O‘zbekiston Prezidentining Yevropa kengashi Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 20-aprel kuni Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi, birinchi navbatda siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va gumanitar sohalarda ko‘p qirrali hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda sheriklik jadal rivojlanib borayotgani va turli darajalardagi almashinuvlar faollashgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xususan, o‘tgan yil yakunlariga ko‘ra O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan o‘zaro savdo hajmi sezilarli darajada ortdi. Germaniya, Fransiya, Italiya, Belgiya, Vengriya va Yevropaning boshqa davlatlari yetakchi kompaniyalari ishtirokida muhim investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda, qo‘shma korxonalarning umumiy soni esa 1 mingdan oshdi.
Bundan tashqari, asosiy moliyaviy institutlar, shu jumladan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Yevropa investitsiya banki bilan samarali hamkorlik kengaymoqda.
Inson kapitali hamda fuqarolik jamiyati institutlari, fan, madaniyat va ta’limni rivojlantirish masalalari bo‘yicha muloqotda muvaffaqiyatga erishilgani alohida qayd etildi.
Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi yangi bitimni qabul qilishga tayyorgarlikni yil yakuniga qadar yakunlash maqsadida ushbu hujjat loyihasi bo‘yicha faol muzokaralarni davom ettirishga kelishib olindi.
Yevropa kengashi Prezidenti O‘zbekistonda koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurash va pandemiyaning mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarga salbiy ta’sirini kamaytirish bo‘yicha ko‘rilayotgan mislsiz qat’iy chora-tadbirlarni yuksak baholadi va to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
Sharl Mishel Yevropa Ittifoqi ushbu global xatarga qarshi kurashishda O‘zbekistonga zarur yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi, mamlakatimizga ushbu maqsadlar uchun moliyaviy-texnik ko‘mak ajratish to‘g‘risida qaror qabul qilingani to‘g‘risida xabar qildi.
Suhbatda mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar ham alohida ko‘rib chiqildi.
Yevropa kengashi Prezidenti Markaziy Osiyoda katta ijobiy o‘zgarishlar ro‘y bergani va mintaqa mamlakatlarining umumiy sa’y-harakatlari bilan erishilgan do‘stlik va ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik munosabatlarining bugungi darajasini katta mamnuniyat bilan qayd etdi. Uning ta’kidlashicha, ushbu sezilarli muvaffaqiyatlar Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi strategiyasi maqsad va vazifalariga to‘liq mos keladi.
Birinchi navbatda savdo, investitsiya, innovatsiya, transport va energetika sohalarida dastur va loyihalarni ilgari surish orqali butun mintaqaning o‘zaro bog‘liqligini kuchaytirish va barqaror taraqqiyot maqsadida birgalikda faol ishlash muhimligi qayd etildi. Shu bois yil yakuniga qadar mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan birinchi galdagi chora-tadbirlarni ishlab chiqish bo‘yicha vazirlar ko‘p tomonlama konferensiyasini o‘tkazish masalasi ko‘rib chiqiladi.
Telefon muloqoti chog‘ida, shuningdek, xalqaro ahamiyatga molik qator masalalar hamda bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasi muhokama qilindi.
Suhbat yakunida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel O‘zbekiston va YeI o‘rtasidagi konstruktiv muloqot va keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirishga intilishlari qat’iy ekanini ta’kidladilar.

President of Uzbekistan talks with the European Council President over the phone
On April 20, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the European Council President Charles Michel.
Current issues of Uzbekistan – European multifaceted cooperation, primarily in politico-diplomatic, trade-economic, investment and humanitarian spheres, were discussed during the conversation.
Dynamic development of partnership and intensification of exchanges at various levels observed in recent years were noted with deep satisfaction.
Last year, the trade turnover between Uzbekistan and the European Union countries have noticeably increased. Important investment projects are being implemented in Uzbekistan with participation of leading companies of Germany, France, Italy, Belgium, Hungary and other European countries, the number of joint ventures has exceeded 1 thousand.
In addition, fruitful cooperation with key financial institutions is expanding, including relations with the European Bank for Reconstruction and Development, the European Investment Bank.
The progress achieved in dialogue on the issues of human dimension and development of civil society institutions, science, culture and education was emphasized.
An agreement was reached to continue active negotiations on the draft new Enhanced Partnership and Cooperation Agreement in order to complete the preparation of the document for adoption by the end of the year.
The European Council President highly appreciated and fully supported the unprecedented decisive measures taken in Uzbekistan to counteract the spread of the coronavirus infection and minimize its negative impact on ongoing reforms on the country’s socio-economic development.
Charles Michel announced the European Union’s readiness to provide the necessary support in the fight against this global challenge, informed of the decision to allocate financial and technical assistance to Uzbekistan for these purposes.
Issues of the regional agenda were considered during the conversation.
The European side noted with deep satisfaction the cardinal positive changes and the modern level of friendship and trust, good neighborliness and partnership achieved by the joint efforts of the region’s countries. According to the European Council President, this remarkable progress is fully consistent with the goals and objectives of the new EU Strategy for Central Asia.
The importance of active joint work to strengthen the interconnectedness and sustainable development of the entire region, primarily by promoting programs and projects in trade, investment, innovation, transport and energy, was noted. To this end, the issue of holding a multilateral Ministerial Conference by the end of the year to develop priority steps aimed at deepening regional cooperation will be worked out.
Other issues on the international agenda, as well as a schedule of the upcoming events at the highest level were also considered.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and European Council President Charles Michel confirmed their strong mutual commitment to development of Uzbekistan – European constructive dialogue and full cooperation.