Ўзбекистон Республикасининг Корея Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси В.В.Феннинг ватандошларга мурожаати
Корея Республикасида истиқомат қилаётган ҳурматли ва азиз юртдошлар!
Коронавирус муаммоси туфайли бир қатор қийинчиликлар юзага келаётганидан хабарим бор. Шундай бўлсада сизларни ўз саломатлигингизни асрашга чақираман.
Ҳозирги кунда коронавирус бутун дунё бўйлаб тарқалмоқда, аммо Корея Республикасида ҳукуматнинг олиб бораётган тўғри чоралари ва ҳалқнинг фаол ҳамкорлиги туфайли ушбу вирус тез суратда камайиб бормоқда.
Бизнинг ўзбек ватандошларимиз ҳам коронавирус тарқалишининг олдини олиш учун катта ёрдам бермоқдалар. Бундан буён ҳам Корея ҳукумати томонидан берилаётган тавсияларга янада қаттиқроқ риоя қилишимиз керак, яъни, одамлар кўплаб йиғиладиган жойлар ва тадбирларга боришдан сақланиш, шунингдек шаҳсий гигиена қоидалари ва тозаликка риоя қилиш, қўлларни тез-тез ювиш ва ниқобни тақиб юриш лозим.
Фуқароларимиз коронавируснинг кенг тарқалишини олдини олиш учун ушбу қоидаларга наъмунали даражада амал қилишларига ва Корея Республикасидаги бошқа давлат фуқароларига нисбатан ўрнак бўлишларига умид қиламан.
Ҳурматли ватандошлар!
Ҳозирда бизнинг элчихонамиз коронавирус муаммоси тугагунига қадар кунига 24 соат ёрдам кўрсатиш хизмати асосида фаолият юритмоқда.
Ушбу вазият ҳар биримиз учун қанчалик қийин бўлмасин, бир-биримизга ёрдам бериб, қўллаб-қувватлашимиз жуда муҳим. Мен ва элчихонанинг барча ходимлари кун бўйи 24 соат халқимиз билан бирга бўлиб, қийин кунларни енгиб ўтиш учун қўлимиздан келганча хизмат қиламиз.
Ҳурматли фуқаролар, агар бирон бир муаммо ёки қийинчилик юз берса, дарҳол элчихонага мурожаат қилинг.
Азиз юртдошлар!
Сизу биз биргаликда ушбу оғир дамларни оқилона енгиб ўтсак, яқин кунларда яна бахтли дамлар етиб келишига аминман.

Обращение Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Республике Корея В.В.Фена к соотечественникам
Уважаемые соотечественники, проживающие на территории Республики Корея!
Я прекрасно понимаю, как вы обеспокоены вспышкой коронавируса. Тем не менее, хочу призвать вас к спокойствию и беречь свое здоровье.
В настоящее время по всему миру растет число заболевших, но, благодаря решительным действиям правительства Кореи и активному участию общества в борьбе с вирусом, темпы его распространения в стране резко замедляются.
Огромную помощь в предотвращении заболевания в Республике Корея оказывают и граждане Узбекистана. Однако в будущем нам необходимо еще лучше придерживаться рекомендаций правительства Кореи, в частности, на время следует воздержаться от посещения людных мест и тщательно соблюдать правила личной гигиены (постоянно мыть руки и носить маску).
Я надеюсь, что среди всех наций, проживающих на территории Кореи, наши граждане станут наглядным примером следования рекомендациям корейского правительства, которое прилагает все возможные усилия для предотвращения дальнейшего распространения вируса.
В настоящее время и до разрешения проблемы коронавируса наше Посольство оказывает 24 часовую поддержку для своих граждан. В трудные времена особенно важно помогать и поддерживать друг друга. Я и все сотрудники посольства 24 часа в сутки вместе с вами делаем все необходимое для того, чтобы преодолеть эти нелегкие времена.
При возникновении трудностей или любого рода проблем прошу вас незамедлительно обращаться в Посольство.
Уважаемые сограждане!
Я убежден, что достойно преодолев эти сложные обстоятельства, в ближайшее время настанет счастливое время.