ЎЗБЕКИСТОН ВА ЖАНУБИЙ КОРЕЯ КОРОНАВИРУС ИНФЕКЦИЯСИГА ҚАРШИ КУРАШДА ҲАМКОРЛИКНИ МУСТАҲКАМЛАМОҚДА
ТОШКЕНТ, 26 апрель. /“Дунё” АА/. Бортида Корея Республикаси томонидан тақдим қилинган умумий қиймати 1 миллион долларга тенг тиббий воситалар бўлган махсус самолёт Тошкентга етиб келди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Аввал хабар берганимиздек, Ўзбекистон Республикасининг Жанубий Кореядаги элчихонаси томонидан коронавирус инфекциясига қарши курашишда, шунингдек, Covid-19нинг мамлакатимизда кенг тарқалишининг олдини олиш бўйича халқаро ҳамкорлик доирасида ҳамкор мамлакатдан инсонпарварлик ёрдамини жалб қилиш масалалари ишлаб чиқилди.
Натижада Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда умумий оғирлиги 34 тонна бўлган юк шакллантирилди.
Бундан ташқари, Корея Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги томонидан ажратилган 250 минг доллар миқдоридаги маблағ эвазига коронавируснинг Ўзбекистон Республикасида тарқалишига қарши курашиш мақсадида 20 минг тўпламда ПЦР диагностика тест тизимлари харид қилинди.
Бугун, 26 апрель куни “Uzbekistan Airways” авиакомпаниясининг чартер рейси орқали умумий оғирлиги 6,2 тонна бўлган юқори технологик тиббий асбоб-ускуналар, автомат механизмли тиббий каравот ва ПЦР диагностика тест тизимларидан иборат юкнинг биринчи қисми мамлакатимизга олиб келинди.
Жорий йилнинг 29 март куни Жанубий Корея ва Ўзбекистонда коронавирусга қарши курашиш бўйича қўлланилаётган амалиётни уйғунлаштириш мақсадида Корё университети профессори Цой Чже Ук халқаро эксперт сифатида мамлакатимизга таклиф қилинган эди.
Ўтган вақт мобайнида кореялик таниқли мутахассис юртимизда Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан ҳамкорликда фаолият олиб борди. Эксперт мамлакатимизда коронавирус инфекцияси билан касалланган беморларни самарали даволаш, уларнинг хасталикдан тезроқ фориғ бўлишлари учун юқори тиббий технологиялардан унумли фойдаланиш бўйича ўз билим ва кўникмалари билан ўртоқлашди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 апрель куни Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Ин билан телефон орқали мулоқоти чоғида қатор масалалар бўйича фикр алмашар экан, коронавирус инфекциясининг тарқалишига қарши курашишда ҳамкорликни давом эттириш ва саъй-ҳаракатларни бирлаштириш зарурлигини қайд этган эди.
Олий даражадаги мулоқот самарасида Covid-19 га қарши курашишда мамлакатларимиз тиббиёт соҳаси вакиллари иштирокида онлайн семинар ташкил этилган эди. Унда ҳамкор мамлакатнинг Сеул, Халлим, Корея ва Ёнсей университетлари профессор-ўқитувчилари, “Аннам”, “Северанс” ва “Самсунг” шифохоналари шифокорлари ҳамда мамлакатимизнинг турли ҳудудларида коронавирус инфекциясига қарши курашаётган 150 нафардан зиёд тиббиёт ходимлари қатнашди. Онлайн-семинарда эпидемия шароитида унга қарши кураш стратегияси, диагностика ва турли тест тизимларининг солиштирма таҳлилларини олиб бориш, молекуляр тадқиқотлар учун таҳлиллар олиш усули, беморларни парвариш қилишдаги клиник тажриба масалалари юзасидан ҳамкор мамлакат тажрибаси ўрганилди.
Бугун мамлакатимизда Covid-19 билан боғлиқ вазиятни назоратга олиш бўйича амалга оширилаётган ишларни қўллаб-қувватлаш мақсадида Корея Республикасидан навбатдаги малакали мутахассис ҳам махсус рейс билан Тошкентга етиб келди.
Ҳамкасби билан ўрин алмашган тажрибали мутахассис, Корё университети профессори, анестезиолог-реаниматолог Юн Син Жу мамлакатимиз Соғлиқни сақлаш вазирлигининг эпидемия билан боғлиқ вазиятни назорат қилиш фаолиятини халқаро талаблар асосида олиб борилишини таъминлашда кўмаклашади. Икки давлат соғлиқни сақлаш вазирликлари ва етакчи тиббиёт марказлари ўртасида саъй-ҳаракатларни яқиндан мувофиқлаштиришда иштирок этади.
Олиб келинган қимматли юк таркибига ҳамкор Жанубий Корея ҳукумати молиявий кўмагида харид қилинган 20 мингта тест тизими, шунингдек, мамлакат тадбиркорлари томонидан тақдим қилинган 50 та автоматик бошқариладиган кўп функцияли тиббий каравот, 4 мингта махсус тиббий ҳимоя кийими, 10 минг жуфт стерилланган қўлқоп, 10 та кўп функцияли монитор киритилган. Бундан ташқари, ультратовуш тадқиқоти (УТТ) учун зарур жиҳозлар, кардиомониторлар, шприцлар учун ишлатиладиган инфузион насослар, ҳавони тозалаш аппарати ҳам бор. Коронавирус инфекциясига чалинган беморларда кислород етишмовчилиги ҳолатлари кузатилади. Шу боис тақдим этилган тиббий жиҳозлар орасида қон таркибида кислород миқдорини ўлчайдиган пульсоксиметр мосламаси, дезинфекция учун сунъий буғ генератори, коронавирусни аниқлаш учун тезкор тест тизимлари ва рентген аппаратининг борлиги алоҳида аҳамиятга эга.
Инсонпарварлик ёрдами Жанубий Корея ҳукумати, Шинхан университети ва мамлакатнинг “Evergreen Motors”, “Shindong Resources”, “Hanshin E&C”, “Chung Hospital”, “Union Korea Pharm”, “BOMI E&C”, “GM Korea”, “UNICO Logostics”, “Century”, “Baraka Holding”, “Tashkent Trade Center”, “Hyundai Engineering” каби компаниялари, тиббий муассасалари, савдо марказлари ва юртимизда фаолият юритаётган фирмалари томонидан тақдим этилди.
Қайд этиш жоиз, бундан аввал Ўзбекистоннинг Корея Республикасидаги туризм элчиси, машҳур «Сарой жавоҳири» телесериалидаги Тангем роли ижрочиси Ли Ёнг Э ўзи иштирокидаги янги – “Саимдан, ранг-баранг хотиралар” номли 3 миллион долларлик телесериални ўзбекистонлик кино шинавандаларига беминнат ҳадя қилганди. Бу икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорлик нафақат давлатлараро аҳамият касб этишидан, шу билан бирга, хусусий сектор ва маданият йўналишда ҳам фаол ривожланиб бораётганидан, синовли дамларда бир-бирига елкадош бўлишга интилишдан далолат.
Олиб келинган тиббий анжом ва воситалар мамлакатимизда карантин тадбирларини ташкил этиш, касалликларни аниқлаш ва даволаш, реабилитация тадбирларини амалга оширишда қўлланилади.
Инсонпарварлик ёрдамининг қолган қисми навбатдаги юк чартер рейси билан мамлакатимизга олиб келинади.

УЗБЕКИСТАН И РЕСПУБЛИКА КОРЕЯ УКРЕПЛЯЮТ СОТРУДНИЧЕСТВО В БОРЬБЕ С КОРОНАВИРУСНОЙ ИНФЕКЦИЕЙ
ТАШКЕНТ, 26 апреля. /ИА “Дунё”/. В Ташкент прибыл специальный рейс с медицинским оборудованием и изделиями стоимостью около 1 миллиона долларов, предоставленными Республикой Кореей, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
Как ранее сообщалось, в целях борьбы с коронавирусной инфекцией, в целях содействия предупреждению распространения Covid-19 в нашей стране, в рамках международного взаимодействия в борьбе с распространением коронавирусной инфекции, Посольством Республики Узбекистан в Сеуле был проработан вопрос привлечения гуманитарной помощи из Республики Корея.
В результате, исходя из нужд Министерства здравоохранения Узбекистана был сформирован гуманитарный груз весом около 34 тонн.
Кроме этого, в целях борьбы с распространением коронавируса на территории Узбекистана, на средства в размере 250 тысяч долларов, выделенных Министерством иностранных дел Республики Корея, были приобретены 20 тысяч комплектов тест-систем ПЦР диагностики Covid-19.
Сегодня, 26 апреля чартерным рейсом НАК “Uzbekistan Airways” в нашу страну доставлена первая часть вышеуказанного гуманитарного груза, включающего высокотехнологичное медицинское оборудование, медицинские кровати с автоматическим механизмом и тест-системы ПЦР диагностики с общим весом 6,2 тонн.
29 марта текущего года в нашу страну в целях обмена опытом и практиками, применяемыми в Республике Корея и Республике Узбекистан в борьбе с распространением нового вида коронавируса, в качестве международного консультанта был приглашен профессор Университета Корё Цой Чжэ Ук.
За прошедшее время известный южнокорейский специалист осуществлял деятельность совместно с Министерством здравоохранения нашей страны. Он поделился своими знаниями и практикой по эффективному лечению заболевших коронавирусной инфекцией в нашей стране, их скорейшему выздоровлению при применении современных медицинских технологий.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин в ходе телефонного разговора, состоявшегося 13 апреля, обменялись мнениями по некоторым проблемам региональной и международной повестки, подтвердили необходимость продолжить взаимодействие и объединение усилий в борьбе с распространением коронавирусной инфекции.
По итогам диалога на высшем уровне был проведен онлайн-семинар между представителями медицинской сферы двух стран по ознакомлению с южнокорейским опытом по борьбе с Covid-19. В нем приняли участие профессора университетов Сеул, Халлим, Корё и Ёнсей, специалисты госпиталей “Аннам”, “Северанс” и “Самсунг”, с узбекской стороны - более 150 медицинских работников из различных регионов республики, занимающихся борьбой с коронавирусной инфекцией.
В ходе мероприятия был изучен южнокорейский опыт по стратегии реагирования на Covid-19 в условиях эпидемии, методы диагностики и сравнительный анализ различных тест систем для диагности коронавируса, методы взятия материала для молекулрного исследования, клинический опыт ведения пациентов с Covid-19.
Сегодня в Ташкент для поддержки усилий по контролю ситуации по предотвращению распространения коронавируса Covid-19 прибыл очередной опытный специалист из Республики Корея.
Профессор Университета Корё, анестезиолог-реаниматолог Юн Син Жу окажет помощь Министерству здравоохранения Узбекистана в вопросах обеспечения контроля над эпидемией на основе международных требований. Он примет участие в координации усилий министерств здравоохранения и ведущих медицинских центров двух стран в борьбе с распространением нового вида коронавируса.
В состав привезенного ценного груза включены приобретенные за счет финансовых средств, выделенных правительством Республики Корея, 20 тысяч комплектов тест-систем ПЦР диагностики, а также предоставленные южнокорейскими предпринимателями 50 многофункциональных медицинских кроватей с автоматическим механизмом, 4 тысяч медицинских защитных костюмов, 10 тысяч пар медицинских перчаток, 10 многофункциональных мониторов.
Кроме этого, в составе гуманитарного груза имеются портативные оборудования для УЗИ, кардиомониторы, шприцевые инфузионные насосы, аппараты для очистки воздуха. Как известно, у подвергшихся коронавирусной инфекции наблюдаются случаи недостатка кислорода. В этой связи в состав предоставленного медицинского оборудования также включены пульсоксиметры для измерения количества кислорода, а также генераторы искусственного дыма для дезинфекции, экспресс- тесты для выявления коронавируса, портативные рентгеновские аппараты.
Гуманитарный груз сформирован при поддержке правительства Республики Корея, Университета Шинхан, южнокорейских компаний «Evergreen Motors», «Shindong Resources», «Hanshin E&C», «Chung Hospital», «Union Korea Pharm», «BOMI E&C», «GM Korea», «UNICO Logistics», «Century», “Baraka Holding”, “Tashkent Trade Center”, “Hyundai Engineering”, медицинских учреждений, торговых центров, а также осуществляющих в нашей стране деятельность фирм и другие.
Надо отметить, что ранее Посол туристического бренда Узбекистана в Республике Корея актриса Ли Ён Э, сыгравшая роль Тангема в популярном телесериале «Жемчужина дворца», передала на безвозмездной основе новый телесериал c ее участием под названием «Саимдан, дневник света». Этот факт может послужить свидетельством того, что сотрудничество между нашими странами и народами в период испытаний развивается не только на межгосударственном уровне, но и в частном секторе и культурной сфере.
Доставленные медицинские изделия и принадлежности будут использоваться в нашей стране при организации карантинных мер, диагностике больных и их лечении, проведении реабилитационных мероприятий. Остальная часть гуманитарного груза будет доставлена в нашу страну очередным грузовым чартерным рейсом.