O‘ZBEKISTON VA ROSSIYA PREZIDENTLARI STRATEGIK SHERIKLIK VA ITTIFOQCHILIK MUNOSABATLARINI YANADA RIVOJLANTIRISHGA SODIQ EKANLIKLARINI QAYD ETISHDI
TOSHKENT, 2 iyul. /«Dunyo» AA/. Bugun, 2 iyul kuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti matbuot xizmati manbasiga asoslanib.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Vladimir Putinni muhim siyosiy tadbir – Rossiya Federatsiyasi Konstitutsiyasiga tuzatishlar kiritish bo‘yicha umummilliy ovoz berish jarayoni muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy tabrikladi.
Prezidentlar fashizm ustidan qozonilgan G‘alabaning 75 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasining ishtiroki doirasida Moskva shahrida o‘tgan ikki tomonlama uchrashuvning samarali natijalarini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish borasida qat’iy ekanliklarini yana bir bor tasdiqladilar.
Bo‘lajak oliy darajali tashriflar kun tartibidagi masalalarga, shuningdek, koronavirus infeksiyasi global miqyosda tarqalishining mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarga salbiy ta’sirini kamaytirish bo‘yicha o‘zaro muvofiqlashgan chora-tadbirlarni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
Muloqot chog‘ida xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi va Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitlariga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.

ПРЕЗИДЕНТЫ УЗБЕКИСТАНА И РОССИИ ПОДЧЕРКНУЛИ ПРИВЕРЖЕННОСТЬ ДАЛЬНЕЙШЕМУ УКРЕПЛЕНИЮ ДВУСТОРОННИХ ОТНОШЕНИЙ СТРАТЕГИЧЕСКОГО ПАРТНЁРСТВА И СОЮЗНИЧЕСТВА
ТАШКЕНТ, 2 июля. /ИА «Дунё»/. Сегоднясостоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу главы нашего государства.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Президента Владимира Путина с успешным проведением важного политического события – общероссийского голосования по поправкам в Конституцию Российской Федерации.
Президенты выразили глубокое удовлетворение плодотворными результатами двусторонней встречи, проведённой в городе Москве в рамках участия делегации Узбекистана в торжественных мероприятиях в связи с 75-летием Победы над фашизмом.
Лидеры вновь подчеркнули приверженность дальнейшему укреплению узбекско-российских отношений стратегического партнёрства и союзничества, наращиванию многопланового сотрудничества.
Особое внимание было уделено вопросам повестки дня предстоящих визитов на высшем уровне, а также продолжению скоординированных мер по снижению негативного воздействия глобального распространения коронавирусной инфекции на торгово-экономические связи между странами.
В ходе телефонного разговора состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной политики, рассмотрены вопросы подготовки и проведения саммитов Содружества Независимых Государств и Шанхайской организации сотрудничества.