O‘zbekistonning Koreya Respublikasida bo‘lib turgan yoki mazkur davlatga borishni rejalashtirayotgan fuqarolari diqqatiga
COVID-19 koronavirusinining O‘zbekiston hududiga kirib kelishi va tarqalishining oldini olish maqsadida mamlakatimiz Transport vazirligi Koreya Respublikasi aviatsiya idoralari va kompaniyalarini 2020-yilning 1-mart kunidan boshlab ikki mamlakat o‘rtasidagi aviaqatnovlarda vaqtinchalik cheklash choralari joriy qilinishi to‘g‘risida rasman xabardor qildi.
Aviaqatnovlar soni haftasiga 1 ta reysgacha qisqartiriladi. Janubiy Koreyadan O‘zbekistonga keluvchi yo‘lovchilar uchib kelishlari bilan 14 kun davomida karantinda bo‘lib turadilar.
Koronavirus tarqalishi bilan bog‘liq vaziyatning barqarorlashishi bilan ikki davlat o‘rtasidagi aviareyslar soni qayta tiklanadi.
Yuqoridagilardan kelib chiqqan holda TIV so‘nggi kunlar davomida koronavirusning tarqalishi bilan bog‘liq holat og‘irlashayotgan Koreya Respublikasi hududida bo‘lib turgan mamlakatimiz fuqarolariga zarur holatlarda quyidagi raqamlari orqali murojaat qilishlari mumkinligini eslatib o‘tadi:
- O‘zbekiston Respublikasining Koreya Respublikasidagi Elchixonasi:
(+82) 2 574-65-54, (+82) 2 577-36-60;
- “Uzbekistan Airways” AJ vakolatxonasi (aviachiptalar masalalari bo‘yicha):
(+82) 10 8718-6850 (Ayubxon Abdullayev);
- O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Tashqi mehnat migratsiyasi agentligining Kvandju shahridagi vakolatxonasi (mehnat migratsiyasi masalalari bo‘yicha):

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся или планирующих посетить Республику Корея
В целях предотвращения проникновения и распространения коронавируса COVID-19 на территории Узбекистана Министерство транспорта нашей страны официально уведомило авиационные власти и компании Республики Корея о введении с 1 марта 2020 года временных ограничительных мер в авиасообщении между двумя странами.
Количество авиарейсов сокращается до 1 рейса в неделю. Прибывающие в Узбекистан из Южной Кореи пассажиры по прилёту будут находиться на карантине в течение 14 дней.
По мере стабилизации ситуации с распространением коронавируса будет восстановлено количество авиарейсов между двумя странами.
В связи с изложенным МИД напоминает, что сограждане, находящиеся на территории Республики Корея, где в течение последних дней наблюдается осложнение ситуации с распространением коронавируса, могут в необходимых случаях обратиться в:
- Посольство Республики Узбекистан в Республике Корея:
(+82) 2 574-65-54, (+82) 2 577-36-60;
- Представительство АО «Uzbekistan Airways» (по вопросам авиабилетов):
(+82) 10 8718-6850 (Аюбхон Абдуллаев);
- Представительство Агентства по вопросам внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан в г.Кванджу (по вопросам трудовой миграции):