ТОШКЕНТ, 10 май. /“Дунё” АА/. Аввал хабар берганимиздек, Ўзбекистон Республикасининг Жанубий Кореядаги элчихонаси томонидан коронавирус инфекциясига қарши курашиш бўйича халқаро ҳамкорлик доирасида мамлакатимиз Соғлиқни сақлаш вазирлиги эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда умумий оғирлиги 34 тонна бўлган инсонпарварлик юки шакллантирилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 13 апрель куни Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Ин билан телефон орқали мулоқоти чоғида эришилган келишувлар доирасида ташкил этилган мазкур кўмакнинг оғирлиги 6,2 тонна бўлган биринчи қисми мамлакатимизга 26 апрель куни олиб келинган эди.
10 май куни бортида умумий қиймати 192 минг долларга яқин тиббий воситалар шаклидаги навбатдаги инсонпарварлик юки ортилган “Uzbekistan Airways” компаниясининг чартер самолёти Тошкентга етиб келди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Мамлакатимизда Covid-19 кенг тарқалишининг олдини олишга мақсадида Ўзбекистон Республикасининг Сеулдаги элчихонаси томонидан жалб қилинган ҳамкор мамлакат инсонпарварлик ёрдамининг умумий оғирлиги 8 тоннага яқин.
Қимматли юк таркибига автоматик бошқариладиган кўп функцияли тиббий каравотлар, антисептик ва дезинфекция воситалари, тиббий ниқоблар, инсон иммун тизимини мустаҳкамлашга хизмат қиладиган озуқавий қўшимчалар киритилган.
Инсонпарварлик ёрдами Жанубий Кореянинг “BOMI Engineering”, “LH Corporation”, “Evergreen Motors”, “Infinity Co., Ltd.” компаниялари, Шинхан университети ҳамда ушбу мамлакатда вақтинча меҳнат фаолиятини олиб бораётган ватандошлар ва ўзбекистонлик талабалар томонидан тақдим этилди.
Юк Корея Республикасининг Инчеон халқаро аэропортида шакллантирилди. Шу ерда Ўзбекистон Республикасининг Жанубий Кореядаги элчихонаси масъуллари билан Корё университети профессори, анестезиолог-реаниматолог Юн Син Жу ўртасида мулоқот ташкил қилинди. Жанубий Кореялик шифокор мамлакатимизда эпидемия билан боғлиқ вазиятни назорат қилиш фаолиятини халқаро талаблар асосида олиб борилишини таъминлашда кўмаклашиш мақсадида жорий йил 26 апрель – 10 май кунлари мамлакатимизда бўлиб қайтган.
Юн Син Жу Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистонда пандемия оқибатларини бартараф этиш йўлида кўрилаётган кенг кўламли амалий чора-тадбирларга юқори баҳо берди.
Тиббий анжом ва воситалар Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигига топширилди. Улар мамлакатимизда карантин тадбирларини ташкил этиш, касалликларни аниқлаш ва даволаш, реабилитация тадбирларини амалга оширишда қўлланилади.
Қайд этиш жоиз, Сирдарё вилоятидаги Сардоба сув омборида юз берган вазият нафақат мамлакатимиз, балки халқаро ҳамжамият ва хориждаги ватандошлар томонидан катта қайғу билан қарши олинди. Ушбу офатдан зарар кўрган оилаларга ёрдам кўрсатишда Корея Республикасида вақтинча меҳнат фаолияти олиб бораётган юртдошларимиз фаол иштирок этмоқда. Хусусан, жорий йилнинг 4 май куни элчихонамиз кўмагида, ватандошлар ташаббуси билан 18 минг 500 доллардан зиёд маблағ йиғилиб, сув тошқинидан жабр кўрган оилаларга кўмак кўрсатиш мақсадида “Меҳр-шафқат ва саломатлик” жамғармаси ҳисоб рақамига ўтказиб берилганди.
Жанубий Кореядаги ўзбекистонликлар ушбу хайрли акцияни давом эттириб, шу кунларда 26 минг доллардан зиёд маблағни жамлашга муваффақ бўлди. Бу кўмак ҳам “Меҳр-шафқат ва саломатлик” жамғармасига ўтказиб берилади.

Чартерным рейсом из Республики Корея в Узбекистан доставлена очередная партия гуманитарного груза
ТАШКЕНТ, 10 мая. /ИА “Дунё”/. Как ранее сообщалось, в рамках международного сотрудничества по борьбе с коронавирусной инфекцией Посольством Узбекистана в Республике Корея, исходя из потребностей Министерства здравохранения республики, был сформирован гуманитарный груз общим весом 34 тонны.
Формирование гуманитарного груза осуществлено в рамках реализации договоренностей, достигнутых в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Корея Мун Чжэ Ин, состоявшегося 13 апреля. Первая часть данного груза весом 6,2 тонны уже была доставлена в нашу страну 26 апреля.
10 мая чартерный рейс авиакомпании “Uzbekistan Airways” с медицинскими принадлежностями стоимостью около 192 тысяч долларов прибыл в Ташкент, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
Общий вес привлеченного Посольством Узбекистана в Сеуле в целях предоотврашения распространения коронавирусной инфекции гуманитарного груза составляет около 8 тонн.
В состав ценного груза включены многофункциональные медицинские кровати с автоматическим механизмом, антисептические и дезинфицирующие средства, медицинские маски, пищевые добавки для укрепления иммунитета.
Гуманитарный груз сформирован при поддержке южнокорейских компаний «BOMI Engineering», “LH Corporation”, “Evergreen Motors”, “Infinity Co., Ltd.”, Университета Шинхан, а также наших соотечественников, осуществляющих временную трудовую деятельность в этой стране и обучающихся здесь узбекских студентов.
Гуманитарный груз был сформирован в международном аэропорту Инчеон. Здесь состоялась встреча ответственных сотрудников Посольства Узбекистана в Республике Корея с профессором Университета Корё, анестезиологом-реаниматологом Юн Син Жу. Южнокорейский медик находился в нашей стране в период с 26 апреля по 10 мая с целью оказания содействия обеспечению контроля над эпидемией в соотвествии с международными требованиями.
Юн Син Жу дал высокую оценку проводимым под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева практическим мерам по преодолению последствий коронавирусной пандемии.
Доставленные медицинские изделия и средства переданы Министерству здравоохранения. Они будут применяться при организации карантинных мероприятий в нашей стране, диагностике и лечении заболеваний, проведении реабилитационных мероприятий.
Необходимо отметить, что случившееся на Сардобинском водохранилище в Сырдарьинской области стихийное бедствие из-за прорыва дамбы водохранилища было встречено с большой озабоченностью не только в нашей стране, но и среди международного сообщества и наших соотечественников, находящихся за рубежом. Граждане Узбекистана, осуществляющие временную трудовую деятельность в Южной Корее, принимают активное участие в оказании помощи семьям, пострадавшим от стихийного бедствия.
В частности, собранные по инициативе наших соотечественников денежные средства в сумме более 18 500 долларов 4 мая текущего года были перечислены при содействии Посольства на расчетнный счет общественного фонда “Милосердие и здоровье Узбекистана” для оказания помощи семьям, потрадавшим от наводнения.
Гуманитарная акция наших соотечественников в Южной Корее продолжена. Благодаря этому в эти была собрана сумма, превышающая 26 тысяч долларов. Эти средства также будут перечислены в общественный фонд “Милосердие и здоровье Узбекистана”.