O‘zbekiston Prezidenti Xitoy delegatsiyasini qabul qildi
2020-yil 2-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Xitoy Xalq Respublikasi Kommunistik partiyasi Markaziy qo‘mitasi Siyosiy byurosi a’zosi, Tashqi ishlar bo‘yicha komissiya devonxonasi rahbari Yan Szechi boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari bugungi kunda O‘zbekiston va Xitoyni do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari yaqindan bog‘lab turganini qayd etdi.
Mamlakatlarimiz yetakchilarining muntazam uchrashuvlari ikki tomonlama hamkorlikni sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarish, uni aniq mazmun bilan boyitish imkonini berdi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi izchil ortib bormoqda. Xitoyning ilg‘or kompaniyalari va moliyaviy institutlari ishtirokida O‘zbekistonda yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Madaniy-gumanitar almashinuvlar kengaymoqda.
Yuqori martabali mehmon Prezidentimizga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, XXR Raisi Si Szinpinning O‘zbekiston Prezidenti nomiga yo‘llangan shaxsiy maktubini topshirdi. Ushbu maktubda keyingi yillarda ikki tomonlama hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani katta mamnuniyat bilan qayd etilgan hamda yangi turdagi koronavirus tarqalishiga qarshi kurashda ko‘rsatilayotgan ko‘mak uchun minnatdorlik bildirilgan.
Uchrashuvda ko‘p qirrali O‘zbekiston-Xitoy sherikligining dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatimizda energetika, neft-gaz, kimyo, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida hamda infratuzilmani modernizatsiya qilish bo‘yicha ustuvor loyihalarni birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirishni davom ettirish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, ShHT va boshqa tuzilmalar doirasidagi konstruktiv muloqotni mustahkamlash, shuningdek, “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusini ilgari surish doirasidagi hamkorlik yuzasidan fikr almashildi.

President of Uzbekistan receives Chinese delegation
On March 2, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the People’s Republic of China, led by Yang Jiechi, member of the Politburo of the Central Committee of the Communist Party of China and Director of the Central Foreign Affairs Commission Office.
As the Head of the state emphasized, Uzbekistan and China are firmly tied by friendship and comprehensive strategic partnership today.
Regular meetings of the two leaders have allowed the sides to raise the bilateral cooperation to a qualitatively new level and fill it with solid essence.
Thanks to joint efforts, there has been a dynamic growth in the volume of mutual trade turnover. Major investment projects are implemented in Uzbekistan with participation of leading companies and financial institutions of China. Cultural and humanitarian exchange has been expanding.
The distinguished guest, expressing sincere gratitude for the warm welcome, conveyed a personal message from President Xi Jinping to President Shavkat Mirziyoyev. Deep satisfaction is noted in the letter with the achieved high level cooperation in recent years and gratitude for the support provided in countering the spread of a new type of coronavirus is emphasized.
Current issues in Uzbekistan – China multifaceted partnership were discussed during the conversation.
Particular attention was paid to the need for continuing joint preparation and implementation of priority projects in the energy, oil-gas, chemical, textile, agricultural and other sectors of the economy, on modernizing infrastructure in Uzbekistan.
Views were also exchanged on pressing issues of the international and regional agenda, on enhancement of constructive dialogue within the United Nations, the SCO and other institutions, as well as cooperation within the framework of promoting Belt and Road initiative.