifikatsiya qilinmagan, bunda hanuzgacha mineral oʻgʻitlar ulushi juda katta. Ishlatilayotgan uskunalar 60 foiz eskirgan, energiya sarfi meʼyordan 2-3 baravar ortiq.
Yigʻilishda sohani isloh qilish, korxonalar samaradorligi va salohiyatini oshirish boʻyicha vazifalar belgilandi.
Tarmoqdagi har bir korxona faoliyatini tanqidiy tahlil qilib, mahsulotlar sifatini oshirish, energiya sarfini kamaytirish hisobiga tannarxni pasaytirish boʻyicha topshiriqlar berildi. “Raqamli texnologiyalar”ni qoʻllash, inson hayoti uchun xavfli jarayonlarda avtomatizatsiya darajasini koʻtarish muhimligi qayd etildi.
Kimyo sohasida yangi yoʻnalishlarini rivojlantirish, bunga xorijiy investorlarni keng jalb qilish zarurligi taʼkidlandi.
Toʻqimachilik, qurilish materiallari, avtomobilsozlik, isteʼmol tovarlari, oziq-ovqat va farmatsevtika uchun zarur xomashyo ishlab chiqarish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
“Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida polivinilxlorid ishlab chiqarishni tez muddatda loyiha quvvatiga olib chiqish hamda ikkinchi bosqichini loyihalashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
“Fargʻonaazot” aksiyadorlik jamiyati, Qoʻngʻirot soda zavodi va Dehqonobod kaliyli oʻgʻitlar zavodida davlat ulushini investorlarga sotish masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi.
Kichik tonnajli kimyo mahsulotlari ishlab chiqarishni kengaytirish, shu maqsadda “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida boʻsh turgan maydonlar negizida ixtisoslashgan kichik sanoat zonasi tashkil qilish zarurligi qayd etildi.
Maʼlumki, joriy yil mamlakatimizda Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili deb eʼlon qilinib, har yili ilm-fanning bir nechta ustuvor yoʻnalishini rivojlantirish belgilab olindi. Taraqqiyotimizning hozirgi bosqichidagi muhim yoʻnalishlardan biri esa kimyo sohasidir.
Shu bois bugungi yigʻilishda ushbu tarmoqda taʼlim va ilm-fanni takomillashtirish, zamonaviy kadrlar tayyorlash juda muhimligi taʼkidlandi. Ilm-fan va ishlab chiqarish oʻrtasidagi aloqani mustahkamlash, buning uchun tadqiqotlarning soha korxonalari ehtiyojiga hamohangligini taʼminlash zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Janubiy Koreya bilan hamkorlikda ilmiy-tadqiqot instituti tashkil etish, Toshkent kimyo texnologiya institutida mutaxassisliklar va oʻquv dasturlarini takomillashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Mutasaddilar yigʻilishda muhokama qilingan masalalar va sohadagi istiqbolli rejalar yuzasidan axborot berdi.

Обозначены основные задачи в химической промышленности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 февраля 2020 года провел совещание, посвященное обсуждению планов по реформированию химической промышленности и основным задачам, стоящим перед отраслью в текущем году.
В последние годы предприняты конкретные шаги по модернизации и финансово-экономическому оздоровлению химической промышленности, расширению номенклатуры продукции с высокой добавленной стоимостью. В целях повышения рентабельности предприятий отрасли внедрены рыночные механизмы и полностью пересмотрен порядок ценообразования. В результате отрасль закончила прошлый год прибылью в 2,3 раза больше, чем в 2018 году.
В акционерном обществе “Навоиазот” введен в строй Комплекс по производству поливинилхлорида, каустической соды и метанола.
Возводятся заводы по выпуску жидкого синтетического топлива на базе Шуртанского газохимического комплекса, азотной кислоты, аммиака и карбамида в АО “Навоиазот”.
Глава нашего государства в своем Послании парламенту и на совместном заседании палат Олий Мажлиса в минувшем месяце, уделив особое внимание развитию химической отрасли, поставил перед правительством ряд задач по ее модернизации, широкому внедрению достижений науки и инноваций.
В сфере имеется множество проблем и еще не задействованных возможностей. В частности, отдельные виды химической продукции, которые не имеют сложного состава и можно производить в нашей стране, импортируются. Структура экспорта не диверсифицирована, в ней все еще велика доля минеральных удобрений. Изношено 60 процентов используемого оборудования, энергозатраты в 2-3 раза выше нормы.
На совещании определены задачи по реформированию сферы, повышению эффективности и потенциала предприятий.
Поручено критически проанализировать деятельность каждого отраслевого предприятия, повысить качество продукции, снизить ее себестоимость за счет сокращения энергозатрат. Подчеркнута важность внедрения цифровых технологий, повышения уровня автоматизации вредного производства.
Указано на необходимость развития новых направлений химической промышленности, широкого вовлечения иностранных инвесторов в этот процесс.
Особое внимание уделено вопросам производства необходимого сырья для текстильной отрасли, индустрии стройматериалов, автомобилестроения, потребительских товаров, продуктов питания и фармацевтики.
Даны указания по скорейшему выведению на проектную мощность комплекса ПВХ акционерного общества “Навоиазот” и проектированию его второго этапа.
Затронуты вопросы реализации инвесторам государственной доли в акционерном обществе “Ферганаазот”, Кунградском содовом и Дехканабадском калийном заводах.
Подчеркнута необходимость расширения производства малотоннажной химической продукции, организации с этой целью малой промышленной зоны на базе неиспользуемых площадей АО “Навоиазот”.
Как известно, нынешний год объявлен в нашей стране Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики, определены области знаний, которым будет уделено приоритетное внимание. В их числе – химия, важность которой на современном этапе нашего развития сложно переоценить.
В связи с этим на сегодняшнем совещании отмечена исключительная важность развития химического образования и науки, подготовки современных кадров. Указано на необходимость усиления интеграции науки и производства, обеспечения созвучности исследований потребностям предприятий отрасли.
Даны указания по организации научно-исследовательского института совместно с Южной Кореей, совершенствованию системы обучения в Ташкентском химико-технологическом институте.
Ответственные лица представили информацию по обсужденным на совещании вопросам и планам на перспективу.