Kimyo sanoatidagi asosiy vazifalar koʻrsatib oʻtildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 24-fevral kuni kimyo sanoatini isloh qilish boʻyicha istiqbolli rejalar hamda joriy yilda amalga oshiriladigan asosiy vazifalar muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Soʻnggi yillarda sohani modernizatsiya qilish, moliyaviy-iqtisodiy sogʻlomlashtirish va yuqori qoʻshilgan qiymatli kimyoviy mahsulotlar nomenklaturasini kengaytirish boʻyicha koʻplab chora-tadbirlar amalga oshirildi. Tarmoq korxonalarining rentabelligini koʻtarish maqsadida bozor mexanizmlari joriy etilib, narxni shakllantirish tartibi butunlay qayta koʻrib chiqildi. Natijada kimyo tarmogʻi oʻtgan yilni 2018-yilga nisbatan 2,3 barobar koʻp foyda bilan yakunladi.
“Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida Polivinilxlorid, kaustik soda va metanol ishlab chiqarish majmuasi ishga tushirildi. Shoʻrtan gaz-kimyo kompleksida sintetik suyuq yoqilgʻi, “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida azot kislotasi, ammiak va karbamid ishlab chiqarish zavodlari qurilmoqda.
Davlatimiz rahbari shu yil yanvar oyida parlamentga yoʻllagan Murojaatnomada va Oliy Majlis palatalari qoʻshma majlisida kimyo sohasiga alohida eʼtibor qaratib, hukumat oldiga uni modernizatsiya qilish, ilm-fan va innovatsiyalarni keng joriy etish boʻyicha qator vazifalar qoʻygan edi.
Bu bejiz emas. Chunki mazkur tarmoqda muammolar, hali foydalanilmayotgan imkoniyatlar koʻp. Jumladan, yurtimizda ishlab chiqarish mumkin boʻlgan, murakkab tarkibga ega boʻlmagan kimyo mahsulotlari chetdan olib kelinmoqda. Eksport strukturasi diversifikatsiya qilinmagan, bunda hanuzgacha mineral oʻgʻitlar ulushi juda katta. Ishlatilayotgan uskunalar 60 foiz eskirgan, energiya sarfi meʼyordan 2-3 baravar ortiq.
Yigʻilishda sohani isloh qilish, korxonalar samaradorligi va salohiyatini oshirish boʻyicha vazifalar belgilandi.
Tarmoqdagi har bir korxona faoliyatini tanqidiy tahlil qilib, mahsulotlar sifatini oshirish, energiya sarfini kamaytirish hisobiga tannarxni pasaytirish boʻyicha topshiriqlar berildi. “Raqamli texnologiyalar”ni qoʻllash, inson hayoti uchun xavfli jarayonlarda avtomatizatsiya darajasini koʻtarish muhimligi qayd etildi.
Kimyo sohasida yangi yoʻnalishlarini rivojlantirish, bunga xorijiy investorlarni keng jalb qilish zarurligi taʼkidlandi.
Toʻqimachilik, qurilish materiallari, avtomobilsozlik, isteʼmol tovarlari, oziq-ovqat va farmatsevtika uchun zarur xomashyo ishlab chiqarish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
“Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida polivinilxlorid ishlab chiqarishni tez muddatda loyiha quvvatiga olib chiqish hamda ikkinchi bosqichini loyihalashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
“Fargʻonaazot” aksiyadorlik jamiyati, Qoʻngʻirot soda zavodi va Dehqonobod kaliyli oʻgʻitlar zavodida davlat ulushini investorlarga sotish masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi.
Kichik tonnajli kimyo mahsulotlari ishlab chiqarishni kengaytirish, shu maqsadda “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida boʻsh turgan maydonlar negizida ixtisoslashgan kichik sanoat zonasi tashkil qilish zarurligi qayd etildi.
Maʼlumki, joriy yil mamlakatimizda Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili deb eʼlon qilinib, har yili ilm-fanning bir nechta ustuvor yoʻnalishini rivojlantirish belgilab olindi. Taraqqiyotimizning hozirgi bosqichidagi muhim yoʻnalishlardan biri esa kimyo sohasidir.
Shu bois bugungi yigʻilishda ushbu tarmoqda taʼlim va ilm-fanni takomillashtirish, zamonaviy kadrlar tayyorlash juda muhimligi taʼkidlandi. Ilm-fan va ishlab chiqarish oʻrtasidagi aloqani mustahkamlash, buning uchun tadqiqotlarning soha korxonalari ehtiyojiga hamohangligini taʼminlash zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Janubiy Koreya bilan hamkorlikda ilmiy-tadqiqot instituti tashkil etish, Toshkent kimyo texnologiya institutida mutaxassisliklar va oʻquv dasturlarini takomillashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Mutasaddilar yigʻilishda muhokama qilingan masalalar va sohadagi istiqbolli rejalar yuzasidan axborot berdi.

On February 24, 2020, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss plans for reforming chemical industry and main tasks facing the industry this year.
In recent years, specific steps have been taken to modernize and improve the financial-economic recovery of the chemical industry, and to expand the range of products with high added value. In order to increase the profitability of enterprises in the industry, market mechanisms have been introduced and pricing procedure has been completely revised. As a result, the last year’s profit in the industry is 2.3 times higher than in 2018.
Navoiazot has launched a Complex for production of polyvinyl chloride, caustic soda and methanol.
Plants are being built for production of liquid synthetic fuel based on Shurtan Gas Chemical Complex, nitric acid, ammonia and carbamide in Navoiazot JSC.
The Head of the state, in his Address to the Parliament and at the joint session of the Chambers of the Oliy Majlis last month, focusing on development of chemical industry, set a number of tasks for its modernization, wide introduction of scientific achievements and innovations.
There are many challenges and opportunities in the field that have not yet been used. In particular, certain types of chemical products that do not have a complex composition and can be produced in Uzbekistan, are imported. The export structure is not diversified, and the share of mineral fertilizers is still high. 60 percent of used equipment is worn out, and energy consumption is 2-3 times higher than normal.
Tasks were identified at the meeting for reforming the sphere, improving the efficiency and potential of enterprises.
It was instructed to critically analyze the activities of each industry enterprise, improve product quality, and reduce its cost by reducing energy costs. The importance of introducing digital technologies and increasing the level of automation of harmful production was noted.
The need was noted for development of new areas of chemical industry and involvement of foreign investors in this process.
Special attention was paid to production of necessary raw materials for the textile, building materials automotive industries, consumer goods, food and pharmaceuticals.
Instructions were given on bringing to the designed capacity of Navoiazot complex and its second stage construction as soon as possible.
Issues of selling the state share in Ferganaazot, Kungrad soda and Dehkanabad potash plants to investors were considered.
The necessity of expanding the production of low-tonnage chemical products and organizing a small industrial zone for this purpose on the basis of unused areas of Navoiazot JSC was noted.
As is known, this year has been declared as the Year of Science, Enlightenment and Digital Economy Development in Uzbekistan, and the areas of knowledge that will be given priority attention have been identified. Among them is chemistry, the importance of which at the present stage of our development is difficult to overestimate.
In this regard, exceptional importance of developing chemical education and science, and training modern personnel was noted at the meeting. It was noted that it is necessary to strengthen the integration of science and production, ensure research consonance with the needs of industry enterprises.
Instructions were given for organization of research Institute together with South Korea, and improve the training system at Tashkent Institute of Chemical Technology.
Responsible persons provided information on the issues discussed at the meeting and plans for the future.